Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak wygląda kodowanie wtryskiwaczy Common Rail? Adaptacja dawek wtrysku – IMA kod

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Kodowanie dawek IMA

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Wtryskiwacze Common Rail wymagają odpowiedniego kodowania IMA
Jak wygląda kodowanie wtryskiwaczy Common Rail? Adaptacja dawek wtrysku - IMA kod

Etapy kodowania wtrysków:

  • podłączenie odpowiedniego testera diagnostycznego do sterownika silnika,
  • wybranie programu przeznaczonego do kodowania,
  • w panelu testera wybranie odpowiedniego modelu samochodu, typu silnika,
  • wpisanie indywidualnie dla każdego wtrysku kodu IMA (zgodnie z kodem umieszczonym na wtryskiwaczu). 

Także po profesjonalnym procesie regeneracji wtryskiwaczy specjalistyczne maszyny jak EPS 708 automatycznie nadają wtryskom kody IMA. W przypadku wtryskiwaczy piezoelektrycznych Bosch konieczne jest również nadanie kodu ISA odpowiedzialnego za stan napięcia progowego piezostosu.

Wtryskiwacze typu Common Rail wiążą się z koniecznością nadawania indywidualnych kodów, które znane są pod skrótem IMA. Kody te wyznaczają wtryskiwaczom indywidualne charakterystyki dawek paliwa, natomiast zaniedbanie w postaci braku nadania zregenerowanemu wtryskowi kodu bądź źle zakodowane wtryski mogą doprowadzić do poważnych awarii jednostki napędowej oraz uszkodzeń w obrębie układu wydechowego.

Wygenerowane kody należy nadać wtryskiwaczom w sterowniku silnika
Nadawanie wtryskiwaczom kodów IMA

1. Kodowanie wtrysków w systemie Common Rail

Nadawanie wtryskiwaczom Common Rail specjaliści określają jako wyrównanie dawki wtrysku, natomiast skrót IMA wywodzi się od pochodzącej z języka niemieckiego pełnej nazwy brzmiącej Injektor Menger Abgleich. Skąd wzięła się konieczność, by wprowadzać kodowanie wtryskiwaczy Denso oraz kodowanie wtryskiwaczy Bosch? Okazuje się, że indywidualny kod nadany wtryskiwaczowi zawiera informacje na temat tego, jakie cechy strukturalne i elektryczne reprezentuje wtrysk. Kody IMA właściwe dla wtryskiwaczy Common Rail to zbiór informacji na temat tego, jakie dawki powinien przekazywać wtrysk, ile wynosi właściwy dla wtryskiwacza czas reakcji na impuls elektryczny oraz jaką wydajnością będą charakteryzować się wtryskiwacze w sytuacji zmian ciśnień oleju napędowego w układzie. Wprowadzenie kodów IMA do sterownika sprawia, że możliwe jest monitorowanie i sprawowanie zupełnej kontroli nad dawkami paliwa, czasem wysterowania oraz ogólną charakterystyką pracy wtryskiwacza. Bardzo interesujący jest fakt, że sterownika odpowiedzialnego za interpretację kodów IMA nie da się oszukać. Błędny kod IMA nie może zostać przyjęty przez sterownik, tak więc systemu nie da się oszukać wprowadzeniem niewłaściwego kodu. Kodowanie IMA zakłada precyzyjny dobór parametrów do sterowania wtryskiem paliwa w konkretnym pojeździe, uwzględniając najistotniejsze parametry silnika. Nadanie kodów kalibracyjnych wtryskiwaczom w serwisie wiąże się między innymi z koniecznością pomiaru dawek wtryskiwaczy na stole probierczym. Kodowanie wtryskiwaczy piezoelektrycznych bądź poprawne kodowanie wtryskiwaczy Siemens 2.0 HDI bądź w innych silnikach współpracujących z systemem Common Rail wymaga wiedzy oraz właściwej aparatury, a realizacja procesu kodowania pozwala na uniknięcie problemów, jakimi skutkują między innymi rozkodowane wtryski. Co istotne, wszystkie wtryskiwacze należące do jednego układu Common Rail muszą reprezentować identyczną klasyfikację.

Wtryskiwacze w systemie Common Rail wymagają kodowania do poprawnej pracy
Kodowanie wtrysków w systemie Common Rail

 2. Adaptacja dawek wtrysku – nadawanie kodu IMA

Jak przebiega kodowanie wtryskiwaczy w Ford Focus 1.8 tdci? Czy kodowanie wtryskiwaczy w Mercedesach dCI różni się od tego, jak przebiega kodowanie wtryskiwaczy BMW? Jeśli wtryski posiadają kody, lecz z różnych przyczyn nastąpi reset wtryskiwaczy, kodowanie wtrysków uzależnione jest od wyników, jakie specjaliści uzyskają dzięki pracy maszyny testującej. Po wymianie elementów wtryskiwaczy na nowe, oryginalne części, w autoryzowanych pracowniach wtryskiwacz przechodzi tak zwany proces trzeciej fazy, podczas którego kontroli poddawana jest szczelina powietrzna wtrysku, skok kulki zaworu, objętość właściwą dla komory sterującej oraz poziom napięcia sprężyn. Po co przeprowadza się tego typu zabieg mechaniczny na wtryskiwaczach Common Rail? Trzecia faza umożliwia specjalistom uzyskanie zupełnej pewności w zakresie tego, czy wtryskiwacze po regeneracji w trybie swojej pracy działają właściwie. Po zakończeniu fazy trzeciej wtryskiwacze są automatycznie kodowane, na przykład dzięki zastosowaniu maszyny EPS 708, która automatycznie nadaje wtryskiwaczom właściwe kody IMA. Jak już wspomnieliśmy, kod IMA odpowiada za adaptację dawek wtrysku, współpracując ze sterownikiem ECU (ang. Engine Control Unit) silnika. Kodowaniu IMA podlegają wtryskiwacze producentów takich jak Delphi, Denso, Siemens oraz Bosch. W zależności od dawek oleju napędowego do rozpylenia, maszyny w odpowiednio wyposażonych pracowniach automatycznie przeprowadzają nadawanie kodu IMA, natomiast w przypadku wtryskiwaczy piezoelektrycznych Bosch konieczne jest także nadanie kodu ISA odpowiedzialnego za stan napięcia progowego piezostosu.

Po nadaniu kodów IMA należy wprowadzić je do sterownika silnika
Adaptacja dawek wtrysku - nadawanie kodu IMA


Brak kodu IMA we wtryskiwaczach Common Rail

Wtryskiwacze, którym nie został nadany unikatowy IMA kod, działają niewłaściwie. Niektórzy twierdzą, że sterownik silnika może w pewnym sensie nauczyć się dawkowania paliwa w określony sposób, jednakże brak nadania kodu to działanie na szkodę jednostki napędowej oraz całego układu Common Rail. Pracę silnika Diesla z wtryskami bez nadania IMA kodu określa się najczęściej jako nierówną, natomiast nieścisłości w dawkowaniu oleju napędowego prowadzą do spalania substancji, które powodują nagromadzenie osadów w układzie wydechowym, przedwczesne zatkanie filtra DPF bądź wypalenie określonych struktur. W sytuacji braku zaprogramowanych kodów IMA obserwuje się także zwiększone zużycie paliwa oraz wzrost emisji spalin złej jakości. Regeneracja wtryskiwaczy w autoryzowanych serwisach wiąże się z nadaniem kodów IMA w sposób wręcz automatyczny. Obowiązek ten próbują w pewien sposób obejść mechanicy, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy oraz aparatury do przeprowadzania napraw wtryskiwaczy czy programowania IMA.

Brak kodu IMA sprawi, że wtryskiwacze będą pracować niepoprawnie
Brak kodu IMA we wtryskiwaczach Common Rail

Jeśli szukasz wtryskiwaczy do Twojego samochodu, np.
05135790AC 5135790AC 500060544 zapraszamy do kontaktu. Znajdziesz wiele części zamiennych, regenerowanych, jak i nowych.

Udostępnij wpis

Komentarze

Norbert

Wystawiono Rok temu

Kodowanie wtryskiwaczy Common Rail polega na zaprogramowaniu wtryskiwacza zgodnie z parametrami silnika. Proces ten jest konieczny, aby wtryskiwacz pracował poprawnie i zapewniał odpowiednie dawki paliwa. Adaptacja dawek wtrysku, czyli IMA kod, to proces kalibracji wtryskiwacza, który polega na dostosowaniu dawki paliwa do warunków pracy silnika. Jest to ważne, aby zapewnić optymalne działanie silnika i jego efektywność.

Czy ta opinia była pomocna?

Sarna

Wystawiono 2 lata temu

https://www.wtryskiwacz.com/aktualnosci/wtryskiwacze-0445110036 a czy te wtryskiwacze są dostępne?

Czy ta opinia była pomocna?

Piotr

Wystawiono 3 lata temu

Witam mam takie pytanie czy jeżeli zakupie nowe wtryski Siemens bo takie występuja w moim Volvo v50 2.0d to czy one będą już kodowane czy to się odbywa po montażu?

Czy ta opinia była pomocna?

Piotr

Wystawiono 3 lata temu

Witam mam takie pytanie czy jeżeli zakupie nowe wtryski Siemens bo takie idą do mojego Volvo v50 2.0 d to one będą już kodowane czy to odbywa się po montażu?

Czy ta opinia była pomocna?

12malp

Wystawiono 4 lata temu

A mi mechanik naprawiał wtryski 3 sztuki, bo czwarty kupiłem już zregenerowany, żadnych kodów. Nie pamiętam, ale pocisnął mi jakiś kit, że nie trzeba i skasował ok. 1000zł. Teraz już wiem, dlaczego auto nie jeździ jak dawniej. O przypomniałem sobie, jak powiedział, że może więcej palić bo wyczyścił w myjce ultra dźwiękowej.

Czy ta opinia była pomocna?

BARTEK

Wystawiono 4 lata temu

Fajny artykuł dużo mi wyjaśnił, na pewno wyśle do Was wtryskiwacze bo mój mechanik upiera się że nie trzeba ich kodować ...

Czy ta opinia była pomocna?

George

Wystawiono 4 lata temu

Czy adaptacja wtrysku musi być wykonana w jakimś specjalistycznym warsztacie, specjalizującym się tylko wtryskiwaczami czy u każdego mechanika mogę to zrobić? Mam od dłuższego czasu problem z wtryskami w Oplu i zależy mi,żeby już wszystko zostało poprawnie zrobione.

Czy ta opinia była pomocna?

Krystian

Wystawiono 4 lata temu

Wróciłem z waszego serwisu, wtryskiwacze zrobione, zakodowane po regeneracji, polecam.

Czy ta opinia była pomocna?

LaikAikONE

Wystawiono 5 lat temu

Kodowanie wtryskiwaczy Bosch nie jest taki ważny jak kodowanie wtryskiwaczy Delphi bo one są znacznie bardziej wrażliwe na takie tematy

Czy ta opinia była pomocna?

Kody

Wystawiono 5 lat temu

Wydaje mi się, że o takich standardach mówił mi kolega mechanik, każdy wtrysk cr po regeneracji powinien mieć nadane nowe kody. Nie zakodowane wtryskiwacze i objawy braku kodów sprawiają, że może dojść do poważnych usterek silnika

Czy ta opinia była pomocna?

Mirek

Wystawiono 5 lat temu

A czy kodowanie wtryskiwaczy piezoelektryczych jest trudne? Trzeba się z tym udać do specjalistycznej pracowni?

Czy ta opinia była pomocna?

ciekaweee

Wystawiono 5 lat temu

Kody dostaje się po regeneracji?

Czy ta opinia była pomocna?

Borys

Wystawiono 5 lat temu

Mi zrobili wtryski i nie dali żadnych kodów... a ja się dziwie co jest nie tak...

Czy ta opinia była pomocna?

Cysiek

Wystawiono 5 lat temu

swoją drogą jak można nie zakodować wtryskiwacza... jak dla mnie to podstawa żeby jakikolwiek samochód funkcjonował i był bezpieczny

Czy ta opinia była pomocna?

Bercik

Wystawiono 5 lat temu

A czy kazdy wtryskiwacz ma nowe kody?

Czy ta opinia była pomocna?

Ada

Wystawiono 5 lat temu

Bardzo ciekawe! Nie wiedziałam że po montażu trzeba jeszcze zakodować wtryskiwacze

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki