25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

POMPOWTRYSKIWACZE 1.9TDI | Diesel Service - Einspritzdusen

Autor: Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.76

VWśród silników z zapłonem samoczynnym zdecydowanie prym wiedzie silnik 1.9TDI, będący w nieprzerwanej produkcji od 1991 do 2011 roku, często wyposażony w układ mechanicznego wtrysku paliwa wykorzystujący pompowtryskiwacze


Pierwszy silnik 1.9TDI pojawił się w 1991 roku na wyposażeniu Audi 80 i posiadał oznaczenie 1Z oraz moc 90 koni mechanicznych. Były to niezwykle trwałe konstrukcje oparte na żeliwnym bloku, mogące spokojnie wykonywać przebiegi powyżej pół miliona kilometrów, przez co często nazywane były „pancernymi”. Ze względu na swoją wytrzymałość i podatność na tuning, moc silników 1.9TDI często zostaje powiększana nawet o 50% poprzez chiptuning. Przez lata produkcji konstrukcja tej jednostki była rozwijana w niemal każdym punkcie: montowano różne turbosprężarki, w niektórych wersjach dodano dwumasowe koło zamachowe, pojawiły się dwa typy intercoolerów. Największą zmianę stanowił jednak układ zasilania wprowadzony w niektórych wersjach jeszcze przed rokiem 2000, zaś od 2000 do 2011 roku w niemal każdym egzemplarzu. Były to oczywiście pompowtryskiwacze Bosch, będące znaczącym rozwinięciem technologii pompy sekcyjnej i wtryskiwaczy, stanowiącym ich połączenie w jedno urządzenie, zasilające tylko jeden cylinder. Jednostki 1.9TDI (Audi, Skoda, Seat, VW B5,B6,A4,A6,A3 FL 130KM, 101KM GOLF4) wyposażone w pompowtryskiwacze (z Niem. Einspritzdusen) często posiadały oznaczenie dodatkowe PD, będące skrótem od „Pumpe Düse”.

Silniki diesla z pompowtryskiwaczami posiadały różne osiągi, od 75KM aż po 160-konne silniki montowane przez Seata w trzeciej generacji modelu Ibiza. Istniał jeden motor o mocy 75 koni, oznaczony był kodem BSU, produkowano także: 4 jednostki 90-konne – BRU, BXF, ANU, BXJ; 6 silników o mocy 101 koni mechanicznych – ATD, AXR, BEW, BMT, AVB, AVQ; tyle samo motorów 105-konnych – BSW, BJB, BKC, BLS, BSV, BXE; 5 jednostek 116-konnych – BPZ, AJM, ATJ, AUY, BVK; 4 silniki o mocy 130KM – AWX, ASZ, AVF i BLT; dwa 150-konne – ARL, BTB oraz dwa o mocy 160 koni mechanicznych – BPX i BUK.

Czym wyróżniały się silniki z pompowtryskiwaczami Boscha na tle chociażby 1.9TDI z innymi układami zasilania? Z pewnością zaawansowaniem konstrukcji w obrębie głowicy silnika oraz zupełnie inną charakterystyką jego pracy. Silniki 1.9TDI z pompowtryskiwaczami mają mniejszy apetyt na olej napędowy i dużo większą wydajność spalania dzięki osiąganemu ciśnieniu na poziomie do 2000bar. Jednostki wyposażone w układ Pumpe Düse charakteryzuje twardsza praca niż w przypadku silników z systemem Common Rail, są jednak mniej podatne na uszkodzenia związane ze złym paliwem, co daje im przewagę w wielu krajach spoza Europy, gdzie kontrole jakości sprzedawanego oleju napędowego nie są tak rygorystyczne lub ich w ogóle nie ma. Mimo iż produkowane przez koncern Volkswagen Aktiengesellschaft wysokoprężne silniki o pojemności 1.9dm3 z układem PD są trwałymi konstrukcjami, czasem może dojść do awarii pompowtryskiwaczy, objawiającej się nierówną pracą silnika i spadkiem mocy, a także hałasem wydobywającym się spod maski. Wtedy warto odwiedzić warsztat specjalizujący się w regeneracji tych urządzeń, ponieważ wykonana przez fachowców naprawa pompowtryskiwaczy będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem od zakupu czterech nowych egzemplarzy, osiągających wysokie ceny na rynku. Nie jest to jednak rozwiązanie szczątkowe, ponieważ zregenerowane w Bosch Diesel Service Pawlik pompowtryskiwacze posiadają takie same parametry i sprawność co nowe urządzenia.

Komentarze

Sebastian 2020-03-06 10:07:19

Zastanawiam się nad wymianą całkowitą pompowtryskiwaczy 1.9 tdi, ciekawi mnie koszt takiej usługi. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Marcelka 2019-08-29 08:39:00

Ciekawe informacje, krótko, ale jasno napisane :)

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO