25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail - Przebieg procesu

Autor: Tomasz Wojtak
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.74

Procesy wchodzące w skład diagnostyki wtryskiwacza Common Rail

Od 1997 roku na salonach motoryzacyjnego świata swoje miejsce ma układ common rail. To właśnie u schyłku XX wieku, we współpracy z japońskimi naukowcami dr Shohei Itoh oraz inż. Masahiko Miyaki, powstał w swojej pierwszej wersji i został zainstalowany w Alfie Romeo z silnikiem MultiJet. Układ, szczególnie w pierwszych latach swojej bytności, nie zyskał opinii niezawodnego, a osiągów, również niewiele produkowanych wcześniej układów, mogło mu pozazdrościć, ponieważ nie sięgał nimi ponad uzyskiwane wcześniej wartości – na przykład pompowtryskiwacze, mogły poszczycić się wartościami ciśnienia wtrysku na znacznie wyższym poziomie. Jeśli do niskich osiągów dodamy zawodność układu, otrzymujemy pytanie: co sprawiło, że dziś jest jedynym produkowanym układem paliwowym lekkich pojazdów zasilanych olejem napędowym? Odpowiedź brzmi: ekologia.

 

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail
Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail

 

Ciśnienie, wytwarzane przez pierwsze pompy zasilające zbiornik wysokiego ciśnienia, sięgało około 150 MPa, czyli 1500 barów, dla porównania pompowtryskiwacze wartość ciśnienia wtrysku posiadały, już od początku swojego istnienia, na poziomie 200-210 MPa, co znacznie poprawiało parametry wtrysku. Same wtryskiwacze posiadały kilkukrotnie mniejszą żywotność, niż pompowtryski (40 tysięcy km w CR, 150 tysięcy km w pompowtryskiwaczach), i były dużo bardziej wrażliwe na wpływ zanieczyszczeń, pochodzących z oleju napędowego. Powodowało to konieczność przeprowadzania regeneracji systemu częściej, niż było to pożądane i generowało zbędne koszty. Jednak CR jest ekologiczny. To jest jego największa zaleta i to właśnie ona sprawiła, że po wprowadzeniu normy Euro V i VI, udało mu się utrzymać na rynku.

 

Przygotowanie wtryskiwaczy do diagnostyki
Przygotowanie wtryskiwaczy do diagnostyki

 

Biorąc pod uwagę fakt, jak często CR potrzebował (i niekiedy wciąż potrzebuje) kontaktu z serwisem technicznym, warto wiedzieć jak wygląda i ile kosztuje diagnostyka wtryskiwaczy common rail. Badanie wtryskiwaczy common rail odbywa się na kilku etapach. Pierwsze testy diagnostyczne można przeprowadzić bez demontażu wtryskiwaczy z silnika. Polegają one na podpięciu pod króćce odpływowe maszyny, która precyzyjnie określi nam jaka dawka wtrysku została cofnięta z samego wtryskiwacza, z powrotem w obieg. Pozwala to sprawdzić, który wtryskiwacz ma najmniejsze możliwości pracy i z jakiegoś powodu nie wykorzystuje całej deklarowanej dawki paliwa. Kolejne działania diagnostyczne wykonuje się już po demontażu. Wtryskiwacze poddawane są ocenie organoleptycznej i mikroskopowej przez mechanika, który rozbiera go i czyści. Wszystkie wtryskiwacze poddają się regeneracji, z wyjątkiem wtryskiwaczy piezoelektrycznych, których układ sterowania jest jednorazowy. Czyszczenie wtryskiwaczy odbywa się za pomocą myjki ultradźwiękowej i maszyny przystosowanej do czyszczenia termochemicznego pod zwiększonym ciśnieniem. Po wyczyszczeniu i wymianie zestawu naprawczego w skład którego wchodzą wszystkie uszczelniacze, ewentualnie po wymianie dyszy lub w najgorszym wypadku całego korpusu, wtryskiwacz jest składany w całość i poddawany testom, które mają na celu sprawdzenie, czy udało się odzyskać wartości fabryczne wtryskiwacza. W przypadku uzyskania powtarzalnych wyników proces uznaje się za zakończony. W przypadku niepowodzenia, cały proces jest powtarzany.

Komentarze

Mariusz 2020-03-06 14:04:27

Diagnostyka wtryskiwaczy diesla jest ważna, tym bardziej, że wstępna analiza może się odbyć bez demontażu.

BIP 2019-10-16 10:05:30

Kiedyś przewinął mi się artykuł od Was o tym jak czytać korekty wtryskiwaczy, a informacje z tego artykułu też są naprawdę przydatne ;)

zadowolonyklient 2019-08-28 14:20:10

Artykuły fajne, ja u was swoje wtryski regenerowałem i polecam wszystkim!

Lena94 2019-08-22 14:02:29

To są zdjęcia z waszej pracowni? Wszędzie części i wtryskiwacze, a dookoła jest naprawdę czysto!

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO