Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Wtryski Common Rail - cena regeneracji

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
CENA Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
CZAS REALIZACJI 24 - 48 godzin
GWARANCJA 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów

Wtryski Common Rail - cena regeneracji

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Chcesz zregenerować swoje wtryskiwacze, ale nie wiedziałeś, ile to kosztuje? Skorzystaj z profesjonalnej regeneracji wtrysków w ASO!

Najnowocześniejsze maszyny, realizacja zlecenia w ciągu 1 dnia roboczego i 2 lata gwarancji

- to wszystko po to, byś mógł cieszyć się komfortową i w pełni bezpieczną jazdą Twoim samochodem!

Jeżeli Twoje auto szarpie, dymi i ma problemy z odpalaniem, zdiagnozuj i zregeneruj swoje wtryskiwacze w korzystnej cenie i najwyższej jakości.

Cena regeneracji wtryskiwaczy Common Rail
Wtryski Common Rail - cena regeneracji

Chcesz zregenerować zdemontowane z Twojego samochodu wtryski Common Rail i cena regeneracji jest kwestią, która bardzo Cię interesuje? Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ każdy kierowca Diesla ma z tyłu głowy myśl, że poszczególne naprawy mogą kosztować naprawdę sporo. Na początek naszych rozważań na temat cen związanych z regeneracją wtryskiwaczy Common Rail warto podkreślić, że jest to opcja zdecydowanie tańsza niż zakup wtryskiwaczy fabrycznie nowych. Czy w jakikolwiek sposób umniejsza to sprawności wtrysków po regeneracji? Nie może być o tym nawet mowy, ponieważ parametry zregenerowanych wtryskiwaczy Common Rail są identyczne, jak w przypadku nowych wtrysków. Cena regeneracji w ASO zaczyna się już od 65 zł za robociznę, ostateczny koszt zależy jednak oczywiście od rozległości uszkodzeń oraz zastosowanych części zamiennych. Po tym, jak wtryskiwacze zostaną u nas wyczyszczone i sprawdzone, zadzwonimy do Ciebie z wyceną.

1. Typowe objawy uszkodzenia wtryskiwaczy i ich przyczyny

Dla większości użytkowników dieslowskiego silnika diagnoza mówiąca o tym, że wtryski są do wymiany, brzmi przerażająco. I nie bez powodu, ponieważ koszt wymiany takiego podzespołu na nowy to pokaźny wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W kontekście posiadania Diesla z wtryskiwaczami Common Rail jest więc o co dbać, i przed czym się strzec.

Typowe objawy uszkodzenia wtryskiwaczy i ich przyczyny
Typowe objawy uszkodzenia wtryskiwaczy i ich przyczyny

2. Objawy, które świadczą o uszkodzeniu wtrysków

Objawy, jakimi charakteryzują się uszkodzone wtryskiwacze, można zweryfikować i rozpoznać praktycznie od razu. Z pewnością każdy, nawet nieposiadający dużego doświadczenia kierowca zauważy, że jego auto bez wyraźnej przyczyny traci moc, a z wydechu wydobywają się w dużych ilościach kłęby dymu. Innym sygnałem, którego jako kierowca Diesla z Common Rail nie powinieneś ignorować, jest szarpanie pojazdem, które da się odczuć zwłaszcza podczas przyspieszania. Obciążona niesprawnymi wtryskami jednostka napędowa pracuje nierówno, co jest nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne dla kierowcy oraz pasażerów samochodu.

3. Awaria wtrysku Common Rail i jej przyczyny

Istnieją oczywiście konkretne przyczyny utraty dynamiki pracy silnika oraz pozostałych symptomów uszkodzonych wtryskiwaczy. Jako pierwszego z winowajców śmiało wymienić możemy olej napędowy złej jakości, ponieważ to właśnie przez zanieczyszczone lub rozrzedzone paliwo wtryskiwacze mogą się psuć. W gronie innych przyczyn znajdują się także pozostałe podzespoły samochodowe obciążone awarią. Jeżeli silnik, turbo lub pompa wysokiego ciśnienia są niesprawne, będzie to odczuwalne również w układzie Common Rail, czego niewątpliwym znakiem okaże się przelewanie, a także stukanie lub klepanie wtryskiwaczy. Na to, jak szybko psują się wtryski, wpływa także jeżdżenie na rezerwie. Przyczyna może się wydawać prozaiczna, jednakże w prawie pustym zbiorniku paliwa unosi się para, co sprawia, że ścianki baku zaczynają korodować. Drobiny rdzy oraz innego rodzaju osadów przenikają do paliwa, a następnie trafiają do wtryskiwaczy, co stwarza realne zagrożenie uszkodzenia ich konstrukcji.

Wtryskiwacze Common Rail są wrażliwe także na brak terminowych wymian filtra paliwa. Jeżeli element ten nie spełnia z całkowitą skutecznością swojego zadania, do całego układu zasilania paliwem przedostają się zanieczyszczenia i osady.

Mając na uwadze zarówno objawy, jak i przyczyny awarii wtryskiwaczy, szybko wywnioskować można, że zapobieganie tego typu usterce nie jest trudnym zadaniem. Na dłuższą, bardziej satysfakcjonującą żywotność wtryskiwaczy w Dieslu wpłynie tankowanie do pełna paliwa wysokiej jakości, regularna wymiana oleju oraz filtrów, a także dbałość o dobry stan techniczny pozostałych podzespołów i układów w pojeździe. Co istotne, te proste działania przełożą się także na zachowanie w dobrej kondycji innych kluczowych elementów Twojego samochodu.

4. Co jest lepsze - wtryski czy pompowtryski?

Po tej krótkiej charakterystyce wtrysków w perspektywie ich potencjalnych awarii nasuwa się pewne zasadnicze pytanie. Skoro to taki delikatny element, tak zawodny, czemu wyparł wytrzymalsze, skuteczniejsze i tańsze pompowtryskiwacze? Cóż, polityczną śmiercią pompowtryskiwaczy była wprowadzona norma emisji spalin EURO V, której standardów spełnić nie ma szans żaden pompowtryskiwacz.

Jak w takim razie poradzić sobie z kapryśnym układem Common Rail? Wszyscy eksperci polecają: regenerować. Niestety, według badań przeprowadzonych przez Bosch i magazyn motoryzacyjny Auto-Świat okazuje się, iż wiele oferujących naprawę czy regenerację tych precyzyjnych części zakładów, nie ma nie tylko odpowiedniego sprzętu diagnostycznego i kalibracyjnego do takich usług, ale nawet zielonego pojęcia, co oznacza proces regeneracji. Warto podczas planowania diagnostyki i przeglądu zwrócić uwagę na wybierany przez nas zakład, w którym taka regeneracja miałaby się odbyć, ponieważ granica pomiędzy ceną relatywnie niską i celowo zaniżoną jest cienka i dla niewprawnego oka niezauważalna. Najlepiej opierać się na zdrowym rozsądku podczas zapoznawania się z opiniami na temat potencjalnego serwisu. Specjalizujący się w regeneracji pomp Common Rail zakład, który traktuje taką usługę jako swoją flagową, posiada dziesiątki referencji i jest autoryzowanym przedstawicielem Bosch, uznawanego na całym świecie producenta wtryskiwaczy, pompowtryskiwaczy i innych podzespołów samochodowych.

Co jest lepsze - wtryskiwacze czy pompowtryskiwacze?
Co jest lepsze - wtryski czy pompowtryski?


Co się mieści w cenie regeneracji wtryskiwaczy?

Przeciętny komputer na warsztacie po podłączeniu zdiagnozuje ogólnie „Problem z wtryskiwaczami paliwa”, a co konkretnie z nimi jest, który to ma mankament, czy trzeba wymieniać wszystkie, czy tylko przeczyścić, to już wyższa szkoła jazdy, więc najlepiej wymienimy, najlepiej na nowe, a jeszcze lepiej wymienimy na nowe części zużytego wtrysku. I najlepiej na nieoryginalne zamienniki, bo tak przecież taniej, klient się nie zorientuje, no, bo jak, skoro mało, kto umie w ogóle wtryski wymontować, nie mówiąc już o jakiejkolwiek wstępnej diagnostyce. Ile się należy panie Majster? No, regeneracja, części, Panie zamienne, montaż-demontaż, kodowanie, docieranie, prawda, no i roboczogodziny poszły... 2500 złotych. I tak na szybciutko pozbywamy się pieniędzy, przyjemności z jazdy (nawet lekko nieprecyzyjny montaż powoduje szwankowanie precyzyjnego podzespołu), a może i kompletu wtryskiwaczy, bo lubią one psuć się całymi zestawami – w końcu to „wspólna szyna” Common Rail.

Zapłata za regenerację wtryskiwaczy w naszym serwisie wiąże się z przywróceniem wtryskom wszystkich parametrów - takich samych, jak w sytuacji, gdyby te podzespoły były fabrycznie nowe. Co ważne, oprócz wszystkich działań naprawczych w cenie wtrysków mieści się także gwarancja na 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów.

Co zawiera cena regeneracji wtryskiwaczy?
Co się mieści w cenie regeneracji wtryskiwaczy?

Udostępnij wpis

Komentarze

Robi

Wystawiono Rok temu

Cena regeneracji wtryskiwaczy Common Rail może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak: 1. Marka i model pojazdu: Cena regeneracji może się różnić w zależności od marki i modelu pojazdu, ponieważ niektóre modele mogą mieć bardziej skomplikowane wtryskiwacze lub trudniejszy dostęp do nich. 2. Rodzaj uszkodzenia: Cena regeneracji może się różnić w zależności od rodzaju uszkodzenia wtryskiwaczy, np. cena regeneracji wtryskiwacza z uszkodzonym piezoelementem będzie niższa niż w przypadku wtryskiwacza z uszkodzoną dyszą. 3. Warunki gwarancji: W zależności od warsztatu regeneracji, cena regeneracji może różnić się w zależności od warunków gwarancji, np. cena regeneracji z 12-miesięczną gwarancją będzie niższa niż z 24-miesięczną gwarancją. 4. Region: cena regeneracji wtryskiwaczy może się różnić w zależności od regionu, w którym mieszkasz. Jednak jako przykład, cena regeneracji jednego wtryskiwacza Common Rail może wynosić od 200 zł do nawet 600 zł.

Czy ta opinia była pomocna?

Hubert

Wystawiono 4 lata temu

Ceny są naprawdę spore. Warto od początku użytkowania samochodu mieć na uwadze jego dobrą eksploatację.

Czy ta opinia była pomocna?

emil45

Wystawiono 5 lat temu

Koszt regeneracji zdecydowanie niższy niż zakup nowych wtrysków, więc o wiele bardziej się opłaca.

Czy ta opinia była pomocna?

Hiena34

Wystawiono 5 lat temu

Jak już regenerować, to lepiej robić to w autoryzowanych serwisiach, bo inne warsztaty, to nie wiadomo co oferują.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki