25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Uszkodzona cewka wtryskiwacza

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 1 minuta
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.83

Jedną z dość częstych przyczyn usterki wtrysków jest uszkodzona cewka wtryskiwacza, objawy której mogą nie być tak łatwo zauważalne. Czasami zdarza się, że nie ma żadnych widocznych oznak nadchodzącej awarii, lecz w pewnym momencie nie można uruchomić silnika. Do uszkodzenia cewki dochodzi zazwyczaj w wyniku korozji obsady wtryskiwacza. Ta z kolei jest spowodowana tankowaniem słabej jakości paliwa, które zawiera w sobie związki chemiczne reagujące z metalem. Dlatego bardzo ważne jest regularne dbanie o czystość układu paliwowego. Co więcej, niekiedy bywa też, że nieprawidłowe przepięcia sterownika na wtryskiwacz lub wykruszanie się elektromagnesu może spowodować przerwę lub zwarcie cewki wtryskiwacza. Wtryskiwaczami, które z reguły mają największe problemy z wadliwymi cewkami, są wtryski Siemens. Stąd też wymiana cewki wtryskiwacza Siemens jest dość częstym zabiegiem przy regeneracji wtrysków tej marki. Zazwyczaj taka regeneracja jest w stanie przywrócić wtryskiwacze do prawidłowego stanu technicznego. Warto mieć jednak na uwadze, że niestety w przypadku mechanicznego uszkodzenia cewki zazwyczaj konieczna będzie wymiana.

Uszkodzona cewka wtrysku podczas sprawdzania na maszynie
Uszkodzona cewka wtryskiwacza


Jak sprawdzić cewkę wtrysku

Podczas sprawdzania cewki wtrysku bada się ją pod kątem przepływu prądu, a głównymi wartościami poddawanymi diagnozie są:

  • rezystancja cewki wtrysku,
  • indukcyjność cewki.

W celu zbadania rezystancji pomiędzy dwoma pinami złącza wtrysku podłącza się urządzenie testujące, jakim jest omomierz. Zazwyczaj jej właściwy poziom wynosi ok. 0,3 Ω, lecz może różnić się w zależności od konkretnego modelu wtryskiwacza. Otrzymane wartości należy skontrolować z danymi podawanymi przez producentów. Jeśli te wartości różnią się znacząco od ustalonych norm, oznacza to najprawdopodobniej uszkodzenie cewki wtryskiwacza.

Sprawdzanie cewki wtryskiwacza na specjalistycznej maszynie
Jak sprawdzić cewkę wtrysku

Komentarze

iro234 2021-08-20 08:54:07

Awaria cewki wtryskiwacza to powazna sprawa... lepiej od razu regenerowac wtryskiwacze zanim dojdzie do tak powaznych uszkodzen.

JackD 2021-07-08 12:26:57

W moim przypadku cewka wtryskiwacza siemens miała uszkodzenia mechaniczne więc nici z regeneracji. Kupiłem zregenerowany z serwisu i jak na razie działa bez zarzutu

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO PROCEDURA ROZPATRYWANIA REKLAMACJI PRAWO ODSTĄPIENIA OD UMOWY ZAWARTEJ NA ODLEGŁOŚĆ GWARANCJA