25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Jaka jest budowa wtryskiwacza piezoelektrycznego

Autor: Paulina Markowiak
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.98

Zechcemy wam tym razem przybliżyć to, jak wygląda i jaka jest budowa wtryskiwacza piezoelektrycznego i aby lepiej zgłębić ten temat, wspomnimy nieco o niezmiernie istotnej ich lokalizacji oraz delikatnie rozpatrzymy, do czego służą. Zależy nam, abyście po przeczytaniu tego tekstu nie mieli już większych wątpliwości, co do tego interesującego elementu, który jest przedmiotem waszych zainteresowań w tym momencie. Poza tym możemy wyróżnić jeszcze kilka innych, być może tajemniczych zmiennych, o których z pewnością zapragniecie się dowiedzieć więcej, badając sprawę i właśnie z tego powodu postanowiliśmy wam nieco wasze dążenia skrócić.

 

Jaka jest budowa wtryskiwacza piezoelektrycznego
Jaka jest budowa wtryskiwacza piezoelektrycznego

 

Problematyka podzespołów

 

W ramach pikantnego, niczym miska gorącego leczo, faktu powiemy, możemy na samym początku powiedzieć, że dla tych pięknych podzespołów, jakimi są wtryskiwacze piezoelektryczne, żywotność bywa stosunkowo ograniczona. Może to już na samym początku martwić i skłaniać do przemyśleń, bo mimo że w zasadzie i statystycznie rzecz ujmując, nikt z nas zazwyczaj nie chce słyszeć o takim zajściu, a już przede wszystkim nie chce doświadczyć tego nieprzyjemnego zdarzenia. Niestety możemy mieć z tym do czynienia, ale całe szczęście przychodzi nam wtedy i działa doskonale na wtryskiwacze piezoelektryczne regeneracja, która jest stosunkowo interesującym zabiegiem. Podejrzewamy jednak, że niekoniecznie potrzebujesz znać większe szczegóły odnośnie do tej kwestii i rozumiemy to doskonale, gdyż nie po to się tutaj zgromadziliśmy. Chociaż adekwatnie interesują nas wtryskiwacze piezoelektryczne, Toyota też je najwyraźniej lubi, ponieważ chętnie wykorzystuje je w swoich układach zasilania. Nie jest to bez uzasadnienia, ponieważ posiadają szereg zalet i zdecydowanie usprawniają działanie całego systemu. Skoro mowa o tym, zasadne będzie poruszenie lokalizacji tych podzespołów, a występują one w układzie Common Rail, który z kolei mieści się w silniku naszych samochodów. Oczywiście montuje się je w celu zapewnienia ciągłości pracy całego systemu i uzyskania najlepszych wyników podczas spalania paliwa. Precyzją charakteryzuje się nie tyle sam układ, ile właśnie wtryskiwacze piezoelektryczne Delphi, ponieważ także ta marka jest ich producentem. Kółko się zamyka, kiedy dowiemy się, że ta rzeczona nad wyraz duża dokładność bywa często przyczyną chwiejności ich funkcjonowania. Nie należy się tym przejmować, bo jeśli chodzi o wtryskiwacze piezoelektryczne cena przedstawia się zwykle przyzwoicie, zwłaszcza jak weźmiemy pod uwagę podstawowe zabiegi. Mamy na myśli oczywiście regenerację, która jest dość chętnie wykorzystywanym sposobem na przywrócenie żywotności.

 

Problematyka podzespołów
Problematyka podzespołów

 

Dokładna budowa elementu

 

Konstrukcję tego urzekającego elementu objaśnimy sobie, biorąc za przykład wtryskiwacze piezoelektryczne Siemens. Wymienimy teraz poszczególne podzespoły tego elementu i w pierwszej kolejności przedstawimy filtr sztabkowy, doprowadzenie paliwa wysokiego ciśnienia z zasobnika i jakkolwiek by to nie brzmiało zasilanie elektryczne ze sterownika. Kolejnymi częściami będzie siłownik piezoelektryczny, tłoczek zaworu sterującego i w tym miejscu nie możemy też zapomnieć o przelewie do zbiornika. Nie chcielibyśmy czegoś pominąć, a już na pewno nie pomijamy kolejnych elementów, jakimi są grzybek otwierający, komora ciśnieniowa i jeszcze tłoczek sterujący. Przyszedł czas by powiedzieć, że w skład tego wtryskiwacza wchodzi także sprężyna igły, sama igła oraz komora ciśnieniowa. Zwieńczeniem będzie z kolei rozpylacz, który jest już niezaprzeczalną końcówką wtryskiwacza. Tak właśnie przedstawiają się sławne wtryskiwacze piezoelektryczne, Wikipedia nie opracowała tego prościej, że tak sobie schlebimy w tym miejscu. Widząc to, zdajemy sobie sprawę z tego, że dość konkretnie i nieprzystępnie się to przedstawia, ale takie są fakty, tak samo, jak faktem jest złożoność elementu. Analiza poszczególnych części jest jednak warta bliższej uwagi, choć jest możliwe, że jeszcze bardziej utrudni wam odbiór, dlatego proponujemy nie skupiać się na tym tak bardzo. Zwłaszcza że w efekcie wiesz już, jak rozpoznać wtryskiwacz piezoelektryczny i jak on mniej więcej wygląda, a o to nam chodziło. W ten sposób przyjemnie poznaliście całą skomplikowaną kompozycję tej intrygującej części, a nawet dowiedzieliście się, gdzie występuje, po co w ogóle się ją stosuje i jak wygląda jej użytkowanie oraz niezłomność.

 

Dokładna budowa elementu
Dokładna budowa elementu

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO