Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

UKŁAD PALIWOWY SILNIKA - REGENERACJA POMPY WTRYSKOWEJ | BOSCH DIESEL SERVICE

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 1000 dostępnych pomp Common Rail
Cena Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł
Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Regeneracja pompy wtryskowej Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Układ paliwowy silnika jest kluczowym elementem dla jego prawidłowej pracy i wydajności. W skład tego układu wchodzi wiele elementów, w tym pompa wtryskowa, która odpowiada za dostarczanie paliwa do wtryskiwaczy. Wraz z użytkowaniem samochodu, pompa wtryskowa ulega zużyciu i może wymagać regeneracji lub wymiany. Regeneracja pompy wtryskowej to proces, który pozwala na odnowienie jej funkcjonalności i przywrócenie wydajności. Podczas regeneracji, pompę wtryskową rozbiera się, czyszczi, wymienia uszkodzone lub zużyte części i przeprowadza testy wydajnościowe. Koszt regeneracji pompy wtryskowej zależy od stopnia uszkodzenia i modelu samochodu, ale jest to zazwyczaj znacznie tańsze niż kupno nowej pompy wtryskowej. Ważne jest, aby wybrać zaufany serwis, który używa oryginalnych części i posiada odpowiednie doświadczenie w regeneracji pomp wtryskowych.

Dla wielu użytkowników pojazdów z silnikami samozapłonowymi najstraszniejszą diagnozą, jakiej może się spodziewać w warsztacie, jest awaria układu zasilania silnika. Nie bez powodu, ponieważ, niejednokrotnie taki problem może oznaczać finansową śmierć samochodu. Wymiana kompletu wtryskiwaczy plus pompy wtryskowej to wydatek nawet kilku tysięcy euro, by zdobyć oryginalne podzespoły, a taka bariera może okazać się nie do obejścia, nawet jeśli nie dla kierowcy to dla samochodu, którego może zwyczajnie nie opłacać się już naprawiać. Co jednak zrobić, jeśli już doszło do takiej, a nie innej awarii? Czy te podzespoły można regenerować? Jakie są warunki i koszta? Do kogo się zwrócić? Na te i inne pytania postaram się dziś Państwu szczegółowo odpowiedzieć.

1. Nagła sytuacja - awaria wtryskiwaczy

Awaria układu zasilania silnika nie zawsze musi oznaczać finansowej katastrofy. Niekiedy objawy są drobne, a odpowiednio wcześniej zidentyfikowane mogą znacząco zminimalizować wydatki, związane z ponownym postawieniem auta na cztery... koła. Najkosztowniejsze są oczywiście wtryskiwacze, podzespół, który uwielbia psuć się grupowo, na drugim miejscu są pompy, potem Common Rail i wreszcie sterownik. Większość awarii klasyfikuje się jako zdolne do regeneracji. Oczywiście nie mowa tu o skasowanym na niemieckiej autostradzie Passacie, którego, sobie tylko znanymi sposobami, polscy blacharze przywrócili do para-życia. Zapchane osadami z paliwa wtryskiwacze nieraz wystarczy porządnie wyczyścić, w sterowniku wymienić przepalony tranzystor albo poprawić uszczelki na Common Railu, które dobry mechanik powinien zrobić i nie zainkasować za to bajońskich sum. Problem większy jest natomiast z pompą wtryskową, a raczej z obiema, ponieważ w układzie zasilania pracują dwie współpracujące ze sobą pompy. Pompa niskiego ciśnienia, umieszona w zbiorniku z paliwem, popularnym baku, jest mniej złożona, słabsza, tańsza i dużo trudniej się do niej dostać. Jakakolwiek ingerencja wiąże się z demontażem zbiornika z paliwem, a to samo w sobie nie dość, że trudne to jeszcze niebezpieczne (pompa jest elektryczna, ON nie przewodzi prądu, a bez dostępu powietrza paliwo się nie zapali), gdyż środowisko zbiornika paliwa wzbogacamy atmosferycznym tlenem. Rzadko dochodzi do problemów z tym podzespołem, a koszta naprawy, rzadziej regeneracji, nie przyprawiają o ból głowy, cała wymiana wraz z robocizną zamyka się w 450-500 złotych. Dużo gorsza sprawa jest natomiast z pompą wysokiego ciśnienia, objawy są bardziej złożone, a sama naprawa dużo trudniejsza.


Pompa Common Rail w Dieslu

Pompa zasilającą common rail jest skomplikowana i droga, jej skomplikowana budowa przysparza pracy mechanikom na całym świecie, a wysoka cena zwiększa częstotliwość regeneracji. Trójdzielna budowa i system tłoczków pracujących na sprężynach w oparciu o mimośród, sprawiła, iż regeneracji pomp wysokiego ciśnienia najnowszej generacji w diesel’ach podejmują się tylko wykwalifikowane zespoły specjalistów w autoryzowanych producenckich serwisach. Dokładnie takich jak Bosch Service Pawlik w Stalowej Woli, gdzie mam przyjemność pracować. Kupno nowej pompy wtryskowej to około 4 tysięcy złotych, regeneracja takiej uszkodzonej pompy wtryskowej zamyka się w zależności od uszkodzenia, w powiedzmy jednej czwartej ceny. Naprawdę warto się zastanowić, nad tym rozwiązaniem, mimo jak często się słyszy o tym, że regeneracja nic nie dała, pieniądze w błoto itp itd. Cóż, jako komentarz powinno wystarczyć, że na pytanie o adres nietrafionego mechanika, nigdy nie pokrywał się on z zadnym fachowym serwisem.
Warto dbać o to, na co ciężko pracujemy, lepiej zapobiegać niż leczyć i niech wśród tych wyświechtanych frazesów znajdzie się również: Korzystajmy z autoryzowanych serwisów. Niezależnie od miejsca zamieszkania w Krakowie, Jaworznie, Warszawie, Nowa Wieś Ełcka, Nadarzyn, Krotoszyn, Rzeszów, Krosno, Jarosław, Mielec, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Włocławek, Lublin, Błonie, Pilzno, Tarnowskie Góry, Gryfino, Iława, Oława, Nowa Huta, Bochnia, Kraków, Mrągowo, Białystok, Piekary Śląskie, Puławy, Sochaczew, Bielsko Biała, Biała Podlaska, Grudziądz, Częstochowa, Konin, Wapno, Sucha Beskidzka, czy nawet Suchedniów można wykonać naprawę w jeden dzień, wysyłając do nas samą pompę.

Udostępnij wpis

Komentarze

Tarek

Wystawiono Rok temu

Regeneracja pompy wtryskowej w układzie paliwowym silnika jest procesem, który polega na naprawie i przywróceniu sprawności tego elementu. Pompa wtryskowa jest odpowiedzialna za generowanie wysokiego ciśnienia paliwa i jest niezbędnym elementem układu Common Rail. Bosch Diesel Service to autoryzowany serwis producenta Bosch, który oferuje specjalistyczne usługi, w tym regenerację pomp wtryskowych. Serwis posiada specjalistyczne narzędzia, wiedzę i doświadczenie potrzebne do prawidłowego wykonania tego procesu. Pracujący tam specjaliści posiadają certyfikaty producenta i szkolenia potwierdzające ich kwalifikacje. Regeneracja pompy wtryskowej w autoryzowanym serwisie Bosch Diesel Service polega na dokładnej diagnozie, naprawie lub wymianie uszkodzonych elementów, a następnie przetestowaniu i przywróceniu zgodności z wymaganiami producenta. Po zakończeniu naprawy, pompa wtryskowa jest ponownie przetestowana i certyfikowana przez serwis Bosch Diesel Service, co daje gwarancję skuteczności i trwałości naprawy.

Czy ta opinia była pomocna?

Majuu93

Wystawiono 4 lata temu

Czy jest też możliwość regeneracji pomp wtryskowych ale do ciągników rolniczych ?

Czy ta opinia była pomocna?

artek

Wystawiono 5 lat temu

@popsuty... niestety niektóre diesle są bardzo drogie w naprawie i nic tego nie zmieni.

Czy ta opinia była pomocna?

popsuty

Wystawiono 5 lat temu

U mnie akurat awaria układu zasilania silnika była katastrofą finansową, ale z nowym autem jeżdżę tylko do Boscha.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki