25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

BIPy pompowtryskiwaczy. Niski – wysoki, na minusie – plusie, dodatnie – ujemne. Jaka jest przyczyna?

Autor: Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.64
Niewłaściwe korekty czasu otwarcia i rozpoczęcia wtrysku były przyczyną niepoprawnej pracy tego pompowtryskiwacza
BIPy pompowtryskiwaczy. Niski – wysoki, na minusie – plusie, dodatnie – ujemne. Jaka jest przyczyna?

 

Pompowtryskiwacze paliwa w silniku wysokoprężnym Diesla stanowią złożony układ, od którego zależy, jak będzie funkcjonował nasz pojazd oraz poniekąd to, czy będzie funkcjonował w ogóle. Warto zatem wiedzieć, jakie są najbardziej typowe objawy uszkodzonych pompowtryskiwaczy, co mechanicy rozumieją przez ustawienie pompowtryskiwaczy oraz czym tak właściwie są BIPy pompowtryskiwaczy. W artykule postaramy się rozjaśnić te terminy, wskazując na to, co oznaczają parametry pompowtryskiwaczy. 1.9 TDI oraz w silnikach Diesla o innych parametrach. BIPy przestaną stanowić tajemnicę, a uzyskana wiedza pozwoli Ci użytkować swój samochód w sposób jeszcze bardziej optymalny, aby jak najdłużej zachować prawidłowe działanie wszystkich układów.

 

Po ustawieniu BIPów pompowtryskiwacze zaczęły działać jak nowe
Moment rozpoczęcia wtrysku - BIP

 


BIPy pompowtrysków – znaczenie i funkcje w układzie

Czym tak właściwie są BIPy pompowtryskiwaczy? Skrót BIP oznacza z języka angielskiego Beginning of Injection Period, natomiast w tłumaczeniu na język polski jest to początek okresu wtrysku. Niektórzy definiują BIP jako moment, w którym dochodzi do zamknięcia iglicy w zaworze sterującym. Co zatem określa parametr BIP? Za pomocą tej wartości opisuje się realny moment, w którym swój początek ma wtrysk oleju napędowego. BIPy możemy rozumieć jako opóźnienie startu wtrysku, przy czym BIPy na plusie bądź BIPy na minusie oznaczają, że wtrysk został zapoczątkowany wcześniej lub później. Za to, że BIP następuje w optymalnym czasie, odpowiedzialna jest regulacja elementów mechanicznych pompowtryskiwacza, jakimi są podkładki regulacyjne – jedną z nich znajdziemy pomiędzy elektromagnesem a tłoczkiem uszczelniającym, natomiast drugą nad sprężyną w pompowtryskiwaczu. Ustalenie momentu BIP jest możliwe dzięki sterownikom. Jeden z nich pozyskuje dane z czujnika obrotu wału korbowego, natomiast drugi czujnik (czujnik Halla) uzyskuje informacje z wałka rozrządu. W ten sposób definiowana jest dawka oraz czas wtrysku, tak więc regulacja dawki paliwa i pompowtryski to nierozerwalne pojęcie, jeśli chcemy mówić o prawidłowo działających pompowtryskiwaczach. Dzięki zamknięciu zaworu elektromagnesu możliwy jest wzrost wartości ciśnienia w pompie wysokiego ciśnienia, a następnie otwarcie rozpylacza oraz start wtrysku. Dzięki temu olej napędowy może być spalany w optymalnej dawce w silniku.

 

Znaczenie ustawienia BIPów jest tak duże, że otrzymało swoją nazwę - 3 faza regeneracji pompowtryskiwaczy
BIPy pompowtrysków - znaczenie i funkcje w układzie

 


Co oznaczają zmiany parametrów w BIP?

Kierowcy często poszukują odpowiedzi na pytanie, co tak właściwie oznaczają dodatnie BIPy TDI bądź wysokie BIPy na minusie. Czy BIPy po regeneracji powinny zmienić swoje wartości? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te dotyczące parametrów pompowtryskiwaczy kwestie. Specjaliści zgodnie opiniują, że najlepsze warunki i wyniki dotyczące BIP to wynik występujący w granicy zera, natomiast akceptowalne odchylenie do do stu jednostek na plusie bądź na minusie. Wysoki BIP na pompowtrysku to informacja, która mówi nam, że w układzie pompowtryskiwacza występuje opóźnienie, zawór zatem otwierany jest nie na czas, za późno w stosunku do pracy silnika. Co może być przyczyną sytuacji, w której odczytywane są duże BIPy dodatnie? Dodatnie BIPy TDI to oznaka, że w systemie doszło do nagromadzenia zanieczyszczeń. BIPy na plusie stanowią sygnał ostrzegawczy dla użytkowników pojazdów z silnikiem Diesla, mówiąc nam o tym, że prawdopodobnie generowany impuls elektryczny jest zbyt słaby, doszło do uszkodzeń wynikających ze zużycia elementów budowy pompowtrysku bądź iglica napotyka na opory z innych przyczyn. W przeciwnej sytuacji, gdy niepokoją nas BIPy na dużym minusie, otwarcie zaworu następuje przedwcześnie. Jeśli w silniku 1.9 TDI BIPy są na minus, jest to wskazówka, którą można interpretować jako obecność w pompowtryskiwaczu niedostatecznie wysokiego ciśnienia bądź wystąpienia nieszczelności w obrębie pompowtrysku. Do komputerowego sprawdzenia BIPów pompowtryskiwaczy specjaliści używają grupy 18 VAG, dzięki której mogą odczytać kluczowe informacje na temat funkcjonowania pompowtrysków w Dieslu.

 

Zmiana momentu rozpoczęcia wtrysku - konieczność regeneracji
Co oznaczają zmiany parametrów w BIP?

 


Interpretacja i reakcja – odczytywanie BIPów w praktyce

Wartości BIP w zależności od tego, czy są dodatnie, czy też ujemne, informują użytkowników pojazdów z silnikiem wysokoprężnym Diesla na temat tego, co dzieje się w obrębie pompowtryskiwaczy. Odczyt BIP powinien wiązać się z rzetelną interpretacją uzyskanych informacji. BIPy na plusie przekraczającym +100 jednostek informują nas o tym, że pompowtryskiwacz uległ zużyciu eksploatacyjnemu, natomiast BIPy na dużym minusie to informacja o zbyt niskim ciśnieniu w pompowtrysku oraz z utratą szczelności. Odbiegające od normy BIPy informują nas o rozregulowaniu pompowtryskiwaczy, którym powinniśmy w serwisie jak najszybciej przywrócić optymalne parametry, aby nie dopuścić do wystąpienia poważnych uszkodzeń silnika. Ile kosztuje ustawienie pompowtryskiwaczy? Cena tego zabiegu jest o wiele niższa od wymian pompowtrysków bądź napraw uszkodzonych zespołów w pojeździe.

 

Odpowiednio szybka reakcja na złe bipy pozwoli zmniejszyć koszty regeneracji
Interpretacja i reakcja - odczytywanie BIPów w praktyce

 

Komentarze

Jarek 2020-12-07 00:58:57

Mam na jednej pompce ujemne bipy w granicach -60 , ale tylko w zakresie temperatury płynu chłodniczego 40-80 °C Poniżej I powyżej tej temperatury bipy I korekta wtrysku jest blisko 0 . Jaka może być tego przyczyna , ktoś z was się z tym spotkał ?

Klaudia 2020-05-21 14:51:09

Własnie ostatnio mechanik mi coś mówił o tych BIPach nie wiedziałam zupełnie o co chodzi, teraz już wiem :)

Piotrek 2020-03-05 15:38:49

Wydaje mi się, że po objawach mam uszkodzone pompowtryskiwacze tdi, jutro do was dzwonię. To najpewniejszy sposób.

damian 2020-01-02 23:10:55

Czy zły dobór podkładki pod sprężyną iglicy np za wąska może być powodem bipu na minusie?

Pol 2019-10-17 10:05:46

Jak się dowiedziałem ile kosztują nowe pompowtryskiwacze, cena mnie zwaliła z nóg. Mam wysoki bip na plus (cokolwiek to znaczy) ile w takim razie za naprawę?

Filippo 2019-10-15 09:14:55

Mój mechanik mówił właśnie, że BIPy po regeneracji są już prawidłowe dla pompowtrusków w moim samochodzie, a ja po prostu przytaknąłem, bo nie miałem pomysłu, co to może być :D fajnie zyskać nową przydatną wiedzę, dzięki

Arkadiusz34 2019-10-03 10:55:12

Bipy po regeneracji są inne niż przed? Ciekawi mnie to zagadnienie.

yox 2019-09-21 20:26:32

"Do komputerowego sprawdzenia BIPów pompowtryskiwaczy specjaliści używają grupy 18 VAG" ... BIP-y sprawdzamy w grupie 23 VAG, nie 18

doPiter 2019-09-02 15:05:33

Na to wygląda, trzeba sprawdzić jeszcze w swoim samochodzie :)

szara 2019-08-30 15:39:20

Dobry artykuł, wiele się dowiedziałam na temat BIPów

ddorka23 2019-08-27 08:19:07

Piter, tak mi się wydaje. W ostatnim akapicie jest fajnie opisane co może oznaczać bip dodatni, a co ujemny

Gregorz 2019-08-23 08:28:30

Bardzo obszerny artykuł na temat tych całych bipów.

Karolka 2019-08-22 15:45:01

A więc to o to chodzi z tymi BIPami ;d

Piter 2019-08-22 08:47:05

Wygląda na to, że po przeczytaniu wyników bipów można zdiagnozować problem pompowtrysku, dobrze rozumiem?

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO