Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail - Przebieg procesu

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
CENA Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
CZAS REALIZACJI 24 - 48 godzin
GWARANCJA 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail - Przebieg procesu

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Aby ustalić stan i wydajność poszczególnych wtryskiwaczy w układzie Common Rail diagnostyka wtryskiwaczy może obejmować kilka kroków:
- Odczytanie kodów błędów, co pozwoli wskazać na konkretne problemy lub usterki w układzie wtryskowym.
- Pomiar ciśnienia w szynie wspólnej.
- Testy przelewowe wtryskiwacze, które polegają na mierzeniu i porównywaniu ilości wtryskanego paliwa przez poszczególne wtryskiwacze. W przypadku wadliwego wtryskiwacza różnica w ilości wtryskiwanego paliwa może być znacząca.
- Testy szczelności, które mają na celu sprawdzenie, czy wtryskiwacze nie mają wycieków paliwa. Może to być wykonane poprzez kontrolę obecności paliwa w okolicach wtryskiwaczy lub za pomocą specjalistycznego narzędzia do testowania szczelności.
- Analiza parametrów pracy silnika: Podczas jazdy lub na hamowni silnikowej można monitorować parametry pracy silnika, takie jak wartości temperatury, ciśnienia, prędkości obrotowej i emisji spalin. Nieregularności lub nieprawidłowe odczyty mogą wskazywać na problemy z wtryskiwaczami.
- W niektórych przypadkach konieczne może być badanie wtryskiwaczy pod mikroskopem, aby zidentyfikować ewentualne uszkodzenia mechaniczne, zanieczyszczenia lub zużycie części.

1. Procesy wchodzące w skład diagnostyki wtryskiwacza Common Rail

Od 1997 roku na salonach motoryzacyjnego świata swoje miejsce ma układ common rail. To właśnie u schyłku XX wieku, we współpracy z japońskimi naukowcami dr Shohei Itoh oraz inż. Masahiko Miyaki, powstał w swojej pierwszej wersji i został zainstalowany w Alfie Romeo z silnikiem MultiJet. Układ, szczególnie w pierwszych latach swojej bytności, nie zyskał opinii niezawodnego, a osiągów, również niewiele produkowanych wcześniej układów, mogło mu pozazdrościć, ponieważ nie sięgał nimi ponad uzyskiwane wcześniej wartości – na przykład pompowtryskiwacze, mogły poszczycić się wartościami ciśnienia wtrysku na znacznie wyższym poziomie. Jeśli do niskich osiągów dodamy zawodność układu, otrzymujemy pytanie: co sprawiło, że dziś jest jedynym produkowanym układem paliwowym lekkich pojazdów zasilanych olejem napędowym? Odpowiedź brzmi: ekologia.

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail
Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail

Ciśnienie, wytwarzane przez pierwsze pompy zasilające zbiornik wysokiego ciśnienia, sięgało około 150 MPa, czyli 1500 barów, dla porównania pompowtryskiwacze wartość ciśnienia wtrysku posiadały, już od początku swojego istnienia, na poziomie 200-210 MPa, co znacznie poprawiało parametry wtrysku. Same wtryskiwacze posiadały kilkukrotnie mniejszą żywotność, niż pompowtryski (40 tysięcy km w CR, 150 tysięcy km w pompowtryskiwaczach), i były dużo bardziej wrażliwe na wpływ zanieczyszczeń, pochodzących z oleju napędowego. Powodowało to konieczność przeprowadzania regeneracji systemu częściej, niż było to pożądane i generowało zbędne koszty. Jednak CR jest ekologiczny. To jest jego największa zaleta i to właśnie ona sprawiła, że po wprowadzeniu normy Euro V i VI, udało mu się utrzymać na rynku.

Przygotowanie wtryskiwaczy do diagnostyki
Przygotowanie wtryskiwaczy do diagnostyki

Etapy testowania wtryskiwaczy

Biorąc pod uwagę fakt, jak często CR potrzebował (i niekiedy wciąż potrzebuje) kontaktu z serwisem technicznym, warto wiedzieć, jak wygląda i ile kosztuje diagnostyka wtryskiwaczy common rail. Badanie wtryskiwaczy common rail odbywa się na kilku etapach. Pierwsze testy diagnostyczne można przeprowadzić bez demontażu wtryskiwaczy z silnika. Polegają one na podpięciu pod króćce odpływowe maszyny, która precyzyjnie określi nam jaka dawka wtrysku została cofnięta z samego wtryskiwacza, z powrotem w obieg. Pozwala to sprawdzić, który wtryskiwacz ma najmniejsze możliwości pracy i z jakiegoś powodu nie wykorzystuje całej deklarowanej dawki paliwa. Kolejne działania diagnostyczne wykonuje się już po demontażu. Wtryskiwacze poddawane są ocenie organoleptycznej i mikroskopowej przez mechanika, który rozbiera go i czyści. Wszystkie wtryskiwacze poddają się regeneracji, z wyjątkiem wtryskiwaczy piezoelektrycznych, których układ sterowania jest jednorazowy. Czyszczenie wtryskiwaczy odbywa się za pomocą myjki ultradźwiękowej i maszyny przystosowanej do czyszczenia termochemicznego pod zwiększonym ciśnieniem. Po wyczyszczeniu i wymianie zestawu naprawczego, w skład którego wchodzą wszystkie uszczelniacze, ewentualnie po wymianie dyszy lub w najgorszym wypadku całego korpusu, wtryskiwacz jest składany w całość i poddawany testom, które mają na celu sprawdzenie, czy udało się odzyskać wartości fabryczne wtryskiwacza. W przypadku uzyskania powtarzalnych wyników proces uznaje się za zakończony. W przypadku niepowodzenia cały proces jest powtarzany.

Udostępnij wpis

Komentarze

Grzesiek

Wystawiono Rok temu

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail polega na określeniu przyczyny ewentualnych problemów z układem wtryskowym i zapewnieniu jego prawidłowej pracy. Proces diagnostyki składa się z kilku etapów: 1. Zebranie informacji: Na początku procesu diagnostyki mechanik przeprowadza wywiad z kierowcą dotyczący historii eksploatacji pojazdu oraz zgłaszanych problemów z silnikiem. 2. Badanie pojazdu: Następnie mechanik przeprowadza oględziny pojazdu, aby ustalić czy są widoczne oznaki uszkodzenia lub awarii układu wtryskowego. 3. Diagnostyka komputerowa: Mechanik podłącza komputer diagnostyczny do pojazdu, aby odczytać błędy i parametry pracy silnika. 4. Testy wtryskiwaczy: W celu dokładniejszego sprawdzenia działania wtryskiwaczy, mechanik może przeprowadzić testy na specjalistycznym sprzęcie, takim jak tester wtryskiwaczy, który pozwala na sprawdzenie ciśnienia wtryskiwaczy, ciągłości przepływu paliwa, czy też przeprowadzenie testów na podciśnienie. 5. Analiza i diagnoza: Na podstawie uzyskanych danych mechanik dokonuje analizy i diagnozy, określając przyczynę problemów z układem wtryskowym. 6. Naprawa: Na końcu procesu diagnostyki, mechanik przeprowadza naprawę wtryskiwaczy na podstawie diagnozy i proponuje odpowiednie rozwiązania. Może to obejmować wymianę uszkodzonych lub zużytych części, takich jak wtryskiwacze, szyna Common Rail, czy też pompa wysokiego ciśnienia paliwa, a także ewentualne regulacje ustawień silnika. W przypadku konieczności, mechanik może też zalecić dalsze testy po naprawie, aby upewnić się, że układ wtryskowy działa poprawnie.

Czy ta opinia była pomocna?

Mariusz

Wystawiono 4 lata temu

Diagnostyka wtryskiwaczy diesla jest ważna, tym bardziej, że wstępna analiza może się odbyć bez demontażu.

Czy ta opinia była pomocna?

BIP

Wystawiono 5 lat temu

Kiedyś przewinął mi się artykuł od Was o tym jak czytać korekty wtryskiwaczy, a informacje z tego artykułu też są naprawdę przydatne ;)

Czy ta opinia była pomocna?

zadowolonyklient

Wystawiono 5 lat temu

Artykuły fajne, ja u was swoje wtryski regenerowałem i polecam wszystkim!

Czy ta opinia była pomocna?

Lena94

Wystawiono 5 lat temu

To są zdjęcia z waszej pracowni? Wszędzie części i wtryskiwacze, a dookoła jest naprawdę czysto!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki