Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail - Przebieg procesu

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail
Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail - Przebieg procesu

1. Procesy wchodzące w skład diagnostyki wtryskiwacza Common Rail

Od 1997 roku na salonach motoryzacyjnego świata swoje miejsce ma układ common rail. To właśnie u schyłku XX wieku, we współpracy z japońskimi naukowcami dr Shohei Itoh oraz inż. Masahiko Miyaki, powstał w swojej pierwszej wersji i został zainstalowany w Alfie Romeo z silnikiem MultiJet. Układ, szczególnie w pierwszych latach swojej bytności, nie zyskał opinii niezawodnego, a osiągów, również niewiele produkowanych wcześniej układów, mogło mu pozazdrościć, ponieważ nie sięgał nimi ponad uzyskiwane wcześniej wartości – na przykład pompowtryskiwacze, mogły poszczycić się wartościami ciśnienia wtrysku na znacznie wyższym poziomie. Jeśli do niskich osiągów dodamy zawodność układu, otrzymujemy pytanie: co sprawiło, że dziś jest jedynym produkowanym układem paliwowym lekkich pojazdów zasilanych olejem napędowym? Odpowiedź brzmi: ekologia.

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail
Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail

Ciśnienie, wytwarzane przez pierwsze pompy zasilające zbiornik wysokiego ciśnienia, sięgało około 150 MPa, czyli 1500 barów, dla porównania pompowtryskiwacze wartość ciśnienia wtrysku posiadały, już od początku swojego istnienia, na poziomie 200-210 MPa, co znacznie poprawiało parametry wtrysku. Same wtryskiwacze posiadały kilkukrotnie mniejszą żywotność, niż pompowtryski (40 tysięcy km w CR, 150 tysięcy km w pompowtryskiwaczach), i były dużo bardziej wrażliwe na wpływ zanieczyszczeń, pochodzących z oleju napędowego. Powodowało to konieczność przeprowadzania regeneracji systemu częściej, niż było to pożądane i generowało zbędne koszty. Jednak CR jest ekologiczny. To jest jego największa zaleta i to właśnie ona sprawiła, że po wprowadzeniu normy Euro V i VI, udało mu się utrzymać na rynku.

Przygotowanie wtryskiwaczy do diagnostyki
Przygotowanie wtryskiwaczy do diagnostyki


Etapy testowania wtryskiwaczy

Biorąc pod uwagę fakt, jak często CR potrzebował (i niekiedy wciąż potrzebuje) kontaktu z serwisem technicznym, warto wiedzieć, jak wygląda i ile kosztuje diagnostyka wtryskiwaczy common rail. Badanie wtryskiwaczy common rail odbywa się na kilku etapach. Pierwsze testy diagnostyczne można przeprowadzić bez demontażu wtryskiwaczy z silnika. Polegają one na podpięciu pod króćce odpływowe maszyny, która precyzyjnie określi nam jaka dawka wtrysku została cofnięta z samego wtryskiwacza, z powrotem w obieg. Pozwala to sprawdzić, który wtryskiwacz ma najmniejsze możliwości pracy i z jakiegoś powodu nie wykorzystuje całej deklarowanej dawki paliwa. Kolejne działania diagnostyczne wykonuje się już po demontażu. Wtryskiwacze poddawane są ocenie organoleptycznej i mikroskopowej przez mechanika, który rozbiera go i czyści. Wszystkie wtryskiwacze poddają się regeneracji, z wyjątkiem wtryskiwaczy piezoelektrycznych, których układ sterowania jest jednorazowy. Czyszczenie wtryskiwaczy odbywa się za pomocą myjki ultradźwiękowej i maszyny przystosowanej do czyszczenia termochemicznego pod zwiększonym ciśnieniem. Po wyczyszczeniu i wymianie zestawu naprawczego, w skład którego wchodzą wszystkie uszczelniacze, ewentualnie po wymianie dyszy lub w najgorszym wypadku całego korpusu, wtryskiwacz jest składany w całość i poddawany testom, które mają na celu sprawdzenie, czy udało się odzyskać wartości fabryczne wtryskiwacza. W przypadku uzyskania powtarzalnych wyników proces uznaje się za zakończony. W przypadku niepowodzenia cały proces jest powtarzany.

Udostępnij wpis

Komentarze

Grzesiek

Wystawiono Ponad 3 tygodnie temu

Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail polega na określeniu przyczyny ewentualnych problemów z układem wtryskowym i zapewnieniu jego prawidłowej pracy. Proces diagnostyki składa się z kilku etapów: 1. Zebranie informacji: Na początku procesu diagnostyki mechanik przeprowadza wywiad z kierowcą dotyczący historii eksploatacji pojazdu oraz zgłaszanych problemów z silnikiem. 2. Badanie pojazdu: Następnie mechanik przeprowadza oględziny pojazdu, aby ustalić czy są widoczne oznaki uszkodzenia lub awarii układu wtryskowego. 3. Diagnostyka komputerowa: Mechanik podłącza komputer diagnostyczny do pojazdu, aby odczytać błędy i parametry pracy silnika. 4. Testy wtryskiwaczy: W celu dokładniejszego sprawdzenia działania wtryskiwaczy, mechanik może przeprowadzić testy na specjalistycznym sprzęcie, takim jak tester wtryskiwaczy, który pozwala na sprawdzenie ciśnienia wtryskiwaczy, ciągłości przepływu paliwa, czy też przeprowadzenie testów na podciśnienie. 5. Analiza i diagnoza: Na podstawie uzyskanych danych mechanik dokonuje analizy i diagnozy, określając przyczynę problemów z układem wtryskowym. 6. Naprawa: Na końcu procesu diagnostyki, mechanik przeprowadza naprawę wtryskiwaczy na podstawie diagnozy i proponuje odpowiednie rozwiązania. Może to obejmować wymianę uszkodzonych lub zużytych części, takich jak wtryskiwacze, szyna Common Rail, czy też pompa wysokiego ciśnienia paliwa, a także ewentualne regulacje ustawień silnika. W przypadku konieczności, mechanik może też zalecić dalsze testy po naprawie, aby upewnić się, że układ wtryskowy działa poprawnie.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki