25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Ujemne korekty wtryskiwaczy

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.84

Najprościej rzecz biorąc, ujemne korekty wtryskiwaczy oznaczają, że sterownik wysyła impuls elektryczny powodujący opóźnienie czasu otwarcia wtrysku, a w efekcie mniejszą ilość paliwa podanego w trakcie cyklu. Dzieje się tak wtedy, gdy komputer wykrywa zwiększoną pracę jednego cylindra względem pozostałych i zmniejsza dopływ paliwa, aby utrzymać zrównoważoną pracę całego układu. W idealnym przypadku korekty wtrysku powinny być równe zeru – w praktyce jednak jest to niemożliwe. Mimo to powinny być to wartości jak najmniejsze.

W przypadku diagnostyki uszkodzonych wtryskiwaczy bardzo ważne jest to, jak czytać korekty wtryskiwaczy. Trzeba pamiętać, że dopuszczalne korekty wtryskiwaczy różnią się w zależności od konkretnych modeli silników i systemów wtryskowych, więc nie istnieją wartości uniwersalne dla każdego typu wtryskiwacza. Dla przykładu, w niektórych systemach elektromagnetycznych normą jest występowanie korekt na poziomie +/- 2 mg na suw, gdzie z kolei w bardziej precyzyjnych systemach piezoelektrycznych już korekty w postaci 0,8 mg wskazują na usterkę podzespołu i konieczność naprawy. Jak więc widać, jeśli chodzi o dodatnie bądź ujemne korekty paliwowe, trzeba kierować się indywidualną instrukcją diagnostyczną dla każdego pojazdu.

Co więcej, jak już wspomniano, wartości korekt wtrysku wysyłane są przez sterownik w postaci korekt czasu otwarcia wtrysku, lecz w zależności od systemu wtryskowego mogą być inaczej wyświetlane na komputerze diagnostycznym. Korekty paliwowe na minus mogą być pokazywane w postaci:

  • milimetrów sześciennych,
  • miligramów na cykl,
  • procentowej korekty czasu wtrysku,
  • współczynnika procentowego.

Dodatkowo, wartości te będą inne nie tylko w przypadku różnych systemów, ale nawet na innych urządzeniach testujących wykorzystywanych przez różne serwisy. Dlatego do dokładnego określenia nieprawidłowości niezbędna jest umiejętność właściwej interpretacji wyników pomiarów względem wartości zadanych przez producentów.

Minusowe korekty wtrysków na monitorze diagnostycznym
Ujemne korekty wtryskiwaczy


Prawidłowe wartości wtryskiwaczy

Prawidłowe wartości wtryskiwaczy są niezbędne do właściwej pracy układu paliwowego i silnika. Wszelkie odstępstwa od normy mogą objawiać się trudnościami z uruchomieniem pojazdu, kopceniem czy rzucaniem i nierówną pracą silnika. Tego typu oznaki mogą wskazywać na różnego rodzaju usterki wtrysków – zabrudzenia, zacięcia, nieszczelności. Aby dokonać kompletnej diagnostyki układu paliwowego, jak i rozwiązać powstałe problemy, warto udać się do sprawdzonego serwisu wyposażonego w nowoczesne urządzenia testujące.

Ustawianie prawidłowych wartości wtrysku na maszynie
Prawidłowe wartości wtryskiwaczy

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO PROCEDURA ROZPATRYWANIA REKLAMACJI PRAWO ODSTĄPIENIA OD UMOWY ZAWARTEJ NA ODLEGŁOŚĆ GWARANCJA