25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Co to jest Common Rail?

Autor: Tomasz Wojtak
Czas przeczytania tekstu: 6 minut
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.76

Common Rail a starsze układy zasilania silnika - co to jest CR?


   Praca silnika spalinowego w dużym stopniu polega na dostarczeniu paliwa I odpowiedniej dawki powietrza, które trafiają do cylindrów, po czym następuje sprężenie mieszanki do wysokiego ciśnienia I dochodzi do samozapłonu. Element odpowiedzialny za dostarczenie paliwa jest pompa paliwowa, która transportuje paliwo ze zbiornika do cylindrów. Pompy diesel są jednym z ważniejszych elementów układu w samochodzie, pompy dzielimy na:

Silnik z układem Common Rail
Co to jest Common Rail?

 

Pompy sekcyjne


   Były jednych z pomp, które stosowano do hydraulicznego wtrysku paliwa. Pompa taka składa się z kilku sekcji wtryskowych. Każda sekcja odpowiedzialna jest za obsługę jednego cylindra, wszystkie połączone są poprzez listwę zębatą, która obraca tłoczki wzdłuż osi podłużnej, steruje dawką podawanego paliwa.

Pompy te są podzielone na takie o stałym początku i zmiennym końcu wtrysku, zmiennym początku i stałym końcu wtrysku oraz o zmiennym początku i zmiennym końcu wtrysku.

Zaletą pompy sekcyjnej jest łatwa naprawa, natomiast wady to:
- problem z uregulowaniem emisji substancji szkodliwych,
- falujące obroty silnika,
- problem z dobraniem odpowiedniej dawki paliwa do poszczególnych sekcji pompy,
- bardzo duże zużycie paliwa

Pompy sekcyjne zostały wycofane ze względu na niską skuteczność i przestarzałą konstrukcję.

Hydrauliczne pompy paliwa


   Pompy te dzielimy na dwa rodzaje: rzędowe oraz rotacyjne. Znalazły one zastosowanie we współczesnych konstrukcjach. Pompy rotacyjne są spotykane częściej dzięki temu, że mają niewielkie rozmiary oraz masę, także koszt produkcji jest mniejszy.

Pompa wtryskowa rzędowa

   Pompa ta jest wyposażona w oddzielną sekcję tłoczącą, która złożona jest z cylindra i tłoczyska. Za napęd takiej pompy odpowiedzialna jest krzywka wału pompy, która napędzana jest za pomocą popychacza rolkowego. Następnym ważnym elementem jest tuleja regulacyjna, która osadzona jest na cylinderku i połączona ze stopką tłoczka. Regulacja możliwa jest dzięki listwie zębatej, pracującej na tulei.

W części górnej cylinderka umieszczony jest zawór tłoczny oraz otwory promieniowe, pierwszy jest połączony z kanałem zasilającym a drugi z kanałem upustowym. Paliwo powinno być tłoczone, dopiero gdy górna krawędź tłoczka zasłoni otwór zasilający. Odsłonięcie otworu spustowego powoduje zamknięcie cyklu i zakończenie wtrysku.

Pompa wtryskowa rotacyjna


Działanie takiej pompy polega na tym, że tarcza zabierakowa napędzana jest dzięki wałkowi silnika elektrycznego. Natomiast rolki, które mają swoje miejsce w wycięciach tarczy, są dociskane do bieżni. Paliwo między rolkami spiętrzane jest, w celu podniesienia jego ciśnienia. Zawór przelewowy jest odpowiedzialny za regulację wzrostu, jak i spadków ciśnienia. Jego podstawowe zadanie polega na przelewaniu paliwa, gdy wzrost ciśnienia jest zbyt duży. Determinuje to również wewnętrzny cykl wtórnego obiegu paliwa wewnątrz pompy. Także montuje się urządzenie rozruchowe, które zmienia kąt wyprzedzenia wtrysku.

Wśród elementów, które możemy wyróżnić w budowie takiej pompy to:
- przewody paliwowe doprowadzające ON,
- pompa pomocnicza,
- korpus,
- główna pompa pracująca (przetłaczająca),
- wirnik,
- cylinderki i tłoczki,
- wysokociśnieniowe przewody zasilające końcowy element układu zasilania, jakim są wtryskiwacze.

 

Wymontowany układ Common Rail
Listwa i pompa Common Rail

 

Jedyny dobry wybór - Common Rail diesel


Jednak prawdziwą furorę na świecie zrobił system Common Rail, a pompowtryski odeszły w zapomnienie nawet w VAG. Co oznacza jego nazwa? Oznacza dokładnie wspólną szynę lub listwę, a pochodzi od angielskiej nazwy zbiornika wysokiego ciśnienia, w którym akumulowane jest sprężone paliwo przed podaniem do wtryskiwaczy. Ze względu na większe możliwości dopasowania dawki paliwa jest efektywniejszy, pozwala również spełnić obecnie obowiązujące normy emisji spalin. Układ ten posiada w wyposażeniu pompę wysokiego ciśnienia (w przypadku Boscha jest to pompa CP1, CP2, CP3, CP4.1, CP4.2), wielotłoczkowa promieniowa pompa paliwa spręża je do bardzo dużego ciśnienia o wartości przekraczającej 2000 barów. Paliwo jest tłoczone z pompy do ciśnieniowego zasobnika, który jest połączony z wtryskiwaczem. Za sterowanie taką pompą odpowiada elektroniczny sterownik, który w czasie rzeczywistym oblicza on dawkę, która jest potrzebna na cykl oraz dzieli ją na kilka mniejszych części. Sterowanie ciśnieniem w modelach pomp Bosch w pierwszych generacjach odbywało za pomocą zaworu umieszczonego na pompie albo na listwie zwanego zaworem DRV. Służył on do regulacji wysokiego ciśnienia, jednak ze względu na fakt, że jest to przy wartościach, jakie osiąga pompa wysokiego ciśnienia problematyczne, zastosowano inne rozwiązanie. W nowoczesnych konstrukcjach pomp znajduje się zawór ZME, który reguluje ciśnienie niskie. W związku z tym, ilość paliwa trafiająca do sprężenia jest mniejsza, a więc zadane ciśnienie (o niezmienionej wartości) jest mniejsze z racji tego, że sprężanego materiału jest mniej. Ważne jest, że w Common Rail, generacje zmieniających się rozwiązań wprowadzały coraz więcej usprawnień i usprawnień skuteczności podzespołu.

Zalety i wady Common Rail, zasobnikowego układu zasilania silnika CR


Dodatkową zaletą jest możliwość kształtowania dawki wtrysku, dzięki dobremu rozpyleniu proces spalania przebiega sprawniej natomiast regulacja kąta wyprzedzenia zapłonu oraz ciśnienia wtrysku okazała się precyzyjniejsza. Do wad common raila należą wysokie koszty wytwarzania oraz duża wrażliwość, na jakość paliwa. Bardzo małe światło kanałów wewnątrz wtryskiwacza sprzyja akumulowaniu się zanieczyszczeń, co oczywiście wpływa ujemnie na skuteczność pracy wtryskiwacza i może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Znaną przyczyną uszkodzeń wtryskiwaczy są również pochodzące z sekcji tłoczącej (czy to wysokiego czy niskiego ciśnienia) opiłki. W przypadku pompy niskiego ciśnienia opiłki powstają w wyniku zatarcia się pompy, co z kolei jest wynikiem niedostatecznej ilości czynnika smarnego. Pompa niskiego ciśnienia do smarowania wykorzystuje olej napędowy, który ma właściwości smarujące, jednak jeśli go zabraknie, na przykład w baku skończy się paliwo, w kilka chwil pompa się zatrze, a pochodzące z niej opiłki zabrudzą nam cały układ. Ponad to opiłki mogą pochodzić również z pompy wysokiego ciśnienia – a najczęściej są to pochodzące z wycierających się krzywek opiłki, którym niestety nie da się zaradzić i najsensowniejszym sposobem utrzymania w dobrej kondycji układu Common Rail jest jego okresowe czyszczenie. Jeśli niestety dojdzie jednak do uszkodzenia któregoś z elementów zasobnikowego układu zasilania silnika diesla, konieczna będzie wymiana elementów lub ich regeneracja. Z racji tego, że każdemu kierowcy zależy na tym aby w jak najmniejszym stopniu dokładać do eksploatacji samochodu, polecę regenerację układu. W porównaniu do wymiany, nawet w najpoważniejszych wypadkach, koszt odzyskania pełnej sprawności silnika można zmniejszyć o połowę. Bez względu na krążące opinie, Common Rail jest naprawdę dobrym (i w zasadzie jedynym dziś) układem zasilania silnika.


Jeśli znalazłeś naszą stronę, czy przypadkiem nie szukałeś:
- silnik common rail opinie,
- wtrysk common rail cena,
common rail cena,
- common rail jakie paliwo,
- common rail wady,
- jak rozpoznać silnik common rail od pompowtryskiwaczy,
- common rail diesel,
- common rail generacje.

Komentarze

MIREK 2020-06-02 13:21:31

Bardzo ciekawie opisany problem Common Rail, ja w swoim aucie mam wtryski Boscha i tylko raz je regenerowałem, bo poprzedni właściciel lał do baku nie wiem co. Auto teraz jeździ na prawdę świetnie!

dieselek88 2020-05-22 09:33:34

Witam, nareszcie wiem co to jest wgl ten system Common Rail.

Dawid 2020-03-06 08:29:25

Wszystkie urządzenia prędzej czy później będą miały jakieś usterki, ale common rail to naprawdę firma godna polecenia.

ASIA 2019-10-17 11:12:54

Common Rail to jakie paliwo? Diesel? Bo to ON. Tak mi chłopak tłumaczył. Diesel to ON, common rail to on, a benzyna to ONA, a że ONA nie ma na stacji, to leje z numerkiem. I tłumaczył mi też common rail w jakich samochodach, ale to już nie pamiętam :(

Kuba34 2019-10-04 15:35:20

Usterki common rail to zadanie tylko dla specjalistów. Dlatego ja swoich wtryskiwaczy nie oddaję byle komu do naprawy.

metek345 2019-08-27 09:45:35

Wolę pompowtryski w aucie, ale może przy następnym samochodzie skłonię się właśnie ku Common Rail

rafal_z_audi 2019-08-22 12:09:55

fachowa wiedza opisana w tak prosty sposób, że wszystko już jest jasne w temacie szyny common rail

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO