Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Stukające wtryski Diesel

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Stukanie wtryskiwaczy

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Stukanie wtryskiwaczy jest oznaką usterki układu wtryskowego. Oprócz tego, innymi częstymi oznakami towarzyszącymi awarii wtrysków są między innymi:

  • spadek osiągów,
  • znacznie większe dymienie,
  • szarpanie silnika i nierówne obroty,
  • kłopoty z odpaleniem samochodu na mrozie.

Gdy usłyszymy w swoim samochodzie stukające wtryski diesel, powinno nas to zaniepokoić, gdyż sprawne wtryskiwacze Common Rail podczas pracy nie powinny wydawać żadnych dźwięków. Charakterystyczne odgłosy jakimi są stukanie bądź klekotanie wtryskiwaczy, które ujawniają się szczególnie w okresach zimowych, mogą więc wskazywać na usterkę tych podzespołów lub układu wtryskowego, dlatego też nie powinno się ignorować tego problemu.

Co jednak jest przyczyną głośnej pracy wtrysków diesel? Zazwyczaj spowodowane jest to osadem z nagaru i sadzy lub innego rodzaju zanieczyszczeniami, które gromadząc się na częściach wtryskiwacza utrudniają jego poprawną pracę. Z kolei stuki po wymianie wtryskiwaczy mogą wskazywać na problemy z innymi elementami układu paliwowego.

Po stwierdzeniu już kilku z tych przesłanek powinniśmy podjąć odpowiednie działanie. Co więc można zrobić ze stukającymi wtryskiwaczami?

Stukające wtryskiwacze Diesel pod maską samochodu
Stukające wtryski Diesel


Omawiamy – jak sprawdzić który wtrysk stuka

W celu sprawdzenia który wtrysk stuka i jest uszkodzony można spróbować wykonać test przelewowy. Jest on w stanie potwierdzić nasze obawy co do wystąpienia awarii. By jednak dokonać kompletnej diagnostyki i analizy uszkodzonych podzespołów oraz ustalić przyczynę stukania wtryskiwaczy zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu. Aby wyniki przeprowadzonych testów były miarodajne i dawały jednoznaczną odpowiedź, konieczne jest bowiem zastosowanie specjalistycznych testerów. Nowoczesne maszyny nie tylko przyśpieszają cały proces, ale także pozwalają na ustawianie odpowiednich parametrów wtrysków. Wykonanie rzetelnego sprawdzenia wtryskiwaczy jest pierwszym krokiem do ich właściwej regeneracji.

Stukający wtryskiwacz do diagnostyki
Omawiamy – jak sprawdzić który wtrysk stuka
Udostępnij wpis

Komentarze

Andrzej

Wystawiono Rok temu

Stukanie wtryskiwaczy Diesel jest to dźwięk, który może pojawić się w silniku samochodu zasilanym olejem napędowym, jest to objaw związany z problemami z wtryskiwaczami. Dźwięk ten występuje, gdy wtryskiwacze nie są w stanie prawidłowo wytworzyć ciśnienia, które jest potrzebne do prawidłowego działania silnika. Stukanie może być spowodowane przez różne czynniki, takie jak: - osady we wtryskiwaczach, - uszkodzenie mechaniczne, - niedrożność, - złe działanie zaworu regulującego ciśnienie, - złe działanie elektroniki. Aby rozwiązać problem stukających wtryskiwaczy, należy skontaktować się z mechanikiem lub specjalistą od wtryskiwaczy, który dokona diagnozy i zaleci odpowiednie działanie, które może obejmować czyszczenie, naprawę lub wymianę wtryskiwaczy.

Czy ta opinia była pomocna?

Anna

Wystawiono 2 lata temu

Dziękuję! Już teraz wiem, co zrobić gdy w Dieselu będę mieć stukające wtryskiwacze :-)

Czy ta opinia była pomocna?

Henryk

Wystawiono 3 lata temu

W moim Megane 1.5dci 90KM z 2011roku mam objaw tikania na zimnym silniku, i myślałem że to wtrysk, przeprowadziłem test przelewowy i wyszedł super , kupiłem nawet wtrysk i wymieniałem po kolei pojedynczo, ale objaw bez zmian nz zimnym stuka Pytanie gdyby był to stukający wtrysk to powinienem go trafić przy wymianie ? i czy dobrym teście przelewowym może stukać? Dziękuję

Czy ta opinia była pomocna?

LanoS

Wystawiono 3 lata temu

Ja miałem problem z odpaleniem auta, i słyszałem jak wtrysk stuka na zimnym silniku. Diagnostyka wtryskiwaczy wykazała że części są zużyte a końcówka zapchana. Regeneracja pomogła więc polecam

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki