Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Co różni pompy paliwa Bosch niskiego i wysokiego ciśnienia?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 1000 dostępnych pomp Common Rail
Cena Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł
Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Regeneracja pomp Bosch

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Umieszczona w zbiorniku z paliwem pompa niskiego ciśnienia, to urządzenie dosyć proste i raczej niezawodne, warunkiem jest profesjonalny montaż, odpowiednie jej zabezpieczenie i umiejscowienie. Zazwyczaj jest to prosta, wirnikowa niezawodna pompka zębata. Znacznie ciekawszą częścią tego układu jest natomiast pompa wysokiego ciśnienia. Najczęściej stosowaną pompą wysokiego ciśnienia Bosch common rail, jest pompa tłoczkowa, oparta w działaniu na mechanizmie mimośrodu, z trzema sekcjami tłoczącymi, napędzana wałkiem z krzywkami.

1. Pompy paliwa Bosch

Układ zasilania common rail, na rynku od 1997 roku, zdominował go praktycznie w 100%. Przed niespełna rokiem ujawniona afera, związana z umieszczaniem przez VW w jednostkach napędowych drugiego sterownika silnika, mającego zdolność do rozpoznawania procedury testowej i redukcji emisji tlenków azotu (NOx) przy jednoczesnym chwilowym spadku osiągów silnika, dla uzyskania najlepszych możliwie wyników testów, by następnie, w trasie, wrócić do standardowych wartości, udowodniła, że czas pompowtryskiwaczy niezaprzeczalnie przeminął, a teraźniejszością i najbliższą przyszłością jest „wspólna szyna”. Układ common rail jest jednym z najbardziej precyzyjnych i nowatorskich rozwiązań zastosowanych w wynalazku Rudolfa Diesla, niestety należy również do podzespołów najbardziej zawodnych i wymagających skrupulatnej opieki. Składa się on z pompy pomocniczej niskiego ciśnienia, znajdującej się w zbiorniku paliwa pojazdu, pompy wysokiego ciśnienia, znajdującej się w obrębie silnika, która za zadanie ma utrzymanie stałego wysokiego ciśnienia we wspólnej szynie układu common rail, a także, ze zbiornika wysokiego ciśnienia, który podaje paliwo do wtryskiwaczy, które rozpylają je w komorze spalania. Najczęściej zawodzą właśnie wtryskiwacze, które pod wpływem osadów w paliwie czy innego rodzaju zanieczyszczeń, zacierają się bądź zapychają. Jak się natomiast ma sprawa z pompami tego układu? Czy 150 tysięcy kilometrów, po jakich większość wtrysków nadaje się jedynie do regeneracji, albo wymiany to dla takiej pompy jakiekolwiek wyzwanie? Jaka jest różnica między obiema pompami układu, w budowie i działaniu?
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z treścią artykułu.

Pompy Bosch wysokiego i niskiego ciśnienia
Co różni pompy paliwa Bosch niskiego i wysokiego ciśnienia?

2. Wysiadła pompka? To przeszczep! - Budowa pompy wtryskowej Bosch

Demontaż pompy niskiego ciśnienia jest skomplikowany i wiąże się nierozerwalnie z koniecznością wymontowania zbiornika paliwa (z tego też powodu odradza się podobnych napraw w warunkach domowych). Uszkodzenie pompy wstępnej wiąże się z poważnymi uszkodzeniami układu zasilania silnika, jeśli nie zostanie natychmiast zdiagnozowane. Pompa znajduje się w baku, całkowicie pod powierzchnią paliwa, więc bezproblemowo wykorzystuje je, jako czynnik chłodzący i smarujący lub zamocowana jest na korpusie pompy wysokiego ciśnienia Common Rail. Umiejscowienie pompy niskiego ciśnienia w baku paliwa nie wiąże się z żadnym zagrożeniem, bo bez obecności tlenu paliwo, nie tylko się nie pali, ale również nie jest aktywnym elektrolitem – nie przewodzi prądu elektrycznego. Ewentualne problemy, które mogą się przytrafić z pompą paliwa to najprawdopodobniej usterki związane z przyłączem elektrycznym, np. skorodowane kable lub styki. Jeżeli jednak, ze względu na niedrożność przewodu doprowadzającego olej napędowy do pompy, niedostateczną ilość paliwa w zbiorniku lub obecność zanieczyszczeń, pompa wstępna nie będzie odpowiednio chłodzona, nie otrzyma odpowiedniej ilości oleju napędowego (posiadającego także właściwości smarujące), w zaledwie kilkanaście sekund dojdzie do jej zatarcia. Efektem tego są opiłki, będące najczęstszą przyczyną konieczności regeneracji układu zasobnikowego zasilania silnika, które zanieczyszczą cały układ – włącznie z wtryskiwaczami, szyną i pompą wysokiego ciśnienia. Mimo swojej prostej konstrukcji pompa niskiego ciśnienia spełnia bardzo ważne zadanie, a jej uszkodzenie może nieść konsekwencje o daleko idących skutkach.

Pompa wysokiego ciśnienia Bosch
Pompa wysokiego ciśnienia Bosch na stole pracowni regeneracji

3. Pompa wysokiego ciśnienia, regeneracja jako najlepszy sposób przywrócenia sprawności.

 Dobrym przykładem jest pompa CP1. Budowa tej pompy została zmodyfikowana i poprzez zmianę regulacji ciśnienia (dawka już nie jest regulowana poprzez zawór wysokiego ciśnienia w obwodzie wysokiego ciśnienia, a natomiast regulowana jest po stronie zasysania). Dostarczane do pompy paliwo ma, w nowszych systemach, ciśnienie około 8 barów, sekcja wysokociśnieniowa, pracuje natomiast w przybliżeniu w środowisku 220-250 MPa, czyli w około 300 razy wyższym ciśnieniu. Co więcej, pompa ma za zadanie utrzymać stałe wysokie ciśnienie we wspólnej szynie Common Rail. Obciążenie takie powoduje, że dochodzi do uszkodzeń powstałych ze zmęczenia materiału, uszkodzeń kawitacyjnych oraz takich, które wywoływane są przez tarcie, temperaturę, wysokie ciśnienie oraz drgania spowodowane pracą silnika. Pompa wysokiego ciśnienia zasilana jest bezpośrednio przez silnik, więc jej prędkość obrotowa zależy od prędkości obrotowej silnika, zazwyczaj dobierana w stosunku 1:2 albo 2:3, połączona jest z silnikiem mechanicznie. Tak pokrótce wygląda ogólnodostępna charakterystyka pracy urządzenia, jakim jest pompa paliwowa. Wikipedia milczy jednak o objawach, jakie może dawać uszkodzona pompa wysokiego ciśnienia Bosch. Objawy takie to:
- spadek osiągów,
- wzrost spalania,
- nierówna praca silnika,
- zwiększone dymienie (zależnie od koloru oznacza różny typ uszkodzeń),
- gaśnięcie silnika na jałowym biegu,
- niemożność uruchomienia silnika przy niskiej temperaturze,
- unieruchomienie samochodu.

Pompa paliwa niskiego ciśnienia Bosch
Pompa paliwa Bosch niskiego ciśnienia


Jak zareagować na awarię pompy Common Rail?

Jakikolwiek z powyższych objawów powinien być dla nas sygnałem do jak najszybszej diagnostyki układu zasilania silnika.
Pompy paliwa, jeśli umiejętnie eksploatowane, nie należą do najczęściej psujących się elementów. Ich sterowanie to inna sprawa, często obluzowane złącza lub sterowniki lubią nieźle namieszać, a gdy jeden z czynników nie działa, jak powinien, łatwo o kolejną usterkę. Pompy są drogie, to fakt, z którym trzeba się pogodzić, ale nie trzeba z jego powodu cierpieć, zamiast wymieniać pompę, wystarczy oddać ją do regeneracji w autoryzowanym serwisie, który zajmie się wyczyszczeniem, naprawą i kalibracją pompy na profesjonalnym sprzęcie, ponieważ nie jest to niestety jedna z tych napraw, z którymi możemy dać sobie radę sami. Regeneracja pompy wysokiego ciśnienia i cena, jaką przyjdzie nam za całą usługę zapłacić, na pewno będzie wielokrotnie niższa, niż cena za jej kompleksowe wymienienie.


Skoro znalazłeś się na naszej stronie, bardzo możliwe, że szukałeś:
- objawy uszkodzenia pompy wysokiego cisnienia,
- pompa cp1 budowa,
- regeneracja pompy wysokiego ciśnienia cena,
- pompa bosch cp3,
- pompa wysokiego ciśnienia common rail,
- pompa wysokiego ciśnienia nie podaje paliwa,
- ciśnienie paliwa common rail.

Udostępnij wpis

Komentarze

Valdek

Wystawiono Rok temu

Pompy paliwowe Bosch niskiego i wysokiego ciśnienia różnią się przede wszystkim poziomem ciśnienia, jakie generują i sposobem dostarczania paliwa do silnika. Pompy paliwowe niskiego ciśnienia (Low Pressure) generują ciśnienie paliwa na poziomie około 3-5 barów. Służą one do przepompowywania paliwa z zbiornika paliwa do filtra paliwa i przewodów paliwowych. W przypadku silników benzynowych, pompy te służą również do utrzymania odpowiedniego ciśnienia paliwa w gaźniku. Pompy paliwowe wysokiego ciśnienia (High Pressure) generują ciśnienie paliwa na poziomie około 100-200 barów. Służą one do dostarczania paliwa bezpośrednio do wtryskiwaczy w silnikach diesla. Pompy wysokiego ciśnienia służą do przetwarzania paliwa z pompy niskiego ciśnienia na wysokie ciśnienie, co pozwala na precyzyjne dawkowanie paliwa do komory spalania silnika. Innymi różnicami między pompami niskiego i wysokiego ciśnienia są : • Pompy niskiego ciśnienia są zwykle tańsze i prostsze w konstrukcji • Pompy wysokiego ciśnienia są bardziej skomplikowane i złożone, dlatego też są droższe • Pompy niskiego ciśnienia są zwykle umieszczone przed filtrem paliwa, podczas gdy pompy wysokiego ciśnienia są zwykle umieszczane przy silniku Bosch jest jednym z czołowych producentów pomp paliwowych, oferujących różne modele pomp niskiego i wysokiego ciśnienia, które są przystosowane do różnych modeli samochodów i silników.

Czy ta opinia była pomocna?

Kamill

Wystawiono 4 lata temu

Nie słyszałem o czymś takim jak pompa niskiego ciśnienia :)

Czy ta opinia była pomocna?

Krystian

Wystawiono 4 lata temu

@Fabian ja regenerowałem u nich pompę jakiś czas temu to ekspresowo działają. Jednego dnia zabrali pompę kurierem, zregenerowali ją w kilka godzin i na drugi dzień miałem już siebie.

Czy ta opinia była pomocna?

Fabian

Wystawiono 4 lata temu

A ile trwa regeneracja takiej pompy wtryskowej? Zależy mi na czasie.

Czy ta opinia była pomocna?

TEEMO BUY ORACLE

Wystawiono 5 lat temu

Głośna praca pompy wysokiego ciśnienia to z tych problemów co to się lekceważy aż autko nie jedzie. I potem wpisujesz w wyszukiwarke zatarta pompa wtryskowa objawy bo niskie ciśnienie na listwie wtryskowej a koszt wymiany pompy wysokiego ciśnienia potrafi zaskoczyć

Czy ta opinia była pomocna?

robuś

Wystawiono 5 lat temu

Przeszczep pompy paliwa, dobre :D ale taka prawda, jak się popsuje to wymienia się najczęściej

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki