25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

SPRAWDZENIE NAPIĘCIA NA WTRYSKIWACZACH

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.84

Do standardowych badań diagnostycznych wykonywanych w profesjonalnych serwisach podczas podejrzeń awarii wtrysków należy między innymi sprawdzenie napięcia na wtryskiwaczach. Badanie to odbywa się na działającym silniku przy użyciu oscyloskopu. Najpierw za pomocą cęgów prądowych podłącza się przewody zasilające bądź sterujące wtryskiwacza do urządzenia testującego. Wartości napięcia i czasu trwania impulsu odczytuje się w oparciu o charakterystykę sygnału. Podczas otwierania przepustnicy wtryskiwacza prąd zasilający powinien szybko wzrosnąć do wartości ok. 20 A. Z kolei przy stałej prędkości obrotowej silnika (ok. 3000 obr/min) prawidłowe natężenie prądu spada do wartości biegu jałowego (ok. 13 A). Test ten wykonuje się na wszystkich cylindrach, co umożliwia porównanie wartości napięcia ze sobą i ustalenie ewentualnych rozbieżności spowodowanych usterkami. Czasami sprawdzenie napięcia na wtryskach zaczyna się również od pomiaru rezystancji cewki wtryskiwacza.

 

Sprawdzania wtryskiwaczy Common Rail w naszym salonie
Sprawdzenie napięcia na wtryskiwaczach


Niskie napięcie na wtryskiwaczu

Elektromagnes wtryskiwacza po otrzymaniu impulsu elektrycznego powoduje podnoszenie zaworu przelewowego, co następnie skutkuje podaniem paliwa do komory spalania. Pełni on zatem kluczową rolę w procesie wtrysku, a odpowiednie napięcie jest niezbędne do jego szybkiej pracy. Dlatego też niewłaściwe wartości napięcia, jak na przykład zbyt niskie napięcie na wtryskiwaczu może poważnie zaburzyć jego prawidłowe funkcjonowanie. Powoduje ono to, że wtryskiwacz działa z opóźnieniem, a może się też zdarzyć, że napięcie nie osiąga w ogóle granicy koniecznej do otwarcia zaworu przelewowego, gdyż rezystancja cewki wtryskiwacza Siemens, Denso czy też Bosch jest zbyt duża. Ta usterka może być spowodowana uszkodzeniem kondensatora lub tranzystora w sterowniku systemu Common Rail. Gdy zaś badanie oscyloskopowe wykaże brak zasilania na wtryskiwaczach, oznacza to, że istnieje przerwa w obwodzie zasilania. W celu poprawnej diagnostyki napięcia na wtryskiwaczach warto udać się autoryzowanego serwisu, gdyż to, jak sprawdzić impuls na wtrysku może przysporzyć sporo problemów.

 

Wartości wtryskiwacza poddawanego diagnostyce
Niskie napięcie na wtryskiwaczu

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO