25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Odpowietrzanie wtryskiwaczy CR

Autor: Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.84

Zagadnienie, jakim jest ujęte w tytule niniejszego artykułu odpowietrzanie wtryskiwaczy CR, to kwestia mylnie interpretowana przez wiele osób. Eksperci w zakresie diagnostyki oraz naprawy wtrysków Diesla zgodnie twierdzą, że nie ma przypadków, w których odpowietrza się jedynie wtryskiwacze – jest to niemożliwe. Pora zatem na precyzyjne określenie tematyki naszego artykułu – odpowietrza się cały układ Common Rail, a nie same wtryski. Jest to zagadnienie ściśle powiązane z tym, jak odpowietrzyć Diesla po wymianie filtra paliwa, dlatego też zapraszamy Cię do lektury niniejszego opracowania.

 

Sposoby na odpowietrzenie wtryskiwaczy Common Rail
Odpowietrzanie wtryskiwaczy CR

 


Czy wiesz, jak odpowietrzyć układ Common Rail?

Aby odpowietrzenie układu Common Rail współpracującego ściśle z silnikiem Diesla było w pełni efektywne i skuteczne, warto odwołać się do zazwyczaj precyzyjnie określonych zaleceń producenta. Zgodnie z tymi wytycznymi serwisant zastosuje metodę odpowietrzania wywołanego testerem diagnostycznym lub sposób polegający na zastosowaniu ręcznej pompki nazywanej także gruszką. Nawet kierowcom zaangażowanym w naprawy drobnych usterek w swoich samochodach zalecamy ze skorzystania z pomocy specjalisty w zakresie odpowietrzania Common Rail, ponieważ jakakolwiek pomyłka czy też niedopatrzenie mogą skutkować powstaniem znacznie poważniejszych i kosztownych w naprawie uszkodzeń. Wtryskiwacze obecne w układzie Common Rail nie mogą pracować, gdy są obciążone awarią mechaniczną, zużyte lub właśnie zapowietrzone. W ostatnim przypadku obecność powietrza identyfikuje się zazwyczaj w całym systemie, dlatego też najczęściej mówi się o tym, ujmując temat całościowo i przedstawiając go jako odpowietrzanie układu Common Rail. W przypadku 1.9 TDI, 1.6 HDI czy też 1.4 TDCi odpowietrzanie CR będzie przebiegało, tak jak już wspomnieliśmy, zgodnie z zaleceniami producenta, z którymi obowiązkowo należy się zapoznać. Wszelkie zaniedbania kierowcy bądź mechanika w tej sytuacji nie popłacają, ponieważ samochód z zapowietrzonym modułem zasilania paliwem Common Rail będzie pracował w bardzo uciążliwy, a przy tym niebezpieczny sposób. Wtryski oraz pozostałe komponenty CR należy sprawdzić pod kątem obecności w układzie powietrza w sytuacjach, gdy pojazd nie chce odpalić, a także, gdy jego praca po rozgrzaniu jednostki napędowej jest nierówna, pełna szarpnięć i pozbawiona mocy. W najgorszych i przy tym stwarzających największe zagrożenie przypadkach samochód będzie po prostu gasł podczas jazdy. Objawy te mogą wskazywać na liczne uszkodzenia układu Common Rail, nie tylko na jego zapowietrzenie; z tego względu zatem należy jego elementy poddać wnikliwej diagnostyce bazującej na specjalistycznych, specjalnie przeznaczonych do tego narzędziach. Jeżeli konieczne będzie odpowietrzanie pompy CR, a co za tym idzie – całego układu – zleć to fachowcom, aby nie płacić ponownie za źle wykonaną usługę. Wydawało Ci się, że zapowietrzenie układu Common Rail to sprawa, którą można zbagatelizować? Nic bardziej mylnego! Poniżej postanowiliśmy pokrótce opisać skutki jazdy z zapowietrzonym układem CR.

 

Odpowietrzanie wtrysków czy odpowietrzanie całego układu Common Rail - co należy zrobić?
Czy wiesz, jak odpowietrzyć układ Common Rail?

 


Skutki zaniedbań w zakresie odpowietrzania Common Rail

Problemy takie, jak zawieszający się wtryskiwacz lub czy też zablokowany wtryskiwacz Delphi lub Bosch w zamkniętej bądź otwartej pozycji prędzej czy później zaprowadzą Cię do serwisu, w którym po diagnostyce zostanie przeprowadzona naprawa, regeneracja czy też wymiana wtryskiwaczy Common Rail. Równie stanowczo powinieneś zareagować na objawy zapowietrzonych wtryskiwaczy, a raczej zapowietrzonego układu CR. Ta pozostawiona bez reakcji przypadłość dość typowa dla Common Rail może okazać się opłakana w skutkach, a koszt napraw rozległych awarii wtórnych z pewnością przewyższy, niekiedy nawet kilkukrotnie, cenę, jaką należy zapłacić za nieskomplikowaną usługę odpowietrzania CR. Odpowietrzanie układu paliwowego CDI, TDI, TDCi czy HDI musi zostać przeprowadzone, gdyż w przeciwnym razie uszkodzeniu ulegnie nie tylko pompa wysokiego ciśnienia, ale także wtryskiwacze, które przecież w układzie Common Rail standardowo podlegają regeneracji lub wymianie w komplecie, koszty zatem mnożą się w zatrważającym tempie. Troska o wszystkie podzespoły pojazdu, w tym o układ zasilania paliwem Common Rail, z pewnością zaowocuje sporymi oszczędnościami, a także poczuciem bezpieczeństwa i satysfakcji z jazdy zadbanym Dieslem.

 

Niewłaściwie przeprowadzone lub pominięte odpowietrzanie Common Rail - skutki
Skutki zaniedbań w zakresie odpowietrzania Common Rail

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO