Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

BIPy pompowtryskiwaczy. Niski – wysoki, na minusie – plusie, dodatnie – ujemne. Jaka jest przyczyna?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy
Cena
Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł
Wysyłka 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

BIPy pompowtrysków

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Niewłaściwe korekty czasu otwarcia i rozpoczęcia wtrysku były przyczyną niepoprawnej pracy tego pompowtryskiwacza
BIPy pompowtryskiwaczy. Niski – wysoki, na minusie – plusie, dodatnie – ujemne. Jaka jest przyczyna?

BIP (z ang. Beginning of Injection Period) to skrót oznaczający początek okresu wtrysku. Za pomocą parametru BIP opisuje się zatem realny moment, w którym swój początek ma wtrysk oleju napędowego. BIPy na plusie bądź BIPy na minusie oznaczają, że wtrysk został zapoczątkowany wcześniej lub później.

Pompowtryskiwacze paliwa w silniku wysokoprężnym Diesla stanowią złożony układ, od którego zależy, jak będzie funkcjonował nasz pojazd oraz poniekąd to, czy będzie funkcjonował w ogóle. Warto zatem wiedzieć, jakie są najbardziej typowe objawy uszkodzonych pompowtryskiwaczy, co mechanicy rozumieją przez ustawienie pompowtryskiwaczy oraz czym tak właściwie są BIPy pompowtryskiwaczy. W artykule postaramy się rozjaśnić te terminy, wskazując na to, co oznaczają parametry pompowtryskiwaczy. 1.9 TDI oraz w silnikach Diesla o innych parametrach. BIPy przestaną stanowić tajemnicę, a uzyskana wiedza pozwoli Ci użytkować swój samochód w sposób jeszcze bardziej optymalny, aby jak najdłużej zachować prawidłowe działanie wszystkich układów.

Po ustawieniu BIPów pompowtryskiwacze zaczęły działać jak nowe
Moment rozpoczęcia wtrysku - BIP

1. BIPy pompowtrysków – znaczenie i funkcje w układzie

Czym tak właściwie są BIPy pompowtryskiwaczy? Skrót BIP oznacza z języka angielskiego Beginning of Injection Period, natomiast w tłumaczeniu na język polski jest to początek okresu wtrysku. Niektórzy definiują BIP jako moment, w którym dochodzi do zamknięcia iglicy w zaworze sterującym. Co zatem określa parametr BIP? Za pomocą tej wartości opisuje się realny moment, w którym swój początek ma wtrysk oleju napędowego. BIPy możemy rozumieć jako opóźnienie startu wtrysku, przy czym BIPy na plusie bądź BIPy na minusie oznaczają, że wtrysk został zapoczątkowany wcześniej lub później. Za to, że BIP następuje w optymalnym czasie, odpowiedzialna jest regulacja elementów mechanicznych pompowtryskiwacza, jakimi są podkładki regulacyjne – jedną z nich znajdziemy pomiędzy elektromagnesem a tłoczkiem uszczelniającym, natomiast drugą nad sprężyną w pompowtryskiwaczu. Ustalenie momentu BIP jest możliwe dzięki sterownikom. Jeden z nich pozyskuje dane z czujnika obrotu wału korbowego, natomiast drugi czujnik (czujnik Halla) uzyskuje informacje z wałka rozrządu. W ten sposób definiowana jest dawka oraz czas wtrysku, tak więc regulacja dawki paliwa i pompowtryski to nierozerwalne pojęcie, jeśli chcemy mówić o prawidłowo działających pompowtryskiwaczach. Dzięki zamknięciu zaworu elektromagnesu możliwy jest wzrost wartości ciśnienia w pompie wysokiego ciśnienia, a następnie otwarcie rozpylacza oraz start wtrysku. Dzięki temu olej napędowy może być spalany w optymalnej dawce w silniku.

Znaczenie ustawienia BIPów jest tak duże, że otrzymało swoją nazwę - 3 faza regeneracji pompowtryskiwaczy
BIPy pompowtrysków - znaczenie i funkcje w układzie

2. Co oznaczają zmiany parametrów w BIP?

Kierowcy często poszukują odpowiedzi na pytanie, co tak właściwie oznaczają dodatnie BIPy TDI bądź wysokie BIPy na minusie. Czy BIPy po regeneracji powinny zmienić swoje wartości? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te dotyczące parametrów pompowtryskiwaczy kwestie. Specjaliści zgodnie opiniują, że najlepsze warunki i wyniki dotyczące BIP to wynik występujący w granicy zera, natomiast akceptowalne odchylenie do do stu jednostek na plusie bądź na minusie. Wysoki BIP na pompowtrysku to informacja, która mówi nam, że w układzie pompowtryskiwacza występuje opóźnienie, zawór zatem otwierany jest nie na czas, za późno w stosunku do pracy silnika. Co może być przyczyną sytuacji, w której odczytywane są duże BIPy dodatnie? Dodatnie BIPy TDI to oznaka, że w systemie doszło do nagromadzenia zanieczyszczeń. BIPy na plusie stanowią sygnał ostrzegawczy dla użytkowników pojazdów z silnikiem Diesla, mówiąc nam o tym, że prawdopodobnie generowany impuls elektryczny jest zbyt słaby, doszło do uszkodzeń wynikających ze zużycia elementów budowy pompowtrysku bądź iglica napotyka na opory z innych przyczyn. W przeciwnej sytuacji, gdy niepokoją nas BIPy na dużym minusie, otwarcie zaworu następuje przedwcześnie. Jeśli w silniku 1.9 TDI BIPy są na minus, jest to wskazówka, którą można interpretować jako obecność w pompowtryskiwaczu niedostatecznie wysokiego ciśnienia bądź wystąpienia nieszczelności w obrębie pompowtrysku. Do komputerowego sprawdzenia BIPów pompowtryskiwaczy specjaliści używają grupy 18 VAG, dzięki której mogą odczytać kluczowe informacje na temat funkcjonowania pompowtrysków w Dieslu.

Zmiana momentu rozpoczęcia wtrysku - konieczność regeneracji
Co oznaczają zmiany parametrów w BIP?


Interpretacja i reakcja – odczytywanie BIPów w praktyce

Wartości BIP w zależności od tego, czy są dodatnie, czy też ujemne, informują użytkowników pojazdów z silnikiem wysokoprężnym Diesla na temat tego, co dzieje się w obrębie pompowtryskiwaczy. Odczyt BIP powinien wiązać się z rzetelną interpretacją uzyskanych informacji. BIPy na plusie przekraczającym +100 jednostek informują nas o tym, że pompowtryskiwacz uległ zużyciu eksploatacyjnemu, natomiast BIPy na dużym minusie to informacja o zbyt niskim ciśnieniu w pompowtrysku oraz z utratą szczelności. Odbiegające od normy BIPy informują nas o rozregulowaniu pompowtryskiwaczy, którym powinniśmy w serwisie jak najszybciej przywrócić optymalne parametry, aby nie dopuścić do wystąpienia poważnych uszkodzeń silnika. Ile kosztuje ustawienie pompowtryskiwaczy? Cena tego zabiegu jest o wiele niższa od wymian pompowtrysków bądź napraw uszkodzonych zespołów w pojeździe.

Odpowiednio szybka reakcja na złe bipy pozwoli zmniejszyć koszty regeneracji
Interpretacja i reakcja - odczytywanie BIPów w praktyce
Udostępnij wpis

Komentarze

Michal

Wystawiono 11 miesiecy temu

Ale to może być mylące bo jeżeli wystąpią warunki gdzie są zanieczyszone i jest opór albo zużycie elementów i jest dużo na plusie, a jednocześnie mamy problem z ciśnieniem paliwa to wtedy może pokazywać okolice 0 a wszystko będzie źle.

Czy ta opinia była pomocna?

Krzysiek

Wystawiono Rok temu

BIPy (Błędy Injekcji Pompowtryskiwaczy) to błędy, które mogą pojawić się w układzie wtrysku paliwa w silnikach diesla, gdy pompowtryskiwacze nie działają prawidłowo. Błędy te mogą być związane z różnymi problemami, takimi jak zanieczyszczenie, uszkodzenie lub zużycie. Niski-wysoki BIP oznacza, że ciśnienie wtrysku jest zbyt niskie lub zbyt wysokie. Przyczyną może być uszkodzenie lub zużycie pompy wysokiego ciśnienia, niedrożność przewodów paliwowych lub filtrów paliwa, a także nieprawidłowe działanie elektronicznego układu sterowania. Na minusie-plusie BIP oznacza, że dawka paliwa jest zbyt mała lub zbyt duża. Przyczyną może być uszkodzenie lub zużycie wtryskiwaczy, niedrożność filtra powietrza, a także nieprawidłowe działanie elektronicznego układu sterowania. Dodatnie-ujemne BIP oznacza, że sygnał elektryczny jest zbyt wysoki lub zbyt niski. Przyczyną może być uszkodzenie elektrozaworu, uszkodzenie lub zużycie elektronicznego układu sterowania.

Czy ta opinia była pomocna?

Jarek

Wystawiono 4 lata temu

Mam na jednej pompce ujemne bipy w granicach -60 , ale tylko w zakresie temperatury płynu chłodniczego 40-80 °C Poniżej I powyżej tej temperatury bipy I korekta wtrysku jest blisko 0 . Jaka może być tego przyczyna , ktoś z was się z tym spotkał ?

Czy ta opinia była pomocna?

Klaudia

Wystawiono 4 lata temu

Własnie ostatnio mechanik mi coś mówił o tych BIPach nie wiedziałam zupełnie o co chodzi, teraz już wiem :)

Czy ta opinia była pomocna?

Piotrek

Wystawiono 4 lata temu

Wydaje mi się, że po objawach mam uszkodzone pompowtryskiwacze tdi, jutro do was dzwonię. To najpewniejszy sposób.

Czy ta opinia była pomocna?

damian

Wystawiono 4 lata temu

<p>Czy zły dobór podkładki pod sprężyną iglicy np za wąska może być powodem bipu na minusie?</p>

Czy ta opinia była pomocna?

Pol

Wystawiono 5 lat temu

Jak się dowiedziałem ile kosztują nowe pompowtryskiwacze, cena mnie zwaliła z nóg. Mam wysoki bip na plus (cokolwiek to znaczy) ile w takim razie za naprawę?

Czy ta opinia była pomocna?

Filippo

Wystawiono 5 lat temu

Mój mechanik mówił właśnie, że BIPy po regeneracji są już prawidłowe dla pompowtrusków w moim samochodzie, a ja po prostu przytaknąłem, bo nie miałem pomysłu, co to może być :D fajnie zyskać nową przydatną wiedzę, dzięki

Czy ta opinia była pomocna?

Arkadiusz34

Wystawiono 5 lat temu

Bipy po regeneracji są inne niż przed? Ciekawi mnie to zagadnienie.

Czy ta opinia była pomocna?

yox

Wystawiono 5 lat temu

<p>"Do komputerowego sprawdzenia BIPów pompowtryskiwaczy specjaliści używają grupy 18 VAG" ... BIP-y sprawdzamy w grupie 23 VAG, nie 18</p>

Czy ta opinia była pomocna?

doPiter

Wystawiono 5 lat temu

Na to wygląda, trzeba sprawdzić jeszcze w swoim samochodzie :)

Czy ta opinia była pomocna?

szara

Wystawiono 5 lat temu

Dobry artykuł, wiele się dowiedziałam na temat BIPów

Czy ta opinia była pomocna?

ddorka23

Wystawiono 5 lat temu

Piter, tak mi się wydaje. W ostatnim akapicie jest fajnie opisane co może oznaczać bip dodatni, a co ujemny

Czy ta opinia była pomocna?

Gregorz

Wystawiono 5 lat temu

Bardzo obszerny artykuł na temat tych całych bipów.

Czy ta opinia była pomocna?

Karolka

Wystawiono 5 lat temu

A więc to o to chodzi z tymi BIPami ;d

Czy ta opinia była pomocna?

Piter

Wystawiono 5 lat temu

Wygląda na to, że po przeczytaniu wyników bipów można zdiagnozować problem pompowtrysku, dobrze rozumiem?

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki