25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

POMPOWTRYSKIWACZE | Pawlik - Bosch Car Service - naprawa

Autor: Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 5 minut
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.75

Najlepsze rozwiązanie wtrysku paliwa w momencie swojej premiery, dzisiaj niemal całkowicie wyparte przez konkurencyjny układ Common Rail. Czym były pompowtryskiwacze, jaka była ich budowa i działanie?

Układ mechanicznego wtrysku paliwa w silnikach wysokoprężnych, polegający na połączeniu wtryskiwaczy i pompy wtryskowej, nazywany pompowtryskiwaczami, wprowadził do swojej oferty koncern Volkswagen Aktiengesellschaft w 1998 roku. Był to system, który pod niemal każdym aspektem przewyższał pierwsze generacje układu Common Rail, ustępując jedynie w kategorii głośności i kultury pracy. Pompowtryskiwacze pojawiły się w niemal wszystkich jednostkach z zapłonem samoczynnym, produkowanych przez grupę Volkswagena, między innymi w tak popularnych silnikach jak 1.9TDI, 2.5TDI czy 2.0TDI, gdzie w ostatnim wykorzystano pracujące czterokrotnie szybciej od standardowych pompowtryskiwacze piezoelektryczne, które niestety bywają bardzo wadliwe.

W budowie pompowtryskiwacza wyróżnić można trzy podstawowe komponenty, zbudowane z pomniejszych części. Wśród nich znajduje się pompa wysokiego ciśnienia, wtryskiwacz oraz elektrozawór, który odpowiedzialny jest za sterowanie pracą systemu. Wszystkie połączone są w jednolitą całość, posiadającą odpowiednio na dole wtryskiwacz(składający się z iglicy, dławika iglicy, zaworu przelewowego i sprężyny wtryskiwacza, a także uszczelki termoizolacyjnej) zintegrowany z odstającym w poziomie elektrozaworem oraz pompą znajdującą się u góry urządzenia. Na pompę składają się: tłoczek pompy, sprężyna tłoczka, oraz śruba z kulistym łbem, łącząca pompę z dźwignią rolkową. Każdy cylinder silnika posiada własny pompowtryskiwacz, który napędzany jest poprzez rolki dźwigni pompowtryskiwacza, przesuwające się po specjalnie zamontowanej w tym celu na wałku rozrządu krzywce, posiadającej w jednym punkcie ostre załamanie, pozwalające niezwykle szybko uzyskać wysokie ciśnienie oraz łagodny kształt reszty elementu, zapobiegający powstawaniu niechcianych pęcherzyków powietrza.

Paliwo do pompowtryskiwacza dostarczane jest poprzez kanał doprowadzający, który umieszczony został w głowicy silnika. Wewnątrz kanału znajduje się przewód rozdzielczy, dzięki któremu paliwo dawkowane jest równo do każdego z pompowtryskiwaczy, co owocuje odpowiednią pracą cylindrów. W samym urządzeniu paliwo dopływa poprzez znajdujące się wzdłuż bocznych ścianek wąskie kanaliki.

W pierwszej fazie pracy pompowtryskiwacza, nazywanej wstępną fazą napełniania, krzywka wywołuje przesunięcie tłoczka w dół cylindra. W odpowiednim momencie uruchomiony przez sterownik zostaje elektrozawór, przez co wypycha on iglicę zaworu z gniazda, zamykając w ten sposób przepływ między komorą wysokiego ciśnienia i otworami wlotowymi. Ciśnienie wzrasta wraz z dalszym ruchem tłoczka pompy w dół, które przy osiągnięciu wymaganej wartości powoduje ściśnięcie wewnętrznej sprężyny od dołu oraz uniesienie iglicy wtryskiwacza, następuje wtedy wtrysk wstępny. Zakończony zostaje on poprzez ściśnięcie narastającym ciśnieniem sprężyny także od góry, powodujące uchylenie zaworu przelewowego i natychmiastowy spadek ciśnienia w urządzeniu oraz powrót iglicy wtryskiwacza na miejsce.

W momencie przylgnięcia iglicy wtryskiwacza do gniazda rolka dźwigni pompowtryskiwacza trafia na ostry punkt krzywki, przez co tłoczek wykonuje gwałtowny spadek i wywołuje wzrost ciśnienia przy sile umożliwiającej ściśnięcie sprężyny z obu stron. W tym punkcie zawór przelewowy nie jest w stanie wywołać spadku ciśnienia koniecznego do zapobiegnięcia uniesieniu iglicy wtryskiwacza, przez co wykonywana zostaje druga faza pracy urządzenia – wtrysk zasadniczy.

Dzięki eliminacji przewodów wysokiego ciśnienia, znanych z rozwiązań wykorzystujących pompy rotacyjne(rozdzielaczowe) i sekcyjne(wtryskowe) i sprężaniu niewielkiej dawki paliwa możliwe jest uzyskanie ciśnienia od 2000(pierwsze pompowtryskiwacze) do nawet 2400 barów przy nowszych konstrukcjach. Pompowtryskiwacze nie posiadają wady pulsacyjnego dawkowania paliwa, znanego z wyżej wymienionych układów, pozwalają także na zmniejszenie spalania przy jednoczesnej poprawie osiągów. Niestety jest to rozwiązanie znacznie komplikujące konstrukcję silnika, a także zwiększające jego wymiary, wpływając na wysokość głowicy. Wałki rozrządu stosowane w pierwszych silnikach z pompowtryskiwaczami często pękały, ponieważ przez krzywki były obciążone dużo bardziej, niż elementy w innych jednostkach, odpowiadające jedynie za ruch zaworów. Pompowtryskiwacze pracują też głośniej i bardziej twardo niż Common Rail, nie posiadają też możliwości zastosowania wielu faz wtrysku(w przypadku CR może występować nawet 7 faz). Największą wadą, uniemożliwiającą dalszy rozwój pompowtryskiwaczy, nie były jednak wyżej wymienione mankamenty, lecz problem z uzyskaniem norm emisji spalin EURO 4, bez której samochody nie uzyskiwałyby homologacji na terenie Europy.

Naprawa pompowtryskiwaczy w Bosch Car Service – Pawlik – specjalizacja grupa VAG VW,SEAT,SKODA,AUDI – ciężarówki (SCANIA,DAF,MAN,VOLVO) Obsługujemy miasta z polski np. Mielec, Jaworzno, Rzeszów, Lublin, Kraków, Suchedniów, Kielce, Gorzów Wielkopolski, Nadarzyn, Warszawa, Wrocław, Łódź, Tarnowskie Góry, Poznań, Włocławek, Sochaczew, Tuchola, Białystok, Dąbia Stara, Choroszcz, Katowice, Reda, Markuszów, Pietrzykowice, Zamość, Mierzyn, Szczecin, Frysztak, Międzyrzec, Tanów, Mrągowo, Bielsko Biała, Iława, Sucha Beskidzka, Pniewy, Nakło n. Notecią, Jezierzany, Nowosielec, Gdańsk, Oleśnica, Siedlce, Nowy Sącz, Bydgoszcz, Piła, Moszczenica, Pilźnie, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Ustroń, Kościan, Skoczów, Wisła, Nowy Dwór Mazowiecki, Zakopane, Ople, Ryki, Przemyśl, Liniewo, Sandomierz, Kraśnik, Małogoszcz, Brzeg, Stęszew, Grudziądz, Brodnica, Wejherowo, Żyrardów, Bochnia, Nowa Huta, Wałbrzych, Zielona Góra, Gryfino, Kamień, Krosno, Ostrowiec Świętokrzyski, Bronoszewice, Dolsk, Piekary Śląskie, Łosice, Słupsk, Stobierna, Jasionka, Tychy, Ruda Śląska, Wyszków, Włoszczowa, Rybnik, Krotoszyn, Nowy Lubosz, Konin, Tarnobrzeg, Radom, Lubartów, Jasło, Zgierz woj. Pomorskie, Podkarpackie, śląskie i wiele innych.

Naprawa pompowtrysków samochodów ciężarowych i osobowych – Bosch (Man,Skania,Daf,Volvo,Renault,Kamaz, - pompy PLD - regeneracja)

Komentarze

Wojciech 2020-03-06 10:26:55

Widzę, że regeneracja wtryskiwaczy coraz bardziej staje się popularna. Super!

Feliks 2019-08-29 09:13:30

Dobry artykuł, fajne informacje i bardzo przydatne :)

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO