25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

POMPA WTRYSKOWA – Czy to jest Common Rail?

Autor: Kamila Mila
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.64Wróćmy do czasów gdy nikt nie słyszał o Common Railu Cp1, Cp2, Cp3, Cp4,a i QualityScan Bosch bo go jeszcze nie było. Wróćmy myślami do chwil, kiedy pompowtryski, jako nazwa nie istniały, albo dopiero przez sen przebąkiwał o nich anonimowy inżynier volkswagena. Wróćmy do czasów pomp wtryskowych. Czym były, jakie spełniały zadanie, co nam po nich pozostało? Serdecznie zapraszam na powrót do przeszłości

Ogólny podział pomp wtryskowych, czyli, pompuje ale za to jak!Zanim zaczniemy, oddajmy się chwili zadumy, nad pompami sekcyjnymi, skomplikowanej rozbudowanej aparaturze, prekursorowi hydraulicznego zasilania silnika, złożonej z zestawu pomp (sekcji) połączonych listwą, gdzie każda sekcja dedykowana jest do pojedynczego cylindra, ale poruszają się one zależnie od siebie, wzdłuż osi podłużnej, regulując w tym momencie jednocześnie ilość dostarczanego paliwa oraz moc silnika. Pompy te można podzielić na 3 podtypy, a konkretnie pompy o stałym początku i zmiennym końcu wtrysku, zmiennym początku i stałym końcu wtrysku oraz zmiennym początku i końcu wtrysku. Starczy rozmyślań.

Wracając do merituum...Zasadniczy podział pomp w aparaturze zasilania silnika zapłonowego(Delphi, Denso, Bosch, Siemens VDO), wyróżnia się ze względu na ich konstrukcję, czyli rzędową lub rozdzielaczową. Różnica polega na sposobie tłoczenia oczywiście. Pompa rzędowa posiada sekcje pomp ułożonych względem siebie rzędowo, a działających wobec siebie niezależnie, natomiast pompa rozdzielaczowa, zwana rotacyjną, działa w ten sposób iż w wycięciach tarczy znajdują się rolki które dociskane są do ścianki to przez umieszczoną na silniku elektrycznym tarczę, to przez siłę odśrodkową. Tuż przed momentem najsilniejszego docisku do ścianki, sprężone paliwo, wydostaje się z pompy. Przed nadmiernym wzrostem ciśnienia chroni zawór przelewowy.

W pompie sekcyjnej wyróżniamy dwa podtypy – standardową i suwakową. Standardowa nie ma możliwości regulacji momentu rozpoczęcia tłoczenia, jest on stały i rozpoczyna się w momencie pełnego przesłonięcia otworu zasilającego, z kolei suwakowa posiada możliwość takiej regulacji za pomocą wspomnianego suwaka, którego położenie można zmieniać na tłoczku pompy.

Pompa rotacyjna również ma 2 podtypy i jest to pompa promieniowa i pompa osiowa. Tego rodzaju pompa musi być wspomagana w trudnych warunkach przez urządzenie rozruchowe i świece żarowe.

Wobec wymagań rynku (i polityków) praktycznie nie stosuje się dziś już rozwiązań innych, niż Common Rail, ale swojego czasu pompy rotacyjne królowały jako rozwiązanie stosowane w silnikach diesla ze względu na najwyższą ergonomię pracy w stosunku do ceny jakiej wymagała jej regeneracja. Pompy sekcyjne na zawsze odeszły do lamusa i niestety nic na to nie poradzimy, a w przypadku, kiedy w naszym silniku gra nowocześniejsze już serce, a pojawiła się usterka, nie pozostaje nam nic innego jak regeneracja w autoryzowanym serwisie. Polecam nasz Bosch Diesel Service, którego siedziba mieści się w Stalowej Woli w województwie podkarpackim i zajmuje się regeneracją pomp wysokiego ciśnienia Common Rail.

Komentarze

Mariusz 2020-03-06 09:20:09

Ja mam pompę wtryskową delphi i nie mogę na nią złego słowa powiedzieć.

Spalony 2019-10-22 08:40:05

Witam, odradzam wykonanie regulacji pompy wtryskowej bosch we własnym zakresie. Coś namodziłem i daje mi objawy jak zatarta pompa wtryskowa, jutro wysyłam do Boscha...

Czytelnik 2019-08-27 15:36:27

Miłe przypomnienie o pompach wtryskowych, sam miałem taką w samochodzie

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO