25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

STUKANIE WTRYSKU

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.85

Gdy stwierdzimy w swoim samochodzie charakterystyczne stukanie wtrysku, zwłaszcza w okresach zimowych, jest to dość ewidentna przesłanka problemów z układem wtryskowym. Działające poprawnie wtryski nie powinny wydawać żadnych dźwięków podczas pracy. Mimo to, z uwagi na precyzję ich wykonania, niewłaściwe użytkowanie wtryskiwaczy może poważnie zaburzyć ich funkcjonowanie. Zazwyczaj, gdy spod maski samochodu da się słyszeć wyraźne stukanie lub klepanie wtryskiwacza, jest to spowodowane tankowaniem paliw kiepskiej jakości czy też zanieczyszczeniem wtryskiwacza opiłkami z pompy paliwowej. Nagromadzony osad z nagaru i niespalonych resztek mieszanki paliwowej utrudnia właściwy przepływ paliwa przez wtryskiwacz. Aby to skorygować, system komputerowy sterujący pracą wtryskiwaczy stara się skorygować ich działanie tłocząc większą ilość paliwa do wtrysku. Co więcej, poza stukaniem czy klekotaniem wtryskiwaczy, do najczęstszych objawów uszkodzeń wtrysków należy także między innymi wyraźny spadek osiągów samochodu, nierówna praca silnika na dużych obrotach, dymienie, większe zużycie paliwa, jak i trudności z rozruchem na mrozie. Jak zatem widać, jest to dość znaczna usterka i powinna nas ona zaniepokoić. Co więc możemy z tym problemem zrobić?

 

Wtryskiwacze pod maską samochodu
Stukanie wtrysku


Doradzamy, jak sprawdzić który wtrysk stuka

Najpewniejszym sposobem na sprawdzenie który z wtrysków w układzie stuka jest udanie się do profesjonalnego serwisu samochodowego. Doświadczony mechanik z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu będzie w stanie dokładnie określić stan techniczny wtryskiwaczy oraz prawdopodobną przyczynę awarii. Dodatkowo, w zależności od stopnia uszkodzenia wtrysków będzie mógł ustalić, czy wtryski nadają się do regeneracji czy też do wymiany. To, że wtrysk stuka na zimnym silniku jest dość poważną kwestią, dlatego nie warto odkładać jej na później. Zignorowanie tej i wyżej wymienionych oznak awarii wtryskiwaczy może prowadzić do kolejnych uszkodzeń układu wtryskowego, a co za tym idzie wyższych kosztów naprawy.

 

Przykładowe wtryskiwacze marki Bosch
Odpowiadamy, jak sprawdzić który wtrysk stuka

Komentarze

Wera_2 2021-07-09 12:19:09

Śmieszy mnie ilość określeń na tego typu awarię stukanie wtrysków klekotanie, klepanie, stukotanie :D

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO