Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Pompa wtryskowa

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł
Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Pompa wtryskowa Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Pompa wtryskowa to element układu paliwowego silnika spalinowego, który odpowiada za dostarczanie odpowiedniej ilości paliwa pod odpowiednim ciśnieniem do wtryskiwaczy, umożliwiając tym samym jego spalanie w komorach spalania. Wielu klientów naszego podczas wystąpienia niepokojących objawów układu wtryskowego koncentruje się jedynie na działaniu wtryskiwaczy. Niekiedy zdarza się, że wtryski Common Rail Bosch, Delphi lub innych producentów po regeneracji lub po wymianie szybko zaczynają działać nieprawidłowo. W takiej sytuacji sprawcą jest właśnie niesprawna pompa wtryskowa. Objawy awarii pompy wtryskowej są podobne do objawów wtryskiwaczy, scharakteryzujemy je jednak w naszym artykule na prośbę czytelników naszej strony.

Pompa wtryskowa Delphi Common Rail
Pompa wtryskowa

1. Sprawdzenie pompy wtryskowej

Pompa wtryskowa Delphi, Bosch, Denso czy Siemens to złożona struktura, która może ulegać naturalnemu zużyciu eksploatacyjnemu lub uszkodzeniom mechanicznym. Wszelkie nieprawidłowości w obrębie działania pompy wtryskowej wręcz natychmiastowo znajdą oddźwięk w pracy wtryskiwaczy. Poszczególne części pomp wtryskowych wymagają rzetelnego zweryfikowania, dlatego też sprawdzenie pompy Common Rail jest poprzedzone jej rozbiórką. Weryfikacja pompy może wskazać na niewłaściwą pracę wytartych elementów lub na uszkodzenia elektrozaworów sterujących. Objawy usterki pompy wtryskowej CR do złudzenia przypominają objawy uszkodzonych wtryskiwaczy. Pojazd, w którym pracuje uszkodzona pompa, będzie ciężko odpalić. Słaby rozruch i postępujący brak możliwości uruchomienia jednostki napędowej to jednoznaczny sygnał, że w układzie wtryskowym Common Rail może dziać się coś złego. Inne objawy zepsutej pompy wtryskowej 1.9 TDI lub pompy zdemontowanej z innego silnika to mocne zadymienie w czarnym kolorze oraz spadek pracy kultury silnika. Wysokoprężna jednostka napędowa zasilana układem wtryskowym Common Rail będzie pracować głośniej i nierówno, co bezpośrednio przekłada się na komfort i bezpieczeństwo użytkowania pojazdu. Są to znaki, że w samochodzie może pracować nieszczelna pompa wtryskowa. Objawy jakichkolwiek uszkodzeń w obrębie układu Common Rail powinniśmy traktować jako sygnał do przeprowadzenia diagnostyki układu wtryskowego.

Weryfikacja pompy wtryskowej CR w pracowni
Sprawdzenie pompy wtryskowej


Jak przebiega naprawa pomp wtryskowych Common Rail

W sytuacji, gdy diagnostyka pompy wtryskowej Common Rail wskazuje na konieczność naprawy lub regeneracji, można skorzystać w tej opcji w sprawdzonych serwisach. Jeśli w układzie pracowała zatarta pompa wtryskowa, objawy można zniwelować dzięki właściwie przeprowadzonej naprawie pompy wysokiego ciśnienia. Naprawa pompy wtryskowej i cena, jaką można zapłacić za realizację tej usługi, uzależniona jest od kosztu części do pomp wtryskowych. Delphi, Denso, Bosch i Siemens mogą się różnić w zakresie cen o setki złotych, dlatego naprawa każdej pompy CR zazwyczaj wyceniana jest indywidualnie. Za to, że użytkownik pojazdu jest zmuszony oddać pompę wtryskową do regeneracji, odpowiadają zaniedbania w kwestii jakości tankowanego paliwa, wymian filtrów paliwa, a także nieścisłości w ustawieniach pompy wtryskowej. Przeprowadzona według standardów producenta regeneracja pompy CR polega na wyczyszczeniu elementów pompy za pomocą myjki ultradźwiękowej. Kolejnym etapem jest sprawdzenie stanu części pompy oraz podjęcie decyzji na temat wymiany części, które nie nadają się do dalszej eksploatacji w układzie. Zagadnieniem bardzo istotnym jest regulacja pompy wtryskowej Bosch lub innego producenta. Po regeneracji przeprowadzonej we właściwy sposób pompy Common Rail muszą przejść test weryfikujący ich działanie. Jedynie pozytywny wynik testu powoduje, że złożona pompa CR może zostać ponownie zamontowana w pojeździe.

Przebieg naprawy i regeneracji pompy wtryskowej CR
Jak przebiega naprawa pomp wtryskowych Common Rail

Udostępnij wpis

Komentarze

Romuald

Wystawiono 3 miesiące temu

Chcę sprawdzić lub jeśli będzie to konieczne zregenerować pompę wtryskową do Nissana Pic up Navara 2002 rok

Czy ta opinia była pomocna?

Adam

Wystawiono 5 miesiecy temu

Dzień dobry, prosimy o kontakt telefoniczny i podanie numeru VIN w celu doprecyzowania rodzaju pompy w Pani samochodzie. Po ustaleniu szczegółów, nasi specjaliści udzielą wszelkich informacji na temat dostępnych opcji.

Czy ta opinia była pomocna?

Kasia

Wystawiono pół roku temu

Czy posiadacie pompę wtryskową do Fiat Croma 1.9,150KM z 2008?

Czy ta opinia była pomocna?

Ania

Wystawiono 7 miesiecy temu

@Robert Dzień dobry, prosimy o kontakt telefoniczny i podanie numeru VIN w celu doprecyzowania podzespołów w Pańskim samochodzie. Po ustaleniu szczegółów, nasi specjaliści wycenią usługi obejmujące naprawę wtryskiwaczy.

Czy ta opinia była pomocna?

Robert

Wystawiono 7 miesiecy temu

Dzień dobry Szanowni Państwo czy na podstawie listy poniżej jesteście Państwo wstanie wycenić naprawę pompy: Pompa wtryskowa VE EDC producent Bosch Wykonane czynności -oględziny zewnętrzne -demontaż pompy - zablokowany zawór przelewowy -wypracowane skrzydełka pompki przetłaczającej -wypracowany tłok zaworu regulacji ciśnienia -wypracowane rolki -zanieczyszczony nastawnik pompy -lekki czarny nalot na elementach pompy - naprawy pompy z wymianą kompletu uszczelnień i regulacja na stanowisku probierczym.

Czy ta opinia była pomocna?

Maurycy

Wystawiono Rok temu

Jednym z najważniejszych elementów auta jest pompa wtryskowa. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie paliwa do wtryskiwaczy, które następnie wprowadzają paliwo do komory spalania silnika. Pompa wtryskowa składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak: 1. Tłok: Tłok jest odpowiedzialny za przepompowywanie paliwa z zbiornika do układu wtryskowego. 2. Wałek korbowy: Wałek korbowy jest odpowiedzialny za przenoszenie mocy napędowej z wału silnika na tłok pompy. 3. Korpus: Korpus jest podstawowym elementem konstrukcyjnym pompy wtryskowej i służy do utrzymania szczelności między poszczególnymi elementami pompy. 4. Zawór regulacyjny ciśnienia: Zawór regulacyjny ciśnienia jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia paliwa w układzie. 5. Rurki paliwowe: Rurki paliwowe przesyłają paliwo z pompy do wtryskiwaczy. 6. Zabezpieczenie sprężyny: Zabezpieczenie sprężyny utrzymuje sprężynę w odpowiedniej pozycji. 7. Czujnik ciśnienia: Czujnik ciśnienia jest odpowiedzialny za pomiar ciśnienia paliwa w układzie. 8. Zawór bezpieczeństwa: Zawór bezpieczeństwa jest zabezpieczeniem przed przypadkowym wyciekiem paliwa. 9. Płyta elektroniczna: Płyta elektroniczna odpowiada za sterowanie i kontrolę działania pompy wtryskowej.

Czy ta opinia była pomocna?

Marian

Wystawiono 3 lata temu

Ja też robiłem u nich pompę wtryskową, regeneracja szybko i sprawnie i taniej niż gdzie indziej. Autko śmiga do teraz, moge uczciwie polecić

Czy ta opinia była pomocna?

Wojto

Wystawiono 4 lata temu

Regenerowałem w serwisie pompę wtryskową, objawy - auto kopciło, większe spalanie w końcu tryb awaryjny. Padło na pompę wtryskową i wtryskiwacze. Kompleksowo wykonana usługa, przede wszystkim bardzo sprawnie, 2 dni i wszystko miałem z powrotem. Polecam usługi serwisu.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki