Jaki dźwięk wydaje uszkodzony wtrysk?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
CENA | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
CZAS REALIZACJI | 24 - 48 godzin |
GWARANCJA | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |
W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Uszkodzony wtryskiwacz wydaje dźwięk, który kierowcy określają, jako cykanie, klekotanie czy stukanie. Jeśli więc spod maski dochodzą nietypowe hałasy, a silnik pracuje znacznie głośniej niż zazwyczaj, to zdecydowanie warto wziąć pod lupę stan techniczny wtryskiwaczy. Najczęstszą przyczyną takiej usterki są zabrudzenia, które osiadają zwłaszcza na końcówce wtrysku. Wówczas paliwo nie ma możliwości swobodnego przepływu, w związku z czym wtryskiwane jest z większą mocą, co powoduje właśnie wyżej wymienione niedogodności. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest poddanie wtrysków gruntownemu, profesjonalnemu czyszczeniu, które będzie w stanie usunąć w powierzchni wszelkie zanieczyszczenia. Podsumowując, warto wiedzieć, jak brzmi uszkodzony wtrysk i jakie objawy informują o usterce, żeby móc w porę zareagować i zapobiec eskalacji awarii i dużym kosztom naprawy.
Objawy uszkodzonych wtryskiwaczy – co nam mówi o tym, że wtryski należy wymienić?
Do typowych objawów dysfunkcji wtryskiwaczy zaliczany jest problem z uruchomieniem silnika (niezależnie od stopnia rozgrzania) oraz nagłe gaśnięcie na luzie (biegu jałowym). W czasie awarii zauważymy też słabsze osiągi i utratę mocy, co oczywiście przekłada się na kiepski komfort jazdy. Do innych objawów należy falowanie obrotów, wzmożone dymienie z rury wydechowej czy też szarpanie silnika. Powyższe sytuacje świadczą o konieczności wymiany wtrysków. Jednak zanim zdecydujemy się na zakupienie nowych podzespołów, warto sprawdzić, czy nasze zużyte nadają się do regeneracji. Trzeba bowiem wiedzieć, że kompleksowa regeneracja przywraca sprawność niesprawnym wtryskiwaczom, o ile nie są uszkodzone mechanicznie. Poza tym jej cena jest niższa od nowych części, a sama usługa zajmuje zaledwie 1-2 dni roboczych.
1. Jak sprawdzić wtryski bez wyjmowania? ‒ Jak zdiagnozować uszkodzony wtryskiwacz?
Sprawdzanie wtryskiwaczy bez konieczności ich wyjmowania z układu polega na podłączeniu testera diagnostycznego do gniazda samochodowego. Komputer poinformuje nas o ewentualnych uszkodzeniach m.in. za pomocą kodów błędu. Z takiego testu można odczytać też korekty wtryskiwaczy, które jeśli bardzo odbiegają od wartości zadanych, świadczą o złym stanie technicznym wtrysków. Z kolei stan rozpylaczy zweryfikujemy za pomocą testów przelewowych. Polegają one na podłączeniu przewodów paliwowych do przezroczystych pojemniczków. Jeśli końcówki wtrysków są zapchane, zablokowane czy uszkodzone mechanicznie, wówczas ilość paliwa w menzurkach znacznie będzie przekraczać dozwolone wartości.
2. Uszkodzone wtryskiwacze ‒ Uszkodzona listwa wtryskowa Diesel objawy
Uszkodzone wtryski dają specyficzne objawy, które poznaliśmy na początku artykułu. Z podobnymi objawami będziemy mieli do czynienia w momencie, kiedy uszkodzeniu ulegnie listwa. Wynika to z tego, iż niesprawna listwa także uniemożliwia przekazanie odpowiedniej dawki paliwa. Co prawda listwa sama w sobie bardzo rzadko ulega uszkodzeniem mechanicznym, natomiast usterka najczęściej obejmuje elementy integralne z listwą, takie jak gwinty przyłączeniowe czy zawór bezpieczeństwa. O tego typu nieszczelnościach na magistrali poinformuje nas zapalona kontrolka z błędem wysokiego ciśnienia. Jeśli jednak przyczyną awarii są zabrudzenia nagromadzone na listwie, lepiej będzie ją wymienić, ponieważ czyszczenie nie będzie w stanie usunąć namagnesowanych osadów.
Komentarze
Mateusz
Wystawiono 2 lata temu
Uszkodzony wtrysk może wydawać różne dźwięki, w zależności od rodzaju uszkodzenia i innych czynników. Niektóre z dźwięków, które mogą wskazywać na uszkodzenie wtrysku, to: Stukanie: Stukanie w tryście może wskazywać na uszkodzenie elementów ruchomych, takich jak krzywki czy zawory. Chrobotanie: Chrobotanie w tryście może być spowodowane zużyciem lub uszkodzeniem elementów ruchomych. Trzaski: Trzaski w tryście mogą być spowodowane uszkodzeniem elektroniki lub innych elementów wtrysku. Głuche odgłosy: Głuche odgłosy w tryście mogą być spowodowane uszkodzeniem elementów ruchomych lub innych elementów wtrysku.
Czy ta opinia była pomocna?