Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

WTRYSK STUKA NA ZIMNYM SILNIKU

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
CENA Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
CZAS REALIZACJI 24 - 48 godzin
GWARANCJA 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów

WTRYSK STUKA NA ZIMNYM SILNIKU

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Tzw. stukanie, klekotanie wtryskiwaczy może oznaczać nagromadzenie się szkodliwego osadu na ich wrażliwych częściach, który zakłóca prawidłowy przepływ paliwa. Z uwagi na wysoką precyzję wykonania wtryskiwaczy, już niewielka ilość zanieczyszczeń może powodować zaburzenia w pracy wtryskiwacza, a w efekcie także jego całkowite zablokowanie. Należy przy tym zaznaczyć, że głośna praca wtryskiwaczy Diesel jest tylko jednym z objawów problemów z wtryskami. Łatwo zauważalnymi oznakami są także między innymi znacznie większe dymienie, nierówna praca silnika czy „rzucanie” na biegu jałowym, jak i trudności z odpaleniem pojazdu na zimnym silniku. Przyczyną tych dolegliwości zazwyczaj jest stosowanie paliw niskiej jakości. Gdy mamy podejrzenia co do awarii wtryskiwaczy, powinniśmy niezwłocznie udać się do autoryzowanego serwisu w celu wykonania diagnozy.

Przykładowy wtryskiwacz Denso
Wtrysk stuka na zimnym silniku


Jak sprawdzić wtryski

Najprostszym sposobem na to jak sprawdzić, który wtrysk stuka jest wykonanie testu przelewowego. Przy jego pomocy bada się parametry paliwowe wtrysków, takie jak na przykład dawkowanie paliwa. Jeśli któryś z wtrysków wykazuje pewne odchylenia paliwa zwracanego do obiegu od dawki standardowej, można skutecznie wskazać wadliwy podzespół. Co jednak możemy zrobić, aby klepiący wtryskiwacz przestał przysparzać problemów? Najlepszym sposobem poradzenia sobie z awarią wtrysków jest poddanie ich regeneracji. Polega ona na dokładnym wyczyszczeniu wtryskiwacza, a następnie wymianie wszystkich zużytych części. Ta metoda nie tylko przywraca pełną sprawność wtrysków, ale i pozwala na sporą oszczędność w porównaniu z wymianą podzespołów na nowe.

Jeśli i Ty masz problemy ze stukaniem wtryskiwaczy w swoim samochodzie, zachęcamy do skontaktowania się z naszym serwisem Bosch Service Pawlik, który pomoże Ci w poprawnej diagnozie i regeneracji uszkodzonych wtrysków.

Przykładowy wtryskiwacz podczas regeneracji w naszym salonie
Jak sprawdzić wtryski
Udostępnij wpis

Komentarze

Janusz

Wystawiono Rok temu

Jeśli wtryskiwacz stuka na zimnym silniku, może to oznaczać kilka różnych problemów. Oto kilka możliwych przyczyn: - Zanieczyszczenie wtryskiwacza: Wtryskiwacze mogą być zanieczyszczone różnymi związkami chemicznymi, takimi jak osad z paliwa, który może powodować trudności w pracy wtryskiwacza. Niskie ciśnienie paliwa: Jeśli ciśnienie paliwa jest zbyt niskie, wtryskiwacz może nie działać prawidłowo. - Uszkodzenie mechaniczne: Wtryskiwacze mogą być uszkodzone mechanicznie, co może prowadzić do stukania podczas pracy. - Uszkodzenie elektryczne: Wtryskiwacze mogą być uszkodzone elektrycznie, co może prowadzić do braku synchronizacji z komputerem pokładowym. - Uszkodzenie układu zasilania paliwem: Układ zasilania paliwem może być uszkodzony lub zanieczyszczony, co może prowadzić do trudności w pracy wtryskiwacza.

Czy ta opinia była pomocna?

Bartek

Wystawiono 3 lata temu

W ostatnim czasie slychac bylo w moim aucie uciazliwe klekotanie wtryskiwaczy i to doprowadzilo do tego, ze w koncu umowilem sie na wizyte w serwisie!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki