25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Jak działa wtryskiwacz?

Autor: Monika Stopyra
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 5.00

Najogólniej rzecz ujmując, zadaniem wtryskiwacza jest wprowadzenie paliwa do komory spalania za pomocą rozpylacza. Jednak chcąc zaspokoić ciekawość sympatyków silników wysokoprężnych, postaramy się opisać ten proces troszkę dokładniej. Olej napędowy dociera do końcówki rozpylacza wtrysku pod bardzo wysokim ciśnieniem. Otwór, który się tam znajduje, jest szczelnie zamknięty przez iglicę w kształcie stożka, którą to znowu dociska sprężyna.

Każdy wtryskiwacz posiada hydrauliczną komorę sterującą, która za pośrednictwem tłoka naciska na iglicę rozpylacza. Wytworzone ciśnienie jest w stanie podnieść iglicę, która tym samym otwiera otwór rozpylacza i to właśnie w tym momencie paliwo zostaje wtryśnięte do cylindra.

Istotą działania jest więc modulowanie ciśnienia w komorze sterującej, ponieważ właśnie dzięki temu otrzymujemy zmienne działanie rozpylacza, który otwiera się i zamyka. Modulować możemy zarówno częstotliwość wtrysku, jak i czas trwania otwarcia. Ważne jest, że każdy rodzaj wtryskiwacza ma indywidualną dawkę określoną przez producenta. Dobór wtryskiwacza o odpowiednich parametrach i wydajności jest więc niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania układu wtryskowego.

Trzeba przyznać, że budowa, jak i zasada działania wtryskiwacza choć prosta, jest niezwykle precyzyjna. Dzięki konstrukcji układu Common Rail możemy cieszyć się dużą wydajnością i kulturą pracy układu paliwowego w czasie jazdy.

1. Rodzaje wtryskiwaczy Common Rail

Z uwagi na materiał decydujący o momencie otwarcia czy zamknięcia można wyróżnić wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne.
- Praca wtryskiwacza elektromagnetycznego uruchamiana jest za pomocą cewki z impulsem elektrycznym. Powstała wówczas różnica ciśnień powoduje podniesienie iglicy i wtrysk oleju napędowego.
- Wtryskiwacz piezoelektryczny uruchamiany jest przez tak zwane kryształki, czyli materiał piezoelektryczny. Ten sposób pozwolił na o wiele szybszą pracę tego rodzaju wtrysków, przy mniejszym zużyciu paliwa. Wtrysk paliwa w dieslu w przypadku piezoelektryków może wynosić nawet 7 dawek podczas jednego cyklu.

Sposób działania wtrysku
Jak działa wtryskiwacz?

Jak dbać o dobry stan techniczny wtryskiwacza?

Niewątpliwie trzeba pamiętać o tym, aby podczas tankowania wlewać sprawdzone paliwo, o dobrej jakości i odpowiednich właściwościach. Często się zdarza, że osady znajdujące się w oleju napędowym uniemożliwiają wtryskom poprawną pracę, a nawet są w stanie uszkodzić rozpylacz wtrysku.

Z drugiej strony jednak gromadzenie się zanieczyszczeń na powierzchni wtrysku jest naturalne i nierozerwalnie idzie w parze z eksploatowaniem pojazdu. Dlatego dobrym sposobem na ograniczenie tych zabrudzeń jest dolewanie do baku preparatu do czyszczenia wtryskiwaczy. Tego typu środki są dostępne w niemal każdym sklepie motoryzacyjnym, a co więcej, nie wiążą się z demontowaniem części.

Kiedy mamy do czynienia z objawami uszkodzonego wtrysku, najlepiej udać się do rzetelnego serwisu, ponieważ samodzielne naprawy bez odpowiednich narzędzi i detergentów mogą jedynie powiększyć poziom uszkodzeń.

Jak dbać o wtryskiwacz?
Jak dbać o dobry stan techniczny wtryskiwacza?

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO PROCEDURA ROZPATRYWANIA REKLAMACJI PRAWO ODSTĄPIENIA OD UMOWY ZAWARTEJ NA ODLEGŁOŚĆ GWARANCJA