25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Czyszczenie wtryskiwaczy Diesel | Najskuteczniejsze metody

Autor: Monika Stopyra
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 1.31

Dobra kondycja wtryskiwaczy przekłada się na prawidłowe i bezproblemowe działanie układu paliwowego, dlatego tak ważne jest czyszczenie wtryskiwaczy w Dieslu, gdy tylko zaczynają wykazywać pierwsze objawy zabrudzenia. Stan techniczny wtrysków decyduje o tym, jaki preparat powinniśmy zastosować, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

 

W początkowym stadium wystarczy użyć środków dostępnych w większości sklepów z akcesoriami motoryzacyjnymi. Są bezpieczne i proste w zastosowaniu, więc każdy kierowca może dokonać tej czynności samodzielnie. Dodatkowo środki te są w dobrej cenie, dlatego właściciele Diesli chętnie z nich korzystają nawet profilaktycznie, aby zapobiec nagromadzeniu się osadów. Jeśli więc chcemy pozbyć się pierwszych zanieczyszczeń, dobrze sprawdzą się takie preparaty, jak K2 Diesel Dictum, Liqui Moly czy TEC 2000 do czyszczenia wtryskiwaczy. Dobrym zwyczajem jest także stosowanie specjalnego dodatku do paliwa do czyszczenia wtrysków, który po prostu wlewa się do baku. Jest to sposób o tyle wygodny, że nie wymusza demontażu części. Wielu kierowców zaopatruje się także w zestaw do czyszczenia wtryskiwaczy, jednak ta opcja wymaga już pewnych umiejętności i wiedzy z zakresu układu paliwowego.

 

Z kolei nie polecamy czyścić wtrysków domowymi sposobami, a co więcej bez odpowiednich narzędzi, ponieważ tym sposobem można z łatwością uszkodzić ich precyzyjną konstrukcję. Trzeba być świadomym, że chemiczne czyszczenie wtryskiwaczy preparatami nieprzeznaczonymi do tej czynności, nie tylko nie przyniesie odpowiednich rezultatów, ale może też przyczynić się do zwiększenia skali usterki.

 

Najlepsze metody czyszczenia
Czyszczenie wtryskiwaczy Diesel | Najskuteczniejsze metody

 


Co zrobić w przypadku, gdy nie wiemy, jak wyczyścić wtryskiwacze w Dieslu?

To żaden problem, ponieważ nie każdy właściciel pojazdu z silnikiem Diesel jest majsterkowiczem i wcale nie musi znać się na naprawach. Jeśli więc konieczne jest czyszczenie wtryskiwaczy układu Common Rail możemy skorzystać z oferty profesjonalnych warsztatów samochodowych, które specjalizują się w naprawie, czyszczeniu i regeneracji wtrysków, a więc posiadają odpowiednie urządzenia, narzędzia i przede wszystkim wiedzę. Mechanicy w takim serwisie mają do dyspozycji nie tylko nowoczesny park technologiczny, ale i skuteczne środki chemiczne usuwające nawet bardzo uciążliwe zabrudzenia.

 

Jedną z najbardziej skutecznych metod jest tak zwana metoda termiczno-chemiczna i jak sama nazwa sugeruje, polega na użyciu wysokiej temperatury oraz środka chemicznego. Kolejnym często wykorzystywanym w pracowniach samochodowych sposobem, jest czyszczenie wtryskiwaczy ultradźwiękami. W tym przypadku konieczne jest posiadanie specjalistycznej myjki, w której umieszczane są zużyte i brudne wtryski. W momencie mycia zachodzi tzw. proces kawitacji, który powstaje poprzez zastosowanie odpowiedniego ciśnienia, które prowadzi do zmiany pęcherzyków cieczy w pęcherzyki gazowe. Działanie fal ultradźwiękowych powoduje drgania, które skutkują tym, iż cząsteczki gazowe są w stanie dotrzeć nawet do trudno dostępnych szczelin wtrysku. Dodatek dedykowanemu temu procesowi detergentu powoduje, że wszelkiego rodzaju zabrudzenia niejako odrywają się od powierzchni wtryskiwacza. Na branżowych forach internetowych przeczytamy także, że mycie wtryskiwaczy w myjce ultradźwiękowej przywraca im właściwe parametry pracy, które mechanicy porównują do właściwości wtryskiwaczy nowych fabrycznie.

 

Czyszczenie wtryskiwaczy to najlepszy sposób na lejące wtryski, ale co jeśli nie wszystkie objawy awarii ustąpiły? Sytuacja ta oznacza, że należy przeprowadzić proces regeneracji wtryskiwaczy, o ile oczywiście jest taka możliwość. Czyszczenie co prawda wyeliminuje zalegające brudy i przywróci pełną drożność, ale potrzebna będzie jeszcze wymiana zużytych elementów takich, jak sparciałe oringi, czy uszkodzona podkładka. Czynność ta wpisuje się właśnie w usługę regeneracji, która jest świetnym rozwiązaniem w momencie, gdy chcemy przedłużyć żywotność wtryskiwaczy o następne tysiące kilometrów. Opcja ta jest korzystna i cieszy się dużą popularnością ze względu na efekty, koszt i czas trwania. Na kompleksową regenerację wtrysków wydamy znacznie mniej, niżeli na nowe wtryskiwacze przy zachowaniu takiej samej wydajności i efektywności. Zaletą jest też to, że proces naprawy trwa maksymalnie dwa dni, po czym zregenerowany wtrysk można od razu instalować ponownie w układzie paliwowym.

 

Jak zadbać o wtryskiwacze, aby nie dopuścić do awarii?

 

Zanim jednak nadejdzie konieczność czyszczenia wtrysków, czy naprawy w serwisie powinniśmy wiedzieć, jak zadbać o te podzespoły, by służyły nam jak najdłużej w nienagannej kondycji. Oczywiste jest, że z biegiem kilometrów naturalnie się zużywają, jednak możemy wpłynąć na to, aby utrzymać je w dobrym stanie technicznym. Z pewnością trzeba w tym miejscu wspomnieć o paliwie, ponieważ jego kiepska jakość zdecydowanie wpływa na pracę wtrysków. Różnego rodzaju osady znajdujące się w oleju napędowym gromadzą się na drobnych elementach wtrysku, powodując nie tylko niedrożność, ale niekiedy i uszkodzenia.

 

Innym powodem szybszej eksploatacji wtryskiwaczy są tuningi mające na celu zwiększenie mocy. Narażamy je tym sposobem na funkcjonowanie w nieodpowiednich warunkach, co odbija się nie tylko na samych wtryskach, ale też na pozostałych podzespołach układu paliwowego.

 

Samodzielne naprawy niewłaściwymi narzędziami i nieodpowiednimi środkami chemicznymi także doprowadzają do różnego typu usterek, nie warto więc decydować się na majsterkowanie. Dlatego właśnie bardzo ważna jest diagnostyka wtryskiwaczy dokonana w rzetelnym serwisie samochodowym, która pozwoli w porę wyłapać wszelkie odchylenia i podjąć skuteczny tok napraw.

 

Gdzie wyczyścić wtryski
Co zrobić w przypadku, gdy nie wiemy, jak wyczyścić wtryskiwacze w Dieslu?

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO