25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Objawy uszkodzonych wtryskiwaczy Diesla

Autor: Tomasz Wojtak
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.57

Typowe objawy uszkodzenia wtryskiwaczy i ich przyczyny

Zanieczyszczone paliwo, zbyt długa eksploatacja lub czynniki zewnętrzne, mogą powodować powstawanie uszkodzeń w bardzo precyzyjnym systemie, jakim jest układ zasilania silnika. Mimo, że podzespoły produkowane są z wyjątkową dbałością, o jakość i szczegóły wykonania, ulegają uszkodzeniom. Paradoksalnie, również ta precyzja wykonania, jest jedną z przyczyn powstawania usterek. Jak się przed nimi przestrzec i jakie są objawy ich występowania? Jakie mogą być konsekwencje korzystania z uszkodzonego sprzętu? Zapraszam do treści artykułu poniżej.OBJAWY USZKODZONYCH WTRYSKIWACZY DIESLA OBJAWY USZKODZONYCH WTRYSKIWACZY DIESLA

 

Usterki podczas eksploatacji silnika diesla nie należą do najrzadziej występujących zjawisk, powiedziałbym nawet, że przy nieumiejętnym korzystaniu z samochodu napędzanego silnikiem wysokoprężnym, są to problemy dość częste. Konieczne podczas pracy diesla jest zachowanie kilku zasad, które niezbędne są do jego bezusterkowej pracy. Proste zaniedbania takie jak niewystarczająca ilość paliwa, lub korzystanie z paliwa niskiej jakości może doprowadzić nawet do unieruchomienia samochodu. Warto zwrócić uwagę na stosunkowo drobne szczegóły, którymi auto z nami "porozumiewa się" informując jednocześnie gdzie możemy doszukiwać się problemów. Pierwszym objawem często jest intensywne dymienie z wydechu, gdzie czarny dym oznacza niepełne spalanie oleju napędowego – niedostateczną ilość tlenu, w efekcie, czego zamiast dwutlenku węgla powstaje sadza barwiąca dym na czarno. Jest to zazwyczaj wywołane zbyt dużą dawką wtrysku paliwa, lub nieszczelnym bądź niedrożnym dolotem powietrza. Z kolei biały dym informuje nas, że w mieszance paliwowej pojawił się olej silnikowy. Mógł on się tam dostać przez układ doładowujący silnik. Jeśli, mamy do czynienia z nagłym i niewytłumaczalnym w inny sposób (przy 30 latach eksploatacji pojawiają się utraty mocy), spadkiem osiągów, możemy podejrzewać zmianę zasięgu lub kąta wtrysku. Może być to wywołane przez zbierające się w maleńkich otworkach dyszy wtryskiwacza zanieczyszczenia w postaci opiłków z łuszczącej się wewnętrznej powierzchni pompy wysokiego ciśnienia, lub przez krystalizującą się parafinę. Jest to prosta wypadkowa używania niskiej jakości paliwa. Wśród objawów, które prócz tego mogą spotkać użytkowników wtryskiwaczy, jest na przykład nierówna praca silnika wynikająca z uszkodzonego sterownika, bądź też, brak możliwości odpalenia silnika, co spowodowane jest nieodpowiednimi parametrami wtrysku oraz BIP (czyli beggining of injection period, co znaczy, z angielskiego, moment rozpoczęcia wtrysku).

 

Badanie skoku kulki Badanie Skoku Kulki

 

Jedynym skutecznym sposobem, na uchronienie się od problemów z układem zasilania silnika diesla, których usuwanie jest bądź, co bądź kosztowne, jest właściwa higiena eksploatacji. Nie wolno doprowadzać do jazdy na oparach paliwa, trzeba regularnie wymieniać filtry, regenerować wtryskiwacze (czyszczenie zaczyna się już od 100 złotych od sztuki, porównując to z nowymi po 1300 złotych za sztukę, bardziej ergonomicznym rozwiązaniem, wydaje się być regeneracja, nawet, jeśli miałaby przebiegać, nie, co 40 tysięcy kilometrów, jak zaleca większość producentów, a co roku), korzystać z autoryzowanych stacji paliw, gdzie będziemy pewni jakości dostarczanego nam oleju napędowego.

Komentarze

Lukasz. 2020-11-24 21:31:12

Witam wszystkich. Mam problem z mazda 6 2.0 diesel 2005r problem polega na tym ze jak jest rozgrzany silnik to odpali normalnie. A jak z rana na zimnym to odpali ale jak zdejme noge z pedalu gazu to gaśnie musze trzymac tak dlugo zeby silnik byl cieply dopiero nie gasnie. Tak bylo latem jak ja kupilem. A teraz zima jest i zimno to gorzej jest. Ktos pomoze?

Mikołaj 2020-03-06 14:21:03

Też staram się postępować tak, aby auto nie narażać na naprawy. Z jazdą na oparach paliwa to prawda, nie ma co.

Karol 2019-09-09 14:42:01

@Krychu45 dokładnie, zwłaszcza jeśli chodzi o diesle.

Krychu45 2019-08-28 14:02:34

Właściwe użytkowanie i ekspolatacja auta to jedyny ratunek dla wszystkich podzespołów w aucie.

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO