NAPRAWA POMPOWTRYSKIWACZY CENA | Warsztaty Bosch
REGENERACJA POMPOWTRYSKIWACZY CENA | Warsztaty Bosch naprawy pompowtryskiwaczy – koszty, cenniki
Pompowtryskiwacze są urządzeniami stosunkowo trwałymi, jednak bardzo drogimi w przypadku fabrycznie nowych egzemplarzy. Na szczęście cena naprawy najważniejszych urządzeń w układzie PD jest znacznie niższa.
Układ mechanicznego wtrysku paliwa w silnikach wysokoprężnych określany jako Pumpe Düse wprowadzony został na szeroką skalę za sprawą jednostek napędowych produkowanych przez grupę VAG. Koncern Volkswagen Aktiengesellschaft postanowił wprowadzić ten system w celu zastąpienia paliwożernej i mało wydajnej pompy sekcyjnej, co nastąpiło w 1998 roku. Pompowtryskiwacze wyróżniały się na tle innych układów zasilania jednostek z zapłonem samoczynnym przede wszystkim wysokim ciśnieniem rozpylanej dawki oleju napędowego w komorze spalania, dzięki czemu wzrastała wydajność silnika przy jednoczesnym zmniejszeniu apetytu na paliwo. Ponadto wyeliminowanie przewodów wysokiego ciśnienia pozwoliło na pozbycie się wszystkich związanych z nimi negatywnych efektów, takich jak na przykład pulsacja paliwa.
Oczywiście uzyskanie takich zalet miało swoją cenę, którą było między innymi znaczne skomplikowanie konstrukcji głowicy silnika i dodatkowe obciążenie dla wałków rozrządu, odpowiadających za napędzanie pompowtryskiwaczy, a także niska kultura pracy przejawiająca się twardym i głośnym działaniem jednostki napędowej z systemem PD. Kolejny problem dla pompowtryskiwaczy stanowiło osiągnięcie coraz bardziej wyśrubowanych norm emisji spalin, jednak nawet to nie przeszkodziło układowi Pumpe Düse w zostaniu jednym z najpowszechniej stosowanych układów zasilania dla silników z zapłonem samoczynnym, który w latach 1998-2011 pojawił się w wielu modelach takich marek jak Audi, Volkswagen, Skoda, Seat, Ford, Renault, Volvo, DAF, Scania czy Land Rover. Koszty robocizny naprawy takich pompowtrysków są porównywalne.
Pompowtryskiwacze miały bowiem jeszcze jeden atut: były niezwykle trwałym rozwiązaniem, pozwalającym na uzyskiwanie przebiegów rzędu 500-600 tysięcy kilometrów bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji w układ zasilania silnika, co pomimo horrendalnie wysokich cen fabrycznie nowych pompowtryskiwaczy Bosch i tak przekładało się na dosyć tanią eksploatację. W przypadku, gdy pompowtryskiwacze jednak ulegną wyeksploatowaniu lub awarii, występuje rozwiązanie dalece bardziej ekonomiczne niż zakup nowych urządzeń, a mianowicie regeneracja.
Regeneracja pompowtryskiwaczy w warsztatach Bosch Diesel Service Pawlik nie jest bowiem niczym innym, jak naprawą tych urządzeń, która opiera się o wymianę jedynie uszkodzonych komponentów w nich zawartych. Cena takiej naprawy pompowtryskiwaczy Boscha potrafi być niższa nawet o kilka tysięcy złotych od zakupu fabrycznie nowych egzemplarzy, a jeżeli zostanie przeprowadzona w profesjonalnym zakładzie, który specjalizuje się w regeneracji tych urządzeń, użytkownik nie będzie musiał martwić się o jakość wykonanej usługi. Profesjonalne zakłady naprawiające pompowtryskiwacze mają bowiem na wyposażeniu pełne zaplecze narzędziowo-maszynowe oraz wykwalifikowanych pracowników, którzy doskonale znają każdy model tych urządzeń, co pozwala na uzyskanie w trakcie naprawy parametrów niemalże identycznych z tymi, jakie posiadają nowe pompowtryskiwacze Bosch.

Sympatyczka Diesli i dobrej dynamiki jazdy. Chętnie prowadzi samochód, a jeszcze chętniej - cykl artykułów na temat konstrukcji wtryskiwaczy. Oprócz motoryzacji do jej pasji należy zwiedzanie malowniczych zakątków świata i testowanie lokalnych potraw.
Komentarze
Regeneracja wtryskiwaczy ma cenę bardzo atrakcyjną, cieszę się, że mogę uniknąć zakupu nowych.
Fajny artykuł, ciekawy i można się co nieco dowiedzieć :)