Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Common rail – od kiedy?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Wtryskiwacze Common Rail Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Common rail – od kiedy jest?
Common rail – od kiedy?

Układ Common Rail zasila wysokoprężne jednostki napędowe Diesla od roku 1997. Pierwszy raz zainstalowano go w samochodzie marki Alfa Romeo 156 JTD oraz Mercedesie-Benz C 220 CDI.
Technologia Common Rail opracowana przez inżynierów włoskiego Fiata pozwala na redukcję spalin oraz mniejszy hałas w czasie jazdy. Pracą wtryskiwaczy common rail kieruje sterownik silnika, który reagując na informacje wysyłane przez czujniki, decyduje o odpowiednim momencie, długości i ilości dawki wtrysku. Proces dostarczania paliwa do komory spalania jest niezwykle precyzyjny, co zapewnia wydajną i równomierną pracę jednostki napędowej. Technologia common rail zyskała tak duże uznanie wśród producentów silników, że jest instalowana w większości Diesli.

Pompowtryskiwacze czy Common Rail? – wady

Pompowtryski, mimo swojej popularności, musiały zostać wycofane z obiegu, ponieważ nie spełniały restrykcyjnych norm emisji spalin. Dlatego też zostały zastąpione układem Common Rail z wtryskiwaczami. Koszt produkcji wtrysków jest o wiele mniejszy, ale przede wszystkim są one o wiele bardziej precyzyjne od swoich poprzedników. Pompowtryski z uwagi na toporną konstrukcję pracują o wiele głośniej niż wtryski. Wdrożenie wtrysku bezpośredniego CR pozostawia w tyle układy zasilane pompowtryskiwaczami. Przed zakupem auta warto dowiedzieć się, jak rozpoznać silnik common rail od pompowtryskiewaczy i jakie są zalety i wady obydwu rozwiązań.

1. Kulturalne diesle, czyli jak działa Common Rail – ciśnienie

Przydomek kulturalnych Diesle zawdzięczają układowi Common Rail, który w swej pracy jest o wiele cichszy, bardziej precyzyjny oraz trwalszy. Dzięki wtryskiwaczom kierowca jest w stanie uzyskać większą moc w krótszym czasie, a do tego spalanie paliwa jest na dużo wyższym poziomie. W związku z tym wszelkie wytyczne co do emisji spalin są w pełni zachowane, dzięki możliwości kontroli dawki wtrysku. Common Rail jest ceniony także z uwagi na wysokie ciśnienie wtrysku (ok. 1600 bar) oraz możliwość tak zwanego wielofazowego wtrysku.

2. Silnik VW 2.0 TDI. Czy należy się bać tej jednostki napędowej? – Common rail diesel

Silnik 2.0 TDI często uważany jest za nieudaną kontynuację niezawodnej wersji 1.9 TDI. W momencie zakupu samochodu warto zwrócić uwagę na to, by jednostka napędowa produkowana była po 2008 roku, ponieważ modele te są mniej awaryjne, a koszty eksploatacji mniejsze. O wiele lepiej sprawuje się silnik zasilany układem common rail i to dzięki niemu silniki 2.0 odzyskały swoją świetność. Pracują bowiem o wiele ciszej od poprzedników, mają lepsze spalanie i większy zakres mocy.

Silnik VW 2.0 TDI
Silnik VW 2.0 TDI. Czy należy się bać tej jednostki napędowej?

3. Silniki 2.0 TDI: które warto kupić, a których unikać? – silnik common rail 2.0 TDI

Zdaniem kierowców najbardziej awaryjne jednostki napędowe to te wyprodukowane przed rokiem 2008. W takich samochodach uszkodzeniu najczęściej ulega pompa paliwa, głowica w wersjach 16-zaworowych oraz pompowtryskiwacze. Z kolei najbardziej polecanym wydaniem silnika 2.0 TDI jest to produkowane po 2008 roku. W takich pojazdach układ paliwowy zasilany jest technologią Common Rail. Nowe wydanie wyeliminowało wszystkie problemy, z którymi borykały się poprzednie silniki diesla.

Udostępnij wpis

Komentarze

Marek

Wystawiono 3 miesiące temu

Bardzo ciekawy artykuł, sam jestem posiadaczem samochodu z silnikiem CR.

Czy ta opinia była pomocna?

Janusz

Wystawiono Rok temu

System Common Rail, czyli wspólna szynka paliwowa, to rozwiązanie stosowane w układach zasilania silników Diesla. Polega ono na wymuszeniu wtryskiwania paliwa pod wysokim ciśnieniem do komory spalania za pomocą elektrycznej pompy wysokiego ciśnienia. W ten sposób uzyskuje się bardziej precyzyjne dawkowanie paliwa i lepsze osiągi silnika. System Common Rail został opracowany w latach 90. XX wieku przez firmę Delphi, a pierwsze silniki wyposażone w ten układ zasilania zostały wprowadzone na rynek w 1998 roku. Obecnie system Common Rail jest powszechnie stosowany w samochodach osobowych i ciężarowych z silnikami Diesla, a także w innych pojazdach, takich jak maszyny budowlane czy statki.

Czy ta opinia była pomocna?

Kuhui

Wystawiono 2 lata temu

Bardzo ciekawy artykuł o Common Rail, nie wiedziałem tak podstawowych rzeczy, dzięki wielkie :) a nawiasem mówiąc nie zamieniłbym go na inny

Czy ta opinia była pomocna?

Maro_92

Wystawiono 2 lata temu

Common Rail jest bardzo dobrą technologią, co prawda czasami problemy występują, ale ogólnie jestem zadowolony z jego pracy

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki