25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Bosch Service | POMPOWTRYSKIWACZE VW – Pawlik – naprawa, regeneracja pompowtrysków grupy VAG (Skoda, Audi, Seat) – specjalizacja warsztatu

Autor: Kamila Mila
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.69

Volkswagen Aktiengesellschaft to koncern będący absolutnym liderem na polu jednostek z zapłonem samoczynnym, zaś wiele z nich wyposażona została w układ PD, czyli pompowtryskiwacze


Układ PD wykorzystujący pompowtryskiwacze polega na połączeniu pompy sekcyjnej z wtryskiwaczami w jedno urządzenie, sterowane przez elektrozawór. W przypadku systemu PD(skrót od Pumpe Düse) na każdy cylinder jednostki napędowej przypada jeden obsługujący go pompowtryskiwacz. Jednostki wykorzystujące układ pompowtryskiwaczy cechują się wysoką trwałością, najniższym spalaniem oraz najwyższym ciśnieniem dawki wśród wszystkich układów zasilania jednostek wysokoprężnych i niższą od systemu Common Rail wrażliwością na paliwa złej jakości.

Pierwszą jednostką wyposażoną przez Volkswagena w pompowtryskiwacze Bosch był najpopularniejszy w Europie silnik 1.9TDI 2,0, produkowany przez grupę VAG od 1991, zaś z pompowtryskiwaczami – od 1998 roku. Układ PD posiadało wiele wersji tego silnika, były to jednostki o oznaczeniach: BSU(75KM); BRU, BXF, BXJ, ANU(90KM); ATD, AXR, BEW, BMT, AVB, AVQ(101KM); BSW, BJB, BKC, BLS, BSV, BXE(105KM); BPZ, AJM, ATJ, AUY, BVK(116KM); AWX, ASZ, AVF, BLT(130KM); ARL, BTB(150KM); BPX, BUK(160KM). Z silników zasilanych pompowtryskiwaczami, wychodzących z fabryki VW korzystały niemal wszystkie marki grupy VAG.

Pompowtryskiwacze Boscha składają się z: cylindra pompy, tłoczka pompy, sprężyny cylindra, sprężyny wewnętrznej wtryskiwacza, śruby z kulistym łbem, iglicy elektrozaworu, iglicy wtryskiwacza, dławika iglicy wtryskiwacza, zaworu przelewowego, dźwigni typu rolkowego, zaworu przelewowego, korpusu wtryskiwacza, korpusu elektrozaworu oraz uszczelki termoizolacyjnej, osadzonej w gnieździe iglicy wtryskiwacza.

Energia potrzebna do sprężania paliwa przekazywana jest na pompowtryskiwacze poprzez rolkę dźwigni pompowtryskiwacza poruszającą się po osadzonej na wałku rozrządu krzywce o łagodnym kształcie, z wyjątkiem ostrego załamania w jednym punkcie. Pompowtryskiwacz zaczyna oparty na dwóch fazach cykl swojej pracy wraz z ruchem tłoczka pompy w dół jej cylindra. W chwili schodzenia tłoczka sterownik uruchamia elektrozawór, doprowadzając w ten sposób do wypchnięcia iglicy elektrozaworu z gniazda i zamknięcia przepływu między otworami wlotowymi paliwa i komorą wysokiego ciśnienia. Tłoczek pompy kontynuuje ruch w kierunku dolnym, zwiększając coraz bardziej ciśnienie w układzie, co owocuje ściśnięciem sprężyny wewnętrznej od dołu i podniesieniem iglicy wtryskiwacza. W tym momencie dochodzi do wtrysku wstępnego, a postępujący wzrost ciśnienia przyczynia się do ściśnięcia sprężyny wewnętrznej także od góry, dzięki czemu przechyla się zawór przelewowy doprowadzając do gwałtownego spadki ciśnienia i powrotu iglicy wtryskiwacza do gniazda, kończąc tym samym pierwszą fazę pracy pompowtryskiwacza.

Druga faza rozpoczyna się w momencie natrafienia rolki dźwigni na ostre załamanie krzywki, co doprowadza do gwałtownego spadku tłoczka pompy i natychmiastowego wzrostu ciśnienia do poziomu pozwalającego na ściśnięcie sprężyny wewnętrznej z obu stron oraz jego chwilowego utrzymania się, dzięki czemu następuje wtrysk zasadniczy, po którym elementy pompowtryskiwacza wracają do swoich pierwotnych pozycji i cykl pracy urządzenia zostaje zakończony.

Pompowtryskiwacze niestety komplikowały w znacznym stopniu konstrukcję głowic silników, co podnosiło zarówno koszty produkcji jak i ceny nowych układów i głowic. Obecnie nowe pompowtryskiwacze do silników Volkswagena mogą kosztować od 790 do niemal 1800 złotych za sztukę. Na szczęście większość stosowanych przez grupę VAG silników z układami PD to trwałe konstrukcje, które rzadko wymagają serwisu ich systemu zasilania. Gdyby jednak zaszła taka potrzeba, warto zainteresować się ofertą jednego z profesjonalnych zakładów BOSCH SERVICE Pawlik zajmujących się regeneracją pompowtryskiwaczy, dzięki której można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy na uzyskaniu parametrów fabrycznie nowych egzemplarzy.

Komentarze

Filip 2020-03-06 10:59:35

Dużo czytam waszych artykułów. Zawsze coś ciekawego zostaje mi w pamięci na długo. Warto wiedzieć, że w razie potrzeby zajmujecie się regeneracją wtryskiwaczy w boschu.

Natian 2019-08-29 09:06:05

Kiedy powonieniem poddawać pompowtryskiwacze czyszczeniu?

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO