25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

JAKIE SĄ RODZAJE WTRYSKIWACZY COMMON RAIL

Autor: Paulina Markowiak
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.92

Chcielibyśmy wam dzisiaj przedstawić jakie rodzaje wtryskiwaczy Common Rail występują w naszych samochodach. Można to tak w uproszczeniu nazwać, ale należy wiedzieć, że dokładniej sam wtryskiwacz jest integralną częścią silnika samochodowego, bo to dzięki niemu zachodzi szereg procesów, by jego praca mogła pozostać niewzruszona, a o to nam przecież chodzi. Wiemy jednak, że tak jak samochody, silniki i wtryskiwacze są przeróżne i o różnorodności wtryskiwaczy chcemy opowiedzieć.

 

Jakie są rodzaje wtryskiwaczy Common Rail
Jakie są rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

 

Podstawowe rodzaje wtryskiwaczy

 

Jak chodzi o samo zagadnienie wtryskiwaczy, sprawa wydaję się prosta, chociaż należy pamiętać, że sam wtryskiwacz jest podzespołem, większego systemu, jednak bardzo złożonym i skomplikowanym pod względem konstrukcji. Nie chcemy się tutaj jednak rozpisywać nad tym, jaka jest budowa wtryskiwacza, bo nie do tego zmierzamy. W końcu zależy nam nieco innym zagadnieniu, które chcemy opracować dla was w możliwie najlepszy i najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, jakie istnieją. Uwierzcie, że mimo złożoności tej sprawy jest to możliwe, co postaramy się udowodnić w bardzo przystępny sposób. W mniejszym lub większym stopniu jednak zależy nam, żebyście i wiedzieli, że wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje wtryskiwaczy diesla. Nie jest to tajemnicą, że to właśnie w silnikach diesla najszybciej dochodzi do zużycia się tych systemów, a co za tym idzie do wystąpienia awarii, która jak wiadomo mało tego, że jest zjawiskiem bardzo niepożądanym, ale i niestety stosunkowo powszechnym z upływem czasu użytkowania pojazdu. Mając jednak w dalszym ciągu na uwadze formę, możemy wyróżnić wtryskiwacze elektromagnetyczne oraz piezoelektryczne i wiemy, że podział ten brzmi dość zagadkowo, dlatego czujemy, że powinniśmy to nieco uprościć. Kiedy tak się nad tym zastanowimy faktycznie widać, że wyrażenia te nie mówią nam jednoznacznie zbyt wiele, dlatego warto poznać trochę lepiej temat, by mieć jakiekolwiek pojęcie, co to dla nas w praktyce oznacza. Oznaczać to jednak może tyle, że sprawa się skomplikuję na chwilę jeszcze trochę bardziej, ponieważ dobrze wiedzieć, że w praktyce posiadamy jeszcze pewne rodzaje wtryskiwaczy elektromagnetycznych, ale tutaj nie czujemy się zobowiązani, by o tym mówić, by nie utrudniać i tak dość ciężkiej sytuacji.

 

Podstawowe rodzaje wtryskiwaczy
Podstawowe rodzaje wtryskiwaczy

 

Krótka charakterystyka wtryskiwaczy

 

Żeby lepiej poznać wtryskiwacze podzielone na tak specyficzne formy, musimy nieco wspomnieć, jak są skonstruowane i co je charakteryzuje. Mamy na uwadze, że przy tym warto wiedzieć, na czym polega działanie wtryskiwaczy piezoelektrycznych i elektromagnetycznych, chociaż kiedy się tak głębiej nad tym zastanowimy, stwierdzamy, że nawet niekoniecznie. Z drugiej strony z chęcią wspomnimy nieco więcej o tych elementach jakże fascynującego i skrywającego jeszcze wiele tajemnic, choć nie przed nami, systemu, który jak się domyślamy, was z pewnością niesamowicie intryguje. Z tego powodu, że w sumie zasadne będzie tutaj przytoczenie jeszcze kilku konkretnych kwestii, by mieć jasność w temacie. Wtryskiwacze to zdecydowanie więcej niż podzespoły, ponieważ w układzie Common Rail zasada działania jest ściśle z nimi powiązana, żeby nie zaryzykować, że wręcz determinują one działanie całego tego zespołu. Dzieje się tak, ponieważ są one niestety najbardziej skomplikowanym elementem całego tego układu, a przez to, że są jego ostatnim elementem, są wrażliwe na wszelkie występujące w nim zaburzenia. Jednak kiedy patrzymy sobie na ten ciekawy układ, sądzimy że jest on całkiem prosty i niewiele mogłoby tutaj powodować zaburzenia, ale jak wiadomo, z biegiem czasu wszystko ulega zmianie. To przede wszystkim za sprawą nieprzerwanej pracy, która czy chcemy, czy nie w końcu odciśnie swoje piętno na tych częściach i tym samym może zaburzyć pracę tego wrażliwego układu. Wracając jednak do naszych rodzajów wtryskiwaczy, warto mieć na uwadze, że podział ten wystąpił ze względu na ich nieco inną budowę, ponieważ jak chodzi o determinację do ich działania wtryski elektromagnetyczne pracują wpływem impulsu elektrycznego, z kolei piezoelektromagnetyczne są ich udoskonaloną formą, która mimo bardziej skomplikowanej budowy jest jednocześnie korzystniejsza w użytkowaniu. Wyszczególniamy też fakt, że budowa wtryskiwacza piezoelektrycznego jest nieco bardziej skomplikowana od budowy elementu elektromagnetycznego, chociaż różnice nie są na tyle rażące, by klasyfikować ten drugi z nich na zasadniczo prosty. Wspominamy o tym, by pamiętać, że zdecydowanie tak nie jest i należy mieć na uwadze, że są to, ogólnie rzecz biorąc, bardzo precyzyjne w działaniu, jak i budowie części.

 

Krotka charakterystyka wtryskiwaczy
Krótka charakterystyka wtryskiwaczy

 

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO