25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Odpowietrzenie pompy wysokiego ciśnienia

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.89

Na częste pytanie kierowców o odpowietrzenie pompy wysokiego ciśnienia zwykle odpowiadamy, że w gruncie rzeczy chodzi o odpowietrzenie układu paliwowego, gdyż wszystkie jego elementy są ze sobą połączone. Współczesne układy Common Rail podzielone są na dwa obwody – niskiego i wysokiego ciśnienia. Działaniem mechaników w serwisie jest odpowietrzenie układu niskiego ciśnienia za pomocą testera diagnostycznego. Jeżeli zostanie to przeprowadzone poprawnie, odpowietrzanie obwodu wysokiego ciśnienia zachodzi samoczynnie. Przy poprawnie działającym układzie to, jak odpowietrzyć układ paliwowy polega nieraz jedynie na kilkukrotnym włączeniu i wyłączeniu zapłonu – wtedy pompa zapełnia się paliwem, a komputer sterujący systemem dokonuje go automatycznie.

 

Jednakże by było to możliwe, najpierw należy upewnić się, że wszystkie elementy układu są sprawne. Przy odpowietrzaniu układu należy pamiętać, by nie używać plaków ani innych samostarterów, gdyż wtedy pompa będzie pracowała na sucho, co grozi jej uszkodzeniem. Najlepiej czynności te przeprowadzać przy pełnej ilości paliwa w układzie, co zminimalizuje przestrzeń dla powietrza.

 

Zapowietrzanie układu zdarza się dość często i może być normalnym zjawiskiem podczas różnego rodzaju czynności serwisowych lub usterek układu, takich jak:

 

  • demontaż i wymiana pompy wysokiego ciśnienia lub wtryskiwaczy,
  • wymiana filtra paliwa,
  • nieszczelność przewodów paliwowych,
  • zassanie przez pompę powietrza z pustego baku.

 

Naprawa pompy wysokiego ciśnienia w celu odpowietrzenia
Odpowietrzenie pompy wysokiego ciśnienia


Odpowietrzenie układu Common Rail

W układzie Common Rail pompa niskociśnieniowa zasysa paliwo, które przechodząc przez filtr paliwa podawane jest do pompy wysokiego ciśnienia, skąd następnie pod wysokim ciśnieniem transportowane jest do wtryskiwaczy. Każdy z tych elementów może ulec uszkodzeniu, a podczas wymiany powietrze może dostać się do układu.

 

Jeśli pompa wysokiego ciśnienia uległa uszkodzeniu i jest nieszczelna, nie będzie możliwe uruchomienie silnika. Wina może również leżeć po stronie pompy niskiego ciśnienia, która z jakichś powodów nie podaje paliwa do pompy wysokociśnieniowej. W każdym z tych przypadków jednak wszystko sprowadza się do naprawy powstałej usterki. Gdy cały układ jest sprawny, ingerencja mechanika w kwestii odpowietrzania układu czy pompy wysokiego ciśnienia jest niepotrzebna.

 

Pompa z zapowietrzonego układu Common Rail
Odpowietrzenie układu Common Rail

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO