25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Czy można jeździć z uszkodzonym pompowtryskiem? Zobacz, jakie są zagrożenia i konsekwencje

Autor: Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 5 minut
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.64
Ten pompowtryskiwacz źle pracował przy zimnym silniku - po regeneracji działa jak nowy
Czy można jeździć z uszkodzonym pompowtryskiem? Zobacz jakie są zagrożenia i konsekwencje?

 

Wyposażenie samochodów Volkswagena oraz pozostałych pojazdów grupy VAG w pompowtryskiwacze spotkało się z entuzjastycznym odbiorem. Okazało się, że pompowtryski mogące pracować pod ciśnieniem przekraczającym ponad 2000 barów, zapewniają niskie zużycie paliwa oraz doskonałą dynamikę silnika. Formułowane coraz bardziej rygorystycznie normy czystości środowiska sprawiły jednak, że produkcja pompowtryskiwaczy została wstrzymana, spotkać możemy je jednak w samochodach, które liczą kilkanaście lat i nadal sprawnie działają. Jeśli jesteś zainteresowany, jak zachować maksymalnie długą żywotność pompowtryskiwaczy oraz jak sprawdzić pompowtryski, gdy podejrzewamy, że zaczynają pracować niepoprawnie, skorzystaj z opracowanego przez nas artykułu.

 

 

Jazda na uszkodzonym pompowtrysku zakończyła się koniecznością regeneracji i naprawy pompowtryskiwacza ze zdjęcia
Konsekwencje jazdy na uszkodzonym pompowtrysku

 


Wyznaczniki poprawnego działania pompowtryskiwacza

Jakie kryteria powinniśmy wziąć pod uwagę, chcąc sprawdzić, czy pompowtryskiwacze w naszym samochodzie działają zgodnie z wytycznymi producenta? Jak sprawdzić pompowtryski podczas użytkowania pojazdu na co dzień? Z racji faktu, że każdy rozsądny kierowca sam udzieli sobie odpowiedzi przeczącej na temat tego, czy można jeździć z uszkodzonym pompowtryskiem, warto wiedzieć, jakie objawy dają pompowtryski na zimnym silniku oraz jakie sygnały mogą nas informować, że posiadamy nieszczelne oringi pompowtryskiwaczy. Użytkowników diesli powinna zaniepokoić nierówna, a wręcz przerywana praca jednostki napędowej, zwiększone zużycie oleju napędowego oraz wzrost poziomu oleju silnikowego w zbiorniku. Objawy uszkodzonych wtryskiwaczy 1.9 tdi w Audi bądź Volkswagenie to także kopcenie na czarno, gdy w procesie spalania brakuje tlenu, bądź dymienie pojazdu na biało w przypadku, gdy dojdzie do spalania oleju silnikowego, który przedostał się w sytuacji, gdy są uszkodzone gumki na pompowtryskach. Objawy zużytych bądź uszkodzonych uszczelniaczy pompowtryskiwaczy to także spalanie detonacyjne, problematyczne uruchamianie samochodu, spadek osiągów bez przyczyny, przerywanie pracy silnika na biegu jałowym oraz nagłe, samoczynne spadki oraz skoki obrotów. Występowanie tych objawów, które najczęściej się łączą, z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na to, że w naszym silniku pracuje lejący pompowtrysk bądź pompowtryskiwacz, który uległ innemu rodzajowi uszkodzenia. Jeśli chcielibyśmy wymienić zatem kryteria poprawności funkcjonowania pompowtrysków w pojazdach wyposażonych w silnik wysokoprężny Diesla, z pewnością można by było je opisać jako równą, harmonijną pracę silnika przy jednoczesnym niskim zużyciu paliwa oraz emitowaniu niewielkiej ilości spalin o dobrej przejrzystości.

 

Pompowtryskiwacz nie działał poprawnie, więc został wymontowany i zregenerowany.
Wyznaczniki poprawnego działania pompowtryskiwacza

 


Popsute wtryskiwacze a praca sąsiadujących układów

Jeśli w naszej Skodzie bądź Volkswagenie posiadamy uszkodzony pompowtrysk, objawy Passata B6 to nie jedyne uciążliwości, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć. Warto pamiętać, że dyskomfort odczuwany wskutek zużytych, uszkodzonych bądź źle ustawionych pompowtryskow, to zaledwie szczyt góry lodowej, a o wiele istotniejsze są defekty, jakie popsute pompowtryskiwacze powodują w silniku oraz innych układach. Co grozi Audi, Seatowi oraz innym pojazdom, których pracę osłabiają uszkodzone pompowtryskiwacze? Wynikające z awarii pompowtrysków zagrożenia i konsekwencje powinny dać Ci do myślenia. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko na objawy pompowtrysków, może dojść do wypalenia tłoków w wyniku spalania detonacyjnego, do zniszczenia skrzyni biegów, uszkodzeń kawitacyjnych czy braku zapłonu. Zapowietrzone pompowtryski uniemożliwiają korzystanie z samochodu, gdyż po prostu nie da się go uruchomić. Specjaliści wymieniają także wyeksploatowane bądź zdezelowane pompowtryskiwacze jako przyczynę usterki świec żarowych, uszkodzenia cylindrów, wzrostu zużycia paliwa, nagromadzenia sadzy i popiołów w filtrze cząstek stałych DPF oraz spadku kompresji jednostki napędowej odznaczającej się zmniejszeniem osiągów. Najbardziej kosztowne usterki wtórne uszkodzonych pompowtrysków przedstawiają się jako rozerwanie turbiny, rozbieganie jednostki napędowej, zatarcie silnika oraz awarie w obrębie układu recyrkulacji spalin. Wymienione uszkodzenia wtórne to już nie błahostki, gdyż wiążą się ze skomplikowanymi naprawami bądź wymianami części, za które przyjdzie nam zapłacić wiele tysięcy złotych. Uszkodzone pompowtryski to zazwyczaj początek o wiele poważniejszych problemów, dlatego też warto zainwestować czas oraz niewielkie kwoty w profilaktykę pompowtryskiwaczy.

 

Układy w silniku nie będą pracować poprawnie z niesprawnym układem zasilania silnika
Popsute wtryskiwacze a praca sąsiadujących układów

 


Właściwa reakcja na objawy uszkodzonych pompowtryskiwaczy

Reakcja? Regeneracja! Tymi dwoma słowami warto zachęcić użytkowników pojazdów zasilanych silnikiem wysokoprężnym Diesla to korzystania z usług serwisów specjalizujących się w regeneracji oraz diagnostyce pompowtryskiwaczy. Zakup nowych zamienników wiąże się z utrudnieniami dyktowanymi przez to, że pompowtryskiwacze są trudno dostępne oraz po prostu drogie. Opisywany mechanizm pompowtrysku to struktura o wysokim poziomie zaawansowania, a koszt nowych pompowtrysków nierzadko przekracza wartość pojazdu. Warto mieć na uwadze opcję regeneracji pompowtryskiwaczy, która przywraca im stuprocentową funkcjonalność oraz skuteczność działania, o czym świadczą przeprowadzane po czyszczeniu i wymianie uszczelek pompowtrysków ponowne testy kontrolne. Aby uzyskać długotrwałe efekty procesu regeneracji pompowtryskiwaczy, należy skierować się do serwisu, który dysponuje odpowiednimi maszynami oraz posiada w kadrze fachowców, którzy wiedzą, jak należy diagnozować i czyścić pompowtryskiwacze, oraz w jaki sposób poprawnie zamontować w nich uszczelnienia.

 

Pierwsze objawy uszkodzenia pompowtryskiwaczy wymagają właściwej reakcji - regeneracji pompowtryskiwaczy
Właściwa reakcja na objawy uszkodzonych pompowtryskiwaczy

 


Pompowtryski – optymalna eksploatacja

Pompowtryskiwacze do tej pory mają wielu zwolenników, gdyż często cieszą się opinią wręcz niezniszczalnej struktury. Informacje te uzupełniamy przydatną wskazówką – im szybciej zareagujesz na objawy zużytych wtryskiwaczy, tym mniej wydasz u mechanika. Pompowtryskiwacze w pojazdach grupy VAG to mechanizm, dzięki któremu silnik Diesla może prężnie pracować, jednak konsekwencje użytkowania pojazdu z uszkodzonymi pompowtryskami prowadzą do poważnych uszkodzeń, których naprawa może nas bardzo niemiło zaskoczyć. Najtańszym i najbardziej skutecznym sposobem na uniknięcie opisanych w artykule konsekwencji korzystania z uszkodzonych pompowtrysków jest ich regeneracja. Dzięki temu zabiegowi pompowtryskiwacze posłużą Ci znacznie dłużej.

 

Dobry stan pompowtryskiwaczy pozwala na optymalną eksploatację
Pompowtryski - optymalna eksploatacja

Komentarze

Kacper 2020-03-05 15:39:38

Ja za to muszę sprawdzić pompowtryski, wydaje mi się że są źle ustawione.

Hallo 2019-10-17 10:08:00

Jakie uszkodzony pompowtrysk daje objawy w volkswagen passat B6 i jak sprawdzić który z nich jest uszkodzony, bo to przecież praktycznie wszystko jest mechaniczne? I co to do ... znaczy zatarty pompowtrysk? Czym on miał się zatrzeć, paliwem?

Luci 2019-10-15 09:20:37

Genialne zdjęcia! I dobra podpowiedź na temat tego, jak sprawdzić, który pompowtrysk jest uszkodzony, ale mimo wszystko zostawię to specom ;d

Artek56 2019-10-03 10:56:53

Uszkodzony pompowtrysk passat b6 - nikomu nie życzę, wykosztowałem się na naprawę tych pompowtryskiwaczy dosyć sporo.

Bogusław 2019-09-02 15:06:02

Oj, nie warto jeździć z uszkodzonym pompowtryskiem, uwierzcie mi :)

Vicia 2019-08-30 15:46:46

Nie fajne są te konsekwencje, lepiej dbać o auto niż później leczyć

DoLeonaZ 2019-08-27 08:21:43

Masz obok numer telefonu i najlepiej zadzwonić zapytać. Moje pompowtryskiwacze zregenerowali od ręki w jeden dzień także polecam

Henio 2019-08-23 08:31:57

U mnie kolega jeżdził z zepsutymi pompo i właśnie padła mu skrzynia biegów... kosztów a kosztów miał i za pompowtryski i za całą resztę.

Konrad 2019-08-22 15:45:47

Ja jeździłem z uszkodzonymi pompowtryskami i nie polecam bo doczekałem się remontu silnika ;c

LeonZ 2019-08-22 08:48:38

Mój Golf ma problemy z odpalaniem, to mogą być pompowtryski? Kiedy można się umówić do Was na diagnostykę?

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO