Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

ZACIĘTY WTRYSKIWACZ

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Zacięty wtrysk Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Zacięty wtryskiwacz to problem, który może wystąpić w silnikach diesla i może mieć różne przyczyny, takie jak uszkodzony mechanizm wtrysku, zanieczyszczenia w układzie paliwowym lub problemy z ciśnieniem paliwa. Aby rozwiązać problem zaciętego wtryskiwacza, można spróbować kilku metod, takich jak zastosowanie preparatu do rozpuszczania osadów i zanieczyszczeń w układzie paliwowym, sprawdzenie ciśnienia paliwa w układzie, sprawdzenie wtryskiwaczy pod kątem uszkodzeń mechanicznych oraz czyszczenie wtryskiwaczy ultradźwiękami lub innymi specjalistycznymi metodami. Budowa systemu Common Rail na przestrzeni lat ulegała nieustannym udoskonaleniom, co z biegiem czasu doprowadziło do znacznego skomplikowania się konstrukcji. W połączeniu z coraz większymi wymaganiami nakładanymi na układ wtryskowy w postaci kilkukrotnie zwiększonego ciśnienia względem wcześniejszych lat sprawiło, że obecnie wtryskiwacze są stosunkowo wrażliwe na różnego rodzaju usterki wynikające z przepracowania systemu. Co więcej, najpowszechniejszą przyczyną zacięcia się wtryskiwacza jest nagromadzenie się osadu na jego newralgicznych elementach, które uniemożliwiają poprawny przepływ paliwa. Z uwagi na wysoką precyzję wykonania wtryskiwaczy są one bardzo podatne na niewłaściwe użytkowanie. Słabej jakości paliwo czy też uszkodzenia mechaniczne powstałe przy nieodpowiednim demontażu mają zgubny wpływ na poprawną pracę systemu wtryskowego. Właśnie między innymi te rzeczy powodują charakterystyczne klekotanie wtryskiwaczy. Awaria wtrysków może przełożyć się na problemy z całym układem paliwowym, dlatego nie należy odkładać wizyty w serwisie na później.

Wtryskiwacz marki Delphi
Zacięty wtryskiwacz


Objawy awarii wtryskiwaczy i zalecenia

Uszkodzony wtrysk, objawy którego to między innymi kłopoty z odpaleniem pojazdu, nierówna praca silnika na biegu jałowym, kopcenie, wyraźnie niższe osiągi samochodu czy też świecenie się kontrolki silnika. Co w takim razie możemy zrobić, gdy stwierdzimy w naszym samochodzie powyższe oznaki? Zdecydowanie najlepszym sposobem na to, jak odwiesić wtryskiwacz jest udanie się do profesjonalnego, autoryzowanego serwisu. Dzięki specjalistycznego sprzętowi będzie możliwe ustalenie, który zablokowany wtryskiwacz Delphi lub Bosch odpowiada za awarię i jakie działania należy podjąć.

Przykładowe wtryski po regeneracji
Objawy awarii wtryskiwaczy i zalecenia
Udostępnij wpis

Komentarze

Robert

Wystawiono Rok temu

Jeśli masz zacięty wtryskiwacz, oznacza to, że jeden z wtryskiwaczy w silniku Twojego pojazdu nie działa prawidłowo i podaje paliwo w sposób niepoprawny. Może to być spowodowane kilkoma różnymi czynnikami, takimi jak zanieczyszczenie lub uszkodzenie mechaniczne. Aby naprawić problem, należy skontaktować się z mechanikiem, który będzie mógł dokładnie zdiagnozować i naprawić problem. Może to wymagać wymiany lub naprawy wtryskiwacza lub całego systemu wtryskowego.

Czy ta opinia była pomocna?

Luka

Wystawiono 3 lata temu

Wszelkie problemy ze wtryskami, w tym zaciety wtryskiwacz nalezy rozwiazac w serwisie i lepiej aby nie bagatelizowac objawow, zeby nie doszlo do jeszcze gorszych uszkodzen.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki