Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Rozwiewamy wątpliwości związane z zasadami działania Common Rail

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Działanie Common Rail Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

System Common Rail działa na zasadzie wtrysku bezpośredniego, czyli paliwo jest wtryskiwane bezpośrednio do komory spalania silnika. W przypadku Common Rail, paliwo zbiornika jest przesyłane przez pompę paliwową do układu Common Rail, który składa się z jednej lub kilku rur o wysokim ciśnieniu, zwanymi "szynami". Wszystkie wtryskiwacze są podłączone do tych samych "szyn" poprzez odpowiednie przewody. Sterowanie wtryskiem paliwa odbywa się za pomocą elektronicznego układu sterującego, który za pomocą specjalnych przetworników hydraulicznych (nazywanych zaworami sterującymi) reguluje ciśnienie w szynach Common Rail. Dzięki temu, każdy wtryskiwacz może być otwierany i zamykany niezależnie, a ilość wtryskiwanego paliwa, moment wtrysku i czas trwania wtrysku są kontrolowane przez sterownik, co pozwala na bardzo precyzyjne wtryskiwanie paliwa do silnika w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, system Common Rail umożliwia uzyskanie wyższej efektywności i lepszej emisji spalin, a także zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa. Tak w skrócie wygląda budowa układu Common Rail, ale zanim przejdziemy dalej, warto przypomnieć o tym, iż są dwa rodzaje wtryskiwaczy Common Rail: elektromagnetyczne i piezoelektryczne, jednak to te pierwsze można częściej spotkać w samochodach polskich kierowców, więc nimi zajmiemy się w pierwszej kolejności, a kwestię tego, jaka jest zasada działania związana ze wspomnianym wcześniej podzespołem, jakim jest wtryskiwacz piezoelektryczny, zostawimy na deser.

Wtryskiwacze Common Rail - końcówki
Rozwiewamy wątpliwości związane z zasadami działania Common Rail


Na czym polega działanie wtryskiwaczy piezoelektrycznych i elektromagnetycznych?

W pierwszej wersji wtryskiwaczy elektromagnetycznych, ciśnienie na listwie Common Rail wynosiło między 1000, a 1300 bar, jednak potrzeby kierowców zmuszały te podzespoły do jeszcze bardziej wydajnej pracy z zastosowaniem ciśnienia 1800 bar, które sprawiło, że nie nadążały z wymaganiami kierowców, ale wtedy z pomocą pojawiła się odmienna budowa wtryskiwaczy piezoelektrycznych, która sprostała oczekiwaniom. Nie odpowiedzieliśmy jeszcze na najważniejsze pytanie tego artykułu, czyli: na czym polega działanie wtryskiwaczy piezoelektrycznych i elektromagnetycznych? Budowa tych drugich jest dosyć skomplikowana i w momencie regeneracji wymaga zegarmistrzowskiej precyzji, by odpowiednio złożyć cały wewnętrzny mechanizm, tak by wytwarzał potrzebne parametry. Paliwo zostaje zaaplikowane przez listwę do wnętrza podzespołu, w którym czekają na nie dwie komory: górna i dolna oraz trzpień z tłoczkami w każdej z nich, który jest swoistym łącznikiem. W obu komorach ciśnienie paliwa jest równe temu, które osiągnęła listwa, jednak w dolnej tłoczek jest mniejszy, co sprawia, że presja na trzpień jest również mniejsza, to z kolei doprowadza do tego, że wspomniany trzpień naciskany jest ku dołowi, w kierunku końcówki wtryskiwacza, a to powoduje jej zamknięcie za pomocą iglicy. W momencie przekazania dawki cieczy do silnika elektromagnes znajdujący się w górnej części wtrysku unosi część nazwaną talerzykiem, a ta tym samym otwiera obszar wyższego ciśnienia, które spada w tym miejscu, a rośnie w dolnej części podzespołu. Skutkiem tego jest uniesienie iglicy zamykającej końcówkę wtryskiwacza, a paliwo z jego górnej części poprzez uniesienie talerzyka zostaje podane do silnika. W przypadku piezoelektrycznych główną różnicą jest to, że elektromagnes i trzpień zastąpiono materią piezoelektryczną, której cechą jest mniejsza bezwładność niż w przypadku elektromagnesu, to sprawia, że w ciągu jednego cyklu wtrysk jest w stanie zaimplementować nawet 7 dawek paliwa, mając znaczący wpływ na lepszą kulturę pracy silnika oraz oszczędność w eksploatowaniu paliwa.

Moment wtrysku paliwa
Na czym polega działanie wtryskiwaczy piezoelektrycznych i elektromagnetycznych?

Dodatkowo różnica polega na obecności jeszcze jednego przetwornika hydraulicznego, który zwiększa skok siłownika, co pozwala uruchomić wtryskiwacz, ponieważ sama materia piezoelektryczna nie jest w stanie tego zrobić. W przypadku podzespołu tej budowy, do wtrysku paliwa dochodzi, gdy prąd dopłynie do ciała piezoelektrycznego, analogicznie do poprzednika funkcjonuje tutaj iglica zamykająca otwory w końcówce, a wyższe ciśnienie w jednej z obecnych w jej obrębie komór wysokiego i niskiego ciśnienia, powoduje jej zamknięcie. Pojawia się także uniesienie iglicy sprowokowane przez odwrócenie różnicy ciśnień w komorach, wpływ na nią ma także włączenie prądu, które zmusza siłownik do wydłużenia, co zmienia ciśnienie w komorach i unosi iglicę. Zaletą wtryskiwaczy tej budowy jest przede wszystkim wyższy poziom wydajności, co przekłada się na ekonomiczne zużycie oleju napędowego. Kwestię tego, jakie opinie ma zastosowanie systemu Common Rail w pojazdach codziennego użytku, pozostawimy bez komentarza, ponieważ to świetny temat na inny artykuł.

Udostępnij wpis

Komentarze

Damian

Wystawiono Rok temu

Common Rail to system wtrysku paliwowego, w którym paliwo jest podawane do wtrysków przez wspólną rurę zwany "rail" (kolektor paliwowy), zamiast bezpośrednio do każdego wtryskiwacza. Dzięki temu systemowi, ciśnienie paliwa jest równomierne dla wszystkich wtryskiwaczy, a ilość paliwa jest precyzyjnie regulowana przez elektroniczny układ sterowania. Common Rail ma kilka zalet w porównaniu do tradycyjnych systemów wtrysku paliwowego, takich jak: • Wysoka efektywność - system pozwala na precyzyjną regulację ilości wtryskiwanego paliwa, co prowadzi do lepszego wykorzystania paliwa i niższych emisji spalin. • Cichsza praca - system pozwala na redukcję hałasu podczas pracy silnika. • Większa elastyczność - system pozwala na łatwe dostosowanie do różnych rodzajów silników i różnych trybów pracy. Jednak Common Rail ma również pewne wyzwania, takie jak: • Wymagające utrzymanie - system jest skomplikowany i wymaga regularnej konserwacji, aby zachować swoją efektywność i niezawodność. • Wysokie koszty - system jest droższy niż tradycyjne systemy wtrysku paliwowego, co przekłada się na wyższe ceny pojazdów z takim systemem. • Skomplikowanie - System jest skomplikowany i trudniejszy w naprawie niż tradycyjne systemy wtrysku paliwowego.

Czy ta opinia była pomocna?

Iwona

Wystawiono 3 lata temu

Pani Katarzyno ma pani racje :) Warto wiedzieć jak działa wtryskiwacz i jakie są objawy awarii, żeby móc w porę zareagować, zanim samochód ugrzęźnie w garażu.

Czy ta opinia była pomocna?

Kaśka

Wystawiono 3 lata temu

Zainteresowałam się tym, jak działa wtryskiwacz dopiero w momencie, jak te w moim samochodzie przestały poprawnie pracować. Nigdy nie jest za późno na zdobywanie wiedzy ;) Artykuł wnikliwy, a zdobyte informacje na pewno przydadzą się w rozmowie z mężem ;)

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki