Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Korekty paliwowe na minus

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas

Rozpracujemy, czym są korekty paliwowe na minus i postaramy się wyjaśnić także, co w praktyce oznaczają takie wartości. Korekty można opisać z obrazu odczytów pochodzących ze sterownika silnika. Dla określonych wartości założenia są takie, że minusowa korekta wtrysku zwykle oznacza krótszy czas wtrysku. Należy też wiedzieć, że to właśnie oprogramowanie sterownika silnika wyposażone w odpowiedni system, wyznacza czas potrzebny na wtrysk paliwa. W tych samych warunkach założenia mówią, że dodatnie korekty paliwowe oznaczają wydłużenie czasu wtrysku paliwa. Warto wiedzieć, że założenia te są prawidłowe w większości samochodów. Chociaż w wypadku niektórych pojazdów, szczególnie produkcji Volkswagen, analiza wartości dla określonych parametrów jest odwrotna od opisanej powyżej. W takim wypadku korekty paliwowe na plus będą się wiązały ze skróceniem czasu potrzebnego na wtrysk paliwa, a korekty paliwowe na minus zakładać będą dłuższy czas wtrysku. Jest to sytuacja rzadsza, więc dla większości modeli można przyjąć pierwsze założenia, jako główne.

Korekty paliwowe na minus
Korekty paliwowe na minus

Ujemne korekty paliwowe

Odpowiednie wartości parametrów zależą głównie od sterownika silnika, ponieważ to on ma za zadanie ich wyznaczanie. Określa także czy dany warunek został spełniony, a jeśli tak się nie stało program sterownika wyznacza kolejną wartość parametru. Nazywa się to długookresową korekcją dawki paliwa, którą sterownik zapamiętuje w pamięci RAM. Działania zapętlają się aż do przekroczenia zakresu, a taki proces można określić adaptacją czasu wtrysku. Widzimy przez to, że niepodważalne znaczenie ma tutaj sterownik i uszkodzenia w jego obrębie mogą oznaczać niepoprawne wartości. Niedopuszczalne jest przekroczenie określonych założeń, a zbyt wysokie korekty paliwowe na plus, ale także na plus nie mieszczące się zakresie, informują o problemach. W takim celu konieczna jest profesjonalna diagnostyka wtryskiwaczy w autoryzowanym serwisie. To pozwoli zlokalizować źródło problemu i dobrać odpowiedni sposób naprawy układu zasilania.

Ujemne korekty paliwowe
Ujemne korekty paliwowe
Udostępnij wpis

Komentarze

Janek

Wystawiono Ponad 2 tygodnie temu

Korekty paliwowe na minus (również znane jako "korekty lambda") oznaczają, że silnik jest mniej efektywny niż powinien być podczas spalania paliwa. Może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak: Zanieczyszczenie filtra powietrza Uszkodzenie lub zużycie czujników lambda Niedrożne lub zatkane wtryskiwacze Niedrożny układ wydechowy Uszkodzenie lub zużycie pompy paliwowej Uszkodzenie lub zużycie silnika Aby rozwiązać problem korekt paliwowych na minus, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki silnika, aby określić przyczynę i wykonać odpowiednie naprawy.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki