25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Zagadki i tajemnice – Pompowtryskiwaczy Bosch – naprawy i regeneracje pompowtrysków

Autor: Elżbieta Łoin
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.63

Debiut pompowtryskiwaczy w 1998 roku wywołał niemałe zamieszanie w świecie motoryzacji i przyczynił się do znacznego wzrostu popularności jednostek wysokoprężnych w samochodach osobowych.

Układ Pumpe Düse, czyli właśnie pompowtryskiwacze, zaistniał na światowym rynku dzięki rozpropagowaniu go przez koncern Volkswagen Aktiengesellschaft, który zaczął montować ten system zasilania w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych do swojej flagowej jednostki z zapłonem samoczynnym, czyli opracowanego w 1991 roku przez Audi, kultowego silnika 1.9TDI. Głównym powodem, dla którego pompowtryskiwacze pojawiły się w silnikach Diesla była niska wydajność poprzednich układów zasilania, w tym pompy rozdzielaczowe i pompy sekcyjnej, która posiadała miękkie przewody paliwowe prowadzące do wtryskiwaczy, zmieniające swoje właściwości w trakcie pracy i doprowadzające do zjawiska falowania dawek sprężonego paliwa, przez co silnik nie mógł równomiernie pracować.

W przypadku pompowtryskiwaczy problem związany z tym zjawiskiem nie istnieje, ponieważ pozbyto się przewodów wysokiego ciśnienia a jedną, dużą pompę zastąpiono połączeniem małej pompy z wtryskiwaczem, tak by każdy wtryskiwacz posiadał zintegrowaną pompkę dając razem urządzenie będące pompowtryskiwaczem. Jeden taki pompowtryskiwacz przypada na jeden cylinder jednostki napędowej i zasila go bezpośrednio, co przekłada się na równomierną pracę wszystkich cylindrów i lepszą wydajność pracy silnika, owocującą zmniejszonym zużyciem oleju napędowego i zwiększonymi osiągami. Na budowę jednego takiego urządzenia składa się cylinder pompki, dźwignia typu rolkowego, korpus wtryskiwacza, korpus elektrozaworu z zamontowaną w nim iglicą, sprężyna cylindra, sprężyna wewnętrzna wtryskiwacza, iglica wtryskiwacza, zawór przelewowy, tłoczek pompy, dławik iglicy, uszczelka termoizolacyjna i śruba z kulistym łbem, która ma za zadanie łączyć tłoczek pompy z dźwignią, umożliwiając tym samym napędzanie pompowtryskiwacza.

Paliwo w pompowtryskiwaczu przepływa do komory wysokiego ciśnienia poprzez specjalne kanaliki w korpusie urządzenia i wtryskiwane jest dwufazowo, w celu uzyskania jak najlepszej wydajności spalania mieszanki. Pierwsza faza to tak zwana faza wtrysku wstępnego, pozwalającego na przygotowanie cylindra do otrzymania właściwej dawki o ciśnieniu około 2000bar. Zaczyna się ona od wywołanego ruchem rolki po specjalnej krzywce, osadzonej na wałku rozrządu jednostki napędowej, dzięki któremu tłoczek pompy zaczyna schodzić w dół cylindra i uruchamia w ten sposób elektrozawór. Ten po otrzymaniu impulsu wypycha iglicę i zamyka przepływ między otworami wlotowymi a komorą wysokiego ciśnienia, dzięki czemu kontynuujący swój ruch tłoczek pompy zwiększa ciśnienie w układzie i wymusza ściśnięcie sprężyny wewnętrznej od dołu, co owocuje podniesieniem iglicy wtryskiwacza i wstępnym wtryskiem oleju napędowego.

W momencie zakończenia pierwszej fazy sprężyna wewnętrzna zostaje ściśnięta również od góry i otwarciu ulega zawór przelewowy pompowtryskiwacza i momentalnie spada ciśnienie wewnątrz urządzenia. Kolejna faza, nazywana fazą wtrysku zasadniczego lub też właściwego, rozpoczęta zostaje w trakcie ruchu rolki dźwigni po ostrym załamaniu krzywki, doprowadzającym do gwałtownego zejścia tłoczka pompy i wzrostu ciśnienia do tak wysokiego poziomu, że sprężyna wewnętrzna ulega jednoczesnemu ściśnięciu z obu stron a zawór przelewowy nie jest w stanie natychmiast uregulować stopnia sprężenia, co pozwala na wtrysk paliwa do komory spalania pod ogromnym ciśnieniem.

Pompowtryskiwacze są bardzo dobrym rozwiązaniem kwestii zasilania jednostek z zapłonem samoczynnym, jednakże posiadają one pewne wady i ograniczenia, mające ogromny wpływ na koszty montażu i eksploatacji. Przede wszystkim zaadaptowanie silnika wysokoprężnego do zasilania go pompowtryskiwaczami wiąże się ze zwiększeniem ilości elementów w głowicy i obciążeniem układu rozrządu, a także gniazd tych urządzeń które w niektórych silnikach ulegają wyrobieniu, co zmusza właściciela do wymiany głowicy. Kolejną wadą układu PD jest wysoki koszt produkcji związany ze skomplikowaną budową urządzeń i ich cena na rynku detalicznym, która może podnieść ciśnienie w przypadku wyeksploatowania lub uszkodzenia pompowtryskiwaczy w pojeździe.

Na szczęście drugi problem da się znacząco zniwelować, ponieważ awarie związane z pompowtryskiwaczami są często możliwe do usunięcia poprzez regenerację tych urządzeń. Tą najlepiej powierzyć odpowiedniemu zakładowi, posiadającemu renomę, duże zaplecze narzędziowo-maszynowe i wykwalifikowanych pracowników, którzy znają się na przeprowadzaniu napraw pompowtryskiwaczy, i którym nie są obce żadne słabe punkty danego modelu urządzenia, dzięki czemu mogą przeprowadzać diagnostykę i regenerację sprawniej, zapewniając urządzeniu parametry porównywalne z fabrycznie nowym egzemplarzem.

Komentarze

Mateo69 2020-03-17 12:48:48

pompowtryskiwacze przyszły jestem mega zadowolony, wszystko działa jak należy korekty nominale!

Błażej 2020-03-06 13:12:46

Znacie się na rzeczy, regeneracja pompowtryskiwaczy przebiegła na najwyższym poziomie.

Albert 2019-08-28 15:08:16

Ja swoje ponmpo dałem do naprawy i wcale dużo nie wyszło, mimo że mnie wszyscy straszyli.

beata 2019-08-28 14:44:32

Świetny artykuł, oby więcej takich było :)

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO