25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Reset wtryskiwaczy

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.80

W przypadku większości systemów sterujących Common Rail reset wtryskiwaczy powinien być standardową procedurą przy wymianie wtrysków na nowe, a przeprowadza się go za pomocą testera diagnostycznego. Polega on na usunięciu kodów IMA wtryskiwacza w celu wgrania nowych. Czemu on jednak służy i dlaczego jest tak ważny? Aby wtryskiwacze pracowały prawidłowo, konieczne jest ich odpowiednie zintegrowanie. Odpowiada za to sterownik posiadający informacje o indywidualnych parametrach wtryskiwaczy. Gdy jednak część wtrysków w układzie zostaje wymieniona na nowe, ich wartości są przeważnie różne, co wpływa negatywnie na optymalne działanie silnika. W tych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie resetowania wartości adaptacyjnych wtryskiwaczy i zakodowanie ich ponownie. Podczas wymiany wtryskiwaczy najważniejsze parametry do wykasowania to adaptacja dawkowania i adaptacja wtrysku wstępnego. Dodatkowo, reset jest także niezbędny po wymianie sterownika.

Resetowanie wartości wtryskiwaczy
Reset wtryskiwaczy


Kodowanie wtryskiwaczy

W niektórych kręgach panuje przekonanie, że wymiana wtryskiwaczy bez kodowania jest dobrą opcją i nie trzeba zawsze kodować wtrysków. Bierze się to stąd, że w starszych generacjach Common Rail rzeczywiście można było tylko zamontować nowe wtryski i zostawić je przez jakiś czas przy włączonym silniku, a sam sterownik zacząłby wyrównywać ich pracę na bieżąco. Niestety, nowsze systemy są już na to zbyt skomplikowane. Posiadają one o wiele więcej parametrów zapewniających jak najlepszą kulturę pracy silnika. Stąd też ich właściwe zgranie jest tak ważne. Nieodpowiednio zakodowane wtryski w układzie będą pracowały nieprawidłowo, gdyż odchylenie wartości wtryskiwacza będzie zbyt duże. Może się także zdarzyć, że parametry pracy silnika będą gorsze niż w porównaniu ze stanem poprzednim. Dlatego więc należy pamiętać, by unikać niesprawdzonych warsztatów, które oferują nieprofesjonalne usługi wymiany bądź regeneracji wtryskiwaczy z pominięciem kodowania, gdyż niewłaściwie wykonana naprawa bez przeprowadzonego testu może prowadzić do uszkodzenia katalizatora, układu oczyszczania spalin lub silnika.

Kodowanie wtryskiwaczy Common Rail w naszej pracowni
Kodowanie wtryskiwaczy

Komentarze

erykson 2021-08-20 10:04:53

Wymiana wtryskiwaczy bez kodowania i resetu, tak samo po regeneracji jest nieodpowiedzialne. Znajomy mial taki przypadek i nie bylo zaciekawie... Takze w naszym interesie jest znalezc odpowiednio profesjonalny serwis, aby uniknac takich niespodzianek.

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO PROCEDURA ROZPATRYWANIA REKLAMACJI PRAWO ODSTĄPIENIA OD UMOWY ZAWARTEJ NA ODLEGŁOŚĆ GWARANCJA