Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Zapowietrzone pompowtryski – jakie są objawy i przyczyny?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy
Cena Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł
Wysyłka 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Zapowietrzony pompowtrysk

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Zapowietrzenie przyczyną uszkodzenia pompowtryskiwaczy ze zdjęcia
Zapowietrzone pompowtryski - Jakie są objawy i przyczyny?

Do przyczyn zapowietrzenia pompowtryskiwaczy zaliczamy:

  • niedostateczną podaż paliwa (jazda z pustym bakiem lub przez błąd sterownika)
  • zaburzenia szczelności (w wyniku uszkodzenia uszczelek lub innych części przewodu paliwowego)
  • działania serwisowe (po wymianie filtra paliwowego lub w wyniku błędów przy montażu podzespołów po serwisowaniu)

Natomiast objawy, które wskazują na zapowietrzenie, to:

  • spadek mocy silnika
  • nierównomierna praca jednostki napędowej
  • problemy z rozruchem
  • zaświecenie się kontrolki Check engine

Wśród często występujących problemów z pompowtryskiwaczami wymienia się zapowietrzenie pompowtrysków. Na czym polega ten problem i jak można się z nim uporać, przywracając sprawność w obrębie pompowtryskiwaczy? Dowiedz się, jak sprawdzić pompowtryski oraz na czym polega odpowietrzanie pompowtryskiwaczy, a także uzyskaj rzetelną odpowiedź na pytanie, czy można jeździć z uszkodzonym pompowtryskiem bądź z pompowtryskiwaczami, które z różnych przyczyn uległy zapowietrzeniu.

Objawy zapowietrzenia pompowtrysków sprawiły że wysłano je do regeneracji
Przyczyny i objawy zapowietrzania pompowtryskiwaczy

1. Charakterystyka poprawnej pracy pompowtryskiwaczy

Jak działają pompowtryskiwacze, których pracy nie zakłócają zanieczyszczenia ani uszkodzenia? Zasada działania pompowtrysków jest dość prosta. Montowane w silnikach Diesla pompowtryski to niewielkie elementy układu paliwa, które pełnią funkcję nie tylko wtryskiwacza, ale także pompy wtryskowej. Liczba pompowtryskiwaczy jest uzależniona od tego, ile cylindrów liczy silnik. Kluczową różnicą w budowie pompowtrysków jest także rodzaj zaworu, gdyż w pompowtrysku odnaleźć możemy zawór elektromagnetyczny bądź piezoelektryczny. Działająca we wtrysku pompa transportuje paliwo do wtryskiwacza, gdzie kolejno następuje wtrysk wstępny oraz wtrysk zasadniczy. Pompowtryskiwacze pracują w silniku Diesla pod wysokim ciśnieniem, co sprawia, że podtrzymywana jest wysoka dynamika jednostki napędowej. W sytuacji, gdy dojdzie do zużycia bądź uszkodzenia mechanicznego pompowtryskiwaczy, praca silnika ulega zakłóceniom, co przekładać się może na awarie jednostki napędowej, turbosprężarki, układu recyrkulacji spalin czy filtrów cząstek stałych DPF/FAP. Dzisiaj skoncentrujemy się na istotnym zagadnieniu, jakim jest zapowietrzenie pompowtryskiwacza.

Poprawna praca pompowtryskiwaczy ma swoje cechy charakterystyczne
Charakterystyka poprawnej pracy pompowtryskiwaczy

2. Powietrze zamiast paliwa w pompowtryskiwaczu – przyczyny

Zapowietrzenie pompowtrysków charakteryzuje się mnogością przyczyn oraz skutków. Mówiąc ogólnie, zapowietrzony układ paliwowy 1.9 TDI lub silnika wysokoprężnego o innych parametrach, a także zapowietrzona pompa paliwa biorą się z tego, że do układu nie dostał się olej paliwowy, zostało więc zassane powietrze. Jeśli stało się to w wyniku braku paliwa w zbiorniku, najczęściej układ uznaje się za bezpowrotnie uszkodzony, gdyż system nie zadziała nawet po zatankowaniu z prostej przyczyny – powietrze obecne w układzie uniemożliwia transport paliwa. Za brak paliwa w układzie może odpowiadać sterownik, który nie wygenerował informacji na temat tego, że olej napędowy ma zostać dostarczony. Nieszczelności układu paliwowego to także skutek uszkodzeń mechanicznych filtra paliwa bądź przerwania ciągłości przewodów paliwowych. Bezpośrednią przyczynę zapowietrzenia pompowtryskiwaczy mogą stanowić również uszkodzone gumki na pompowtryskach. Objawy charakterystyczne dla zapowietrzonych pompowtrysków to pierwszy z problemów, natomiast drugi, jeszcze bardziej poważny, to konsekwencje, z jakimi wiążą się zapowietrzone pompowtryskiwacze.

Pojawienie się powietrza w pompowtryskiwaczach może doprowadzić do ich uszkodzenia
Powietrze zamiast paliwa w pompowtryskiwaczu - przyczyny

3. Skutki zapowietrzenia pompowtryskiwaczy

Jeśli przerobiłeś już temat tego, jakie skutki daje lejący pompowtrysk, objawy uszkodzonych uszczelniaczy pompowtryskiwaczy oraz zapowietrzonych pompowtrysków powinny być Ci znane. Jeśli w układzie paliwa obecne jest powietrze, pompowtryski na zimnym silniku oraz w okolicznościach rozgrzanej jednostki napędowej pracują w zakłócony, odbiegający od normy sposób. Najpoważniejsze uszkodzenia dotyczą tłoczka, który pracując w przypadku braku paliwa, ulega zatarciu i opiłkuje, wpływając destrukcyjnie na wszystkie elementy układu, silnik, filtr DPF, turbo oraz inne, nie mniej znaczące elementy budowy samochodu. Wskutek zapowietrzenia niekiedy konieczne są nowe pompowtryski, a ich cena jest kilkukrotnie droższa niż systematyczna profilaktyka pompowtryskiwaczy w silniku Diesla. Na zapowietrzenie pompowtrysków wskazują problemy z uruchomieniem pojazdu, nierówna praca jednostki napędowej przerywana typowymi dla zaburzonej pracy pompowtryskiwaczy szarpnięciami, brak mocy oraz całkowity brak możliwości uruchomienia samochodu, gdyż zachwianiu parametrów może ulec także wiązka pompowtryskiwaczy. Jak sprawdzić, czy pompowtryskiwacze w naszym samochodzie są zapowietrzone? Na własną rękę jest to możliwe tylko w starszych modelach, w których wystarczy zastąpić stary przewód paliwa nowym, przezroczystym. Jeśli w wymienionym przewodzie są dostrzegalne pęcherzyki powietrza, jest to jasna wskazówka, że w układzie oprócz oleju napędowego znajduje się powietrze. W celu dokładnej diagnostyki radzimy jednak kierowanie się do serwisu, gdyż przeprowadzone domowym sposobem sprawdzenie pompowtryskiwaczy będzie zaledwie wstępną informacją, natomiast naprawę i tak musimy powierzyć fachowcom, którzy posiadają umiejętności i wiedzę na temat tego, jak ustawić luz na pompowtryskach oraz jak odpowietrzyć pompowtryski. Regulacja pompowtryskiwaczy 2.0 TDI BMP jest przeprowadzana na podstawie korekty pompowtryskiwaczy, przez które rozumiemy opis działania całego cylindra, w połączeniu z którym pracuje pompowtrysk, dlatego też warto pamiętać, że rozbieżne od optymalnych korekcje grupy 013 mogą informować nas nie tyle o nieprawidłowym działaniu pompowtrysku, ile o uszkodzeniach w obrębie cylindra, natomiast samej pracy pompowtryskiwacza bezpośrednio dotyczy grupa 018.

Aby uchronić się od skutków zapowietrzenia pompowtryskiwaczy należy je szybko zregenerować
Skutki zapowietrzenia pompowtryskiwaczy


Pompowtryskiwacze w codziennym użytkowaniu

Aby uchronić pompowtryski od zapowietrzenia bądź od innych uszkodzeń o charakterze mechanicznym, warto dbać o to, by tankować paliwo sprawdzonej jakości, często wymieniać olej silnikowy oraz filtry, a także nie dopuszczać do niskiego poziomu oleju napędowego w zbiorniku paliwa. Odpowietrzanie pompy wtryskowej Perkins bądź pompy innego rodzaju to zabieg, który najlepiej powierzyć specjalistom w autoryzowanym serwisie, gdzie w wyposażeniu znajdą się zaawansowane technologicznie sprzęty. Odpowietrzanie układu paliwowego zazwyczaj jest wykonalną operacją, jednakże zachęcamy do zapobiegania powstawaniu usterek układu paliwa.

Codzienne użytkowanie pompowtryskiwacy może doprowadzić do konieczności regeneracji (na zdjęciu)
Pompowtryskiwacze w codziennym użytkowaniu

Udostępnij wpis

Komentarze

Czarek

Wystawiono Rok temu

Zapowietrzenie pompowtryskiwacza może powodować różne objawy, które mogą mieć wpływ na pracę silnika. Najczęściej wymienianymi przez kierowców objawami są: • Malejąca moc silnika • Jednostka napędowa pracująca w sposób nierównomierny • Podwyższone spalanie • Nadmierna emisja spalin • Problem z rozruchem • Check engine Przyczyny zapowietrzenia pompowtryskiwacza mogą być różne, ale najczęstsze to: • Uszkodzenie lub zużycie uszczelnień w pompowtryskiwaczu • Niedrożność lub zanieczyszczenie filtrów paliwa • Niedrożność lub zanieczyszczenie przewodów paliwowych • Niedrożność lub zanieczyszczenie filtra powietrza • Problemy występujące u pompy paliwowej • Źle funkcjonujący elektroniczny układ sterowania

Czy ta opinia była pomocna?

korni

Wystawiono 4 lata temu

W jakich godzinach można do Państwa dzwonić?

Czy ta opinia była pomocna?

Mariusz M

Wystawiono 4 lata temu

Ile trwa regeneracja jednego pompowtryskiwacza? Czy to jest kwestia jednego dnia czy może to zająć znacznie więcej czasu?

Czy ta opinia była pomocna?

Seat Leon

Wystawiono 4 lata temu

Witam, w moim seaciku coś ostatnio zauważyłem zbyt wysokie spalanie i auto szarpie w trakcie przyspieszania, czy to może być właśnie objaw zapowietrzonych pompowtryskiwaczy?

Czy ta opinia była pomocna?

Mariusz

Wystawiono 4 lata temu

Objawy mojego auta pokrywają się z tymi, wychodzi na to, że mam uszkodzone uszczelniacze pompowtyskiwaczy.

Czy ta opinia była pomocna?

Janek

Wystawiono 5 lat temu

Odpowietrzanie pompowtryskiwaczy to bardzo prosta sprawa tylko trzeba to tym pamiętać. Chyba że zapowietrzyły się, bo coś się zepsuło. Jak ustawić luz na pompowtryskach za duży to na pewno się zepsuje

Czy ta opinia była pomocna?

Roksi

Wystawiono 5 lat temu

A co jeśli po naprawie u mechanika dalej mam źle ustawione pompowtryski? Objawy, jakie opisujecie, jak najbardziej na to wskazują

Czy ta opinia była pomocna?

Bartosz

Wystawiono 5 lat temu

Ja u siebie miałem uszkodzone gumki na pompowtryskach, objawy były podobne. Regeneracja pompowtryskiwaczy w pracowni pomogła.

Czy ta opinia była pomocna?

Vladomira

Wystawiono 5 lat temu

Nie wiedziałam, że tyle czynników może powodować uszkodzenie pompowtrysku, jednak trzeba się lepiej wziąć za samochód :)

Czy ta opinia była pomocna?

Beige

Wystawiono 5 lat temu

Miałam zapowietrzone pompowtryski i to nie było nic ciekawego :)

Czy ta opinia była pomocna?

Bolek

Wystawiono 5 lat temu

Ja swoje pompowtryski naprawiałem tu w pracowni i teraz działają prawidłowo.

Czy ta opinia była pomocna?

remo

Wystawiono 5 lat temu

Rezerwa jak rezerwa, ale ile trzymamy olej bez wymiany? Niby każdy chce najtaniej, a nie zdaje sobie sprawy, że popsute pompowtryskiwacze to jeden z większych wydatków u mechanika

Czy ta opinia była pomocna?

Marek

Wystawiono 5 lat temu

Ja na wymianę olejów i dobre paliwo jestem uczulony, bo już raz mi sie pompowtryski zapowietrzyły.

Czy ta opinia była pomocna?

Pluto

Wystawiono 5 lat temu

Mój samochód tak właśnie dziwnie się zachowuje, muszę się w końcu wybrać do profesjonalistów, którzy dobrze zdiagnozują mój przypadek.

Czy ta opinia była pomocna?

Waldek

Wystawiono 5 lat temu

Lepiej nie jeździć na rezerwie, kolega miał kiedyś zapowietrzone pompowtryski i było z tym trochę zabawy

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki