25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony? Zawieszanie, stukanie, lanie, opiłkowanie, okopcenie

Autor: Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 6 minut
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.43
Objawy uszkodzenia sprawiły, że wtryskiwacze wymontowano i wysłano do regeneracji
Jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony? Zawieszanie, stukanie, lanie, opiłkowanie, okopcenie

 

Liczni kierowcy posiadający samochody z silnikiem Diesla oraz z układem Common Rail chętnie wczytują się w ciekawostki dotyczące tych mechanizmów, gdyż wiedzą, że odpowiednia eksploatacja oraz higiena użytkowania diesla mogą sprawić, że charakterystyczne dla układu CR usterki mogą wystąpić znacznie później, niż w przypadku niewłaściwego stylu jazdy oraz niedostatecznego dbania o samochód, a skutki tych awarii nie muszą wiązać się z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych. Jak przysłuży się to opracowanie właścicielom diesli? Opisaliśmy, jak sprawdzić, który wtrysk stuka oraz jakie objawy dają lejące wtryski w silniku 1.9 tdi. W artykule przeczytasz na temat najczęstszych problemów związanych z obecnością układu wtryskiwaczy Common Rail samochodach.

 

 

Po wystąpieniu objawów uszkodzenia, wtryski wysłano do sprawdzenia
Sprawdzenie uszkodzonego wtrysku - objawy uszkodzenia

 


Uszkodzony wtrysk a jazda samochodem

Mechanicy często słyszą pytanie o to, czy można jeździć z uszkodzonym wtryskiem. Niektórzy z nich odpowiedzą, że tak, natomiast inni również przytakną, ale nie będą obawiali się dodać, że będzie to bardzo kosztowna i kłopotliwa jazda. Zasada działania, jaką wprowadzono w systemie Common Rail, dotyczy magazynowania oleju napędowego we wspólnej dla wszystkich wtryskiwaczy listwie, od której anglojęzycznej nazwy wzięło się właśnie miano układu Common Rail. Wracając do tego, co dzieje się w systemie CR, wtrysk paliwa w tego typu układzie zachodzi pod wysokim ciśnieniem oraz w kilku etapach. Reprezentujące prawidłowe działanie wtryskiwacze Common Rail otrzymują paliwo z listwy, a następnie wtryskują je i rozpylają w komorze silnika, pracując nadal pod wysokim ciśnieniem. Uszkodzenia mechaniczne wtryskiwaczy sprawiają, że może dojść do zmian ciśnienia, niedrożności w obszarze wtrysku oraz awarii, które są sygnalizowane przez stukanie wtryskiwaczy Common Rail, klekotanie wtryskiwaczy bądź odgłos, który sygnalizuje, że wtrysk stuka na zimnym silniku. Jak ze stuprocentową pewnością sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony? Możemy wykonać test przelewowy domowym sposobem, lecz najlepszą metodą jest oddanie wtryskiwaczy do pracowni, w której przeprowadzona zostanie kompletna diagnostyka, podłączenie testera diagnostycznego, sprawdzenie korekt wtryskiwaczy oraz szereg działań, które pozwolą odnaleźć przyczyny nieprawidłowego działania układu Common Rail.

Często za niepokojące odgłosy wtryskiwaczy wpływa zawieszający się wtrysk diesla. Dlaczego jest to zjawisko określane przez mechaników jako niebezpieczne? Na zawieszenie się wtrysku wpływają nagromadzone w nim zanieczyszczenia. Jeśli na iglicy oraz dyszy rozpylającej tkwią osady i nagary, sama iglica nie może działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a wówczas wtryskiwacz ulega zacięciu niezależnie od pozycji, w której się znajduje. Stąd już niedługa droga do lania wtrysków, gdyż zawieszenie ich w pozycji otwartej sprawia, że przepływ oleju napędowego nie jest ograniczony barierą wtryskiwacza. Jakie są skutki sytuacji, gdy w układzie znajduje się lejący wtrysk Common Rail? Wysokie temperatury substancji najczęściej stanowią przyczynę wypalenia tłoków silnika oraz zniszczeń w obszarze komory spalania i gniazd zaworów. To tylko niektóre możliwe scenariusze, według których może przebiegać użytkowanie pojazdu, w którym wtryskiwacze Common Rail działają niewłaściwie. Inne możliwe skutki korzystania z auta, w którym wtryski CR już się wysłużyły, opisaliśmy w kolejnych częściach artykułu.

 

Jazda samochodem z uszkodzonym wtryskiem jest wysoce nierekomendowana
Uszkodzony wtrysk a jazda samochodem

 


Najczęściej występujące problemy z wtryskami Common Rail

Uzyskałeś już informacje na temat tego, jak funkcjonuje i czym grozi zawieszający się wtrysk diesla. Teraz odniesiemy się do tego, co warunkuje inne objawy uszkodzonych wtryskiwaczy, zaczynając od krótkiej charakterystyki zjawiska znanego jako stukanie wtryskiwaczy. Za występowanie charakterystycznego, metalicznego dźwięku odpowiada stukanie zaworków, w których zostało zaburzone prawidłowe działanie. Uszkodzony wtryskiwacz i objawy, jakie diesel musi znosić wskutek stukających wtrysków, znacznie obciążają działanie jednostki napędowej. Kolejny problem, z jakim niekiedy muszą się zmierzyć użytkownicy to lejące wtryski. Objawy 1.9 tdi bądź też innego silnika wysokoprężnego w przypadkach, gdy w układzie Common Rail pracuje chociaż jeden cieknący wtrysk, są podobne, jednak warto wymienić możliwe skutki lania wtrysków. Jakie szkody mogą wyrządzić w naszym pojeździe? Najczęściej w wyniku nieszczelności wtryskiwaczy Common Rail dochodzi do pęknięcia głowicy, gdyż jej temperatura staje się zbyt wysoka. Co więcej, cieknący wtrysk, wpływając na ciężką, twardą pracę silnika, mogą przyczyniać się do uszkodzenia tłoków, wypalając nawet w nich dziury. Lejące wtryskiwacze niewłaściwie transportują, dawkują i rozpylają paliwo, przez co wzrastająca temperatura spalania dosłownie wypala struktury silnika.

Inny problem charakterystyczny dla wtrysków to opiłkowanie pompy wtryskowej. Za ten rodzaj awarii odpowiada zanieczyszczony olej napędowy, który przez zawartość pyłów i cząstek ciał stałych powoduje ścieranie warstw pompy i pracujących z nią podzespołów, co z kolei przekłada się na odpadanie z niej małych, metalicznych elementów, potocznie nazywanych opiłkami. Tarcie to pierwsze kroki prowadzące do zatarcia pompy Common Rail, a ten rodzaj usterki uniemożliwia pracę układu CR.

Mechanicy często używają określenia okopcone wtryski. Co oznacza, że na wtryskiwaczach Common Rail widoczne jest okopcenie? Zabrudzone zazwyczaj czarnym osadem wtryskiwacze w dieslach mogą wskazywać na szereg problemów z turbosprężarką, układem recyrkulacji spalin, filtrem cząstek stałych DPF oraz na nieszczelności w obrębie wtryskiwaczy. Nagromadzenie osadu na wtrysku dostarcza nam informacji na temat tego, że prawdopodobnie turbo dostarcza zbyt mało tlenu niezbędnego do całkowitego spalania, że spaliny w układzie recyrkulacji spalin bądź w filtrze DPF cofają się, albo, że uszczelki wtryskiwaczy nie pełnią swoich funkcji we właściwy sposób.

 

Problemy z wtryskami Common Rail - typowe i najczęściej występujące usterki
Najczęściej występujące problemy z wtryskami Common Rail

 


Jak skutecznie zapobiegać awariom wtryskiwaczy?

W sytuacji, gdy w naszym silniku pracuje uszkodzony wtryskiwacz, objawy diesla są bardzo charakterystyczne. Kwestię tego, jak sprawdzić, który wtrysk nie działa, warto pozostawić specjalistom z autoryzowanych serwisów, gdyż diagnozowanie na własną rękę problemów z układem Common Rail nie przynosi dobrych efektów. Elementy wchodzące w skład CR są na tyle zaawansowanymi strukturami, że potrzeba zastosowania specjalistycznych urządzeń, stołów probierczych oraz aparatury służącej do czyszczenia i kalibrowania wtrysków. Aby sprawdzić, który z wtryskiwaczy w komplecie działa niewłaściwie i oraz znaleźć jak najbardziej ekonomiczne i efektywne rozwiązania na najczęściej występujące usterki Common Rail, warto skorzystać z rad fachowców, którzy pracują w autoryzowanych serwisach. Naprawa układu Common Rail w specjalistycznej pracowni często jest tańsza, niż naprawy w serwisach, których pracownicy nie zajmują się wtryskiwaczami i nie posiadają stosownych urządzeń, które umożliwiłyby regenerację bądź wymianę wtrysków.

 

Zapobieganie awariom Common Rail - jak radzić sobie z wtryskiwaczami?
Jak skutecznie zapobiegać awariom wtryskiwaczy?

Komentarze

Andrzej 2020-08-03 23:23:15

Super artykuł, moje pytanie jaki jest szacunkowy koszt regeneracji wtryskiwaczy Delphi w nissan note E11 2006r 1.5dci 63kW 86km. Czy mogę dostarczyć same wtryskiwacze? Pozdrawiam

Bartosz 2020-03-26 21:34:25

CZy przez Wtryski uszkodzone może wariować fap tzn częste wypalanie i błąd a fap. Regeneracji ?

Mariusz 2020-03-05 15:53:17

Dzięki za tekst. Będę wiedział, co się dzieje, jeśli w moim dieslu usłyszę głośną pracę wtryskiwaczy.

Francuz 2019-10-17 10:31:01

Siema. Mam problem, więc stawiam, że znajdę tu speca. Chyba słyszałem stukanie wtryskiwaczy w moim Peugeot 206, objawy uszkodzonego wtrysku pojawiają się od razu czy trzeba czekać aż coś się serio zepsuje?

Kaffka 2019-10-15 09:48:57

Zawieszający się wtrysk diesla to spore zagrożenie, wielu kierowców nie wie co zrobić, jeśli objawy wystapią podczas jazdy. Przeglądy, odpowiedni styl jazdy, częste zmiany oleju i jeszcze raz przeglądy

Bieniu456 2019-10-03 12:38:25

Już wiem jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony. Natomiast pytanie, jak sprawdzić który wtrysk stuka?

kam34345 2019-09-26 15:05:05

@Tomeczek niestety nie każdy traktuje takie usterki poważnie, ale póżniej to dopiero z takimi wtryskami jest problem.

Krisu456 2019-09-03 13:40:31

Fajny artykuł o wtryskach i ich sprawności.

Tomeczek 2019-08-27 08:46:35

Jeśli ktoś wie że ma uszkodzone wtryski i tak sobie z nimi jeździ bez naprawy, to to już całkiem głupota

bb 2019-08-23 09:32:32

Bardzo ciekawy artykuł. Zadziwiający jest fakt, że tak niewielkie elementy, jak wtryski, mają tak ważne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu auta.

PLaszek 2019-08-22 09:07:51

Wielki dzięki za przydatne info. Na pewno będę teraz uważnie słuchał czy nie stukają mi wtryski w samochodzie, bo lepiej zapobiegać niż leczyć dieselka

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO