25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Wtryskiwacze piezoelektryczne i elektromagnetyczne. Które to Common Rail?

Autor: Tomasz Wojtak
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.77

Co to jest układ zasilania Common Rail?

 

Układ Common Rail jest to system zasilania silników Diesla, w którym znajduję się wspólna szyna, będąca akumulatorem paliwa.

Wtryskiwacze Common Rail są to rozpylacze paliwa. Wtryskiwacze współpracują z pompą sekcyjną, która wytwarza ciśnienie dla określonych cylindrów. Pod wpływem ciśnienia otwiera się wtryskiwacz, w tym czasie paliwo zostaje rozprzestrzenione w cylindrze lub komorze spalania. Przy pompie sekcyjnej znajduje się korektor dawki paliwa, który kontroluje obroty silnika. Budowa wtryskiwacza Common Rail jest skomplikowana, ale bardzo precyzyjna, co jest najważniejszym czynnikiem decydującym o dość wysokiej cenie wtryskiwaczy common rail.

 

Wtryskiwacz piezoelektryczny na stole w pracowni
Wtryskiwacze piezoelektryczne czy to Common Rail?

 

 

Podział wtryskiwaczy

 

Wtryskiwacze dzielą się ze względu na budowę, zastosowanie i ciśnienie systemowe. Wyróżniamy dwa typy wtryskiwaczy: wtryskiwacz piezoelektryczny i wtryskiwacz elektromagnetyczny. Oba rodzaje wtryskiwaczy należą do grupy wtrysków Common Rail.

Wtryskiwacze piezoelektryczne od wtryskiwaczy elektromagnetycznych różnią się między innymi tym, że niestety nie ma możliwości zregenerowania ich. Regeneracja wtryskiwaczy piezoelektrycznych jest niemożliwa, ale nie ma sytuacji bez wyjścia. W przypadku zużycia wtrysków piezo pozostaje nam możliwość zakupienia nowych. Istnieje wiele sklepów internetowych, gdzie możemy zakupić nowe wtryskiwacze, np. swiat-diesla.pl.

 

Wtryskiwacz elektromagnetyczny na stole w pracowni
Wtryskiwacze elektromagnetyczne czy to Common Rail?

 

Czy regeneracja wtryskiwaczy się opłaca?

 

Generalnie wtryskiwacze możemy podzielić na tanie i drogie. Na miano tanich zasługują wtryski Delphi, które wahają się w cenie 900-1200 zł. Nieco gorzej sytuacja wygląda w przypadku marki Siemens, gdzie wtrysk piezo cena to około 1300-1500 zł. Najdroższe wtryskiwacze produkuje firma Denso, tam wtryskiwacz elektromagnetyczny cena wynosi nawet 2000 zł.

W przypadku wtryskiwaczy elektromagnetycznych mamy tańszą opcję, czyli możliwość regeneracji tych wtryskiwaczy. Regeneracja Common Rail niesie za sobą same korzyści i co ważne jest znacznie mniejszym obciążeniem dla naszego portfela niż zakup nowych wtrysków.

 

Wtryskiwacz na maszynie do regeneracji wtryskiwaczy.
Regeneracja wtryskiwaczy elektromagnetycznych

 

Regeneracja wtryskiwaczy elektromagnetycznych polega na wymianie końcówki wtrysku lub innych elementów wtrysku elektromagnetycznego pracującego do ciśnienia 1800 barów. Dzięki regeneracji wtryskiwacz działa długo i nie zawodnie, silnik ma odpowiednią moc i co ważne mniejsze zużycie paliwa. Tak więc właściwa regeneracja wtryskiwaczy potrafi przywrócić ich sprawność w pełni i sprawi, że będą działać jak nowe.

 

Komentarze

EDYTA 2020-03-13 12:32:02

ciekawy artykuł, niektóre firmy oferują regenerację wtryskiwaczy piezoelektrycznych są to oszuści? czy można je przynajmniej przeczyścić jakimś płynem?

Bartek 2020-03-06 08:18:36

Nie miałem wcześniej pojęcia, że prawidłowe parametry wtryskiwaczy np. piezoelektrycznych mają wpływ na zużycie paliwa. Polecam artykuł.

Merry 2019-10-17 10:55:11

Jeśli tylko pojawią się usterki common rail, to trzeba reagować jak najszybciej, bo może nie być drugiej okazji. Cena wtryskiwaczy common rail zależy od rodzajów wtryskiwaczy, bo jest na przykład wtryskiwacz piezoelektryczny, cena którego jest znacznie wyższa.

Krystian 2019-10-04 15:06:17

Zasada działania wtryskiwacza elektromagnetycznego to bardzo ciekawe zagadnienie. Polecam ten i inne artykuły na stronie.

ciekawski 2019-09-03 13:50:33

Teraz te piezo też można naprawiać??

PanDobraRada 2019-08-27 09:29:45

@Bunio moim zdaniem każde wtryski będą w porządku jeśli będziesz dbał o auto :D

Bunio 2019-08-23 11:19:36

A które z tych rodzai wtrysków są najlepsze, tak żebym wiedział na przyszłość jakie auto kupować?

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO