Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Common Rail a niezakodowane wtryskiwacze – objawy

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
CENA Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
CZAS REALIZACJI 24 - 48 godzin
GWARANCJA 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów

Common Rail a niezakodowane wtryskiwacze – objawy

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Jeśli w systemie Common Rail używane są wtryskiwacze niezakodowane (bez kodowania lub programowania), mogą występować pewne objawy, jak np.:

  • Nierówna praca silnika, który może pracować nierówno, szarpać, tracić moc lub wykazywać problemy z utrzymaniem stałych obrotów.
  • Szarpanie podczas przyspieszania, co może to być spowodowane niewłaściwym czasem wtrysku lub niewłaściwym dawkowaniem paliwa przez wtryskiwacze.
  • Wzrost zużycia paliwa, więc jeżeli zauważasz, że twój pojazd spala więcej paliwa niż zwykle bez innych widocznych przyczyn, wtryskiwacze mogą być jednym z potencjalnych źródeł problemu.
  • Trudności w uruchamianiu, gdyż silnik może wymagać dłuższego kręcenia rozrusznikiem lub dodatkowego czasu na rozruch.

Jakie oznaki powinny skłonić kierowcę do sprawdzenia, czy pod maską jego samochodu nie pracują przypadkiem niezakodowane wtryskiwacze? Objawy w gruncie rzeczy mogą sugerować zróżnicowane awarie wtrysków, dlatego też warto wystąpienie jakichkolwiek usterek w obrębie charakterystycznego dla Diesli układu Common Rail warto od razu skonsultować ze specjalistami w tej zaawansowanej dziedzinie. Jak to jest z wtryskami w silniku wysokoprężnym, czy trzeba kodować wtryskiwacze i czy w ogóle możliwa jest wymiana wtryskiwaczy bez kodowania? Sprawdźmy podstawowe prawidłowości, jakimi powinno odznaczać się zarówno kodowanie wtryskiwaczy Bosch, jak i kodowanie wtryskiwaczy Delphi, kodowanie wtryskiwaczy Denso czy kodowanie wtryskiwaczy Siemens, które to kwalifikujemy do wspólnej kategorii Common Rail.

Objawy niezakodowanych wtryskiwaczy w układzie Common Rail
Common Rail a niezakodowane wtryskiwacze - objawy

1. Po co jest kodowanie wtryskiwaczy?

W ramach kodowania wtryskiwaczy Common Rail są im nadawane unikatowe kody IMA, określane w ten skrótowy sposób od ich pochodzącej z języka niemieckiego nazwy Injektor Mengen Abgleich. Odpowiedzią na pytanie o to, czy trzeba kodować wtryski 1.5 DCI lub wtryskiwacze z innych silników wysokoprężnych CR, powinna być już sama świadomość tego, po co są nadawane kody IMA. Już samo rozwinięcie niemieckojęzycznej nazwy i jej przetłumaczenie na język polski powinno skłonić kierowcę do refleksji, ponieważ kody IMA tłumaczy się jako wyrównanie dawki wtryskiwacza. W ten sposób też powinno tłumaczyć się funkcjonalność charakteryzowanych w niniejszym artykule kodów IMA, ponieważ dzięki temu, że są one wgrane do wtryskiwaczy, silnik otrzymuje pełną informację na temat elektronicznych oraz strukturalnych cech wtrysków. Jedną z najważniejszych funkcji, za którą odpowiada IMA kod wtryskiwacza Bosch, kod wtryskiwacza Delphi czy IMA kod wtryskiwacza Denso jest precyzyjna charakterystyka dawek paliwa realizowanych przez wtryskiwacz. Oprócz wielkości dawki oleju napędowego, kod IMA ujmuje w ryzy czas reakcji wykazywanej przez wtrysk na wystąpienie impulsu elektrycznego, a także wydajność wtrysku, przy czym warto dodać, że wartość ta jest precyzowana przez IMA kod przy różnicach w ciśnieniu paliwa. Nadane przez generator kodów IMA (ang. IMA Code Generator) oznaczenia stanowią także swoisty kontroler funkcjonowania wtryskiwacza w układzie. Podsumowując, kody IMA wtryskiwaczy Bosch, Delphi, Denso i Siemens/Continental VDO są niezbędne do właściwej pracy całego układu Common Rail, a o negatywnych skutkach ich błędnego nadania lub braku nadania napiszemy w kolejnej części niniejszego artykułu.

Dlaczego trzeba kodować wtryskiwacze Common Rail?
Po co jest kodowanie wtryskiwaczy?

Kod IMA – wyrównanie pracy wtryskiwaczy

Z całą stanowczością uważamy, że kodowanie wtryskiwaczy piezoelektrycznych powinno stanowić nieodzowny etap regeneracji i osobiście nie ufalibyśmy serwisom czy warsztatom, które nie udostępniają tej opcji, wydając Klientowi niezakodowane wtryskiwacze. Jeśli chodzi o właściwą realizację usługi, jaką jest regeneracja wtryskiwaczy, cena powinna obejmować cały komplet usług, po których realizacji zleceniodawca otrzymuje w stu procentach sprawne i w pełni gotowe do zamontowania w pojeździe wtryskiwacze Common Rail. Kontaktując się z dowolnym serwisem, warto dopytać, czy w ramach wykonania usługi jest przeprowadzane kodowanie wtryskiwaczy po regeneracji. Zwolennicy z pozoru mało problematycznych rozwiązań z pewnością już na początku artykułu chcieli zaznaczyć swoje stanowisko, mówiąc, że tak naprawdę w jednostce napędowej można zamontować wtryskiwacze bez nadanych kodów, a po stosunkowo krótkim czasie silnik „nauczy się” dawek wtrysków oraz sposobu ich funkcjonowania. Niestety, nie jest to reguła powtarzająca się w układzie wtryskowym każdego rodzaju, tak więc nie warto ryzykować i próbować, czy to rozwiązanie sprawdzi się w posiadanym przez nas pojeździe. O wiele lepszą opcją będzie natomiast montaż podzespołów, w których od razu zostało rzetelnie przeprowadzone kodowanie wtryskiwaczy. Co ważne, każdy kod IMA Delphi oraz kod wtrysków Common Rail innych producentów charakteryzuje się unikatowością, co oznacza, że błędne zakodowanie wtrysków także będzie skutkowało problemami wykazywanymi przez układ zasilania paliwem. Jak będzie natomiast pracował silnik, w którym nierozsądnie zamontowano wtryskiwacze bez nadanych kodów? W większości przypadków, z którymi spotykamy się w autoryzowanej pracowni ASO Bosch Service Pawlik, Klienci wskazują na powtarzające się prawidłowości. Wtryski Common Rail, które nie mają nadanych kodów IMA, wpływają na pogorszenie kultury pracy silnika oraz na zaburzenie jej harmonijności, zatem jednostka napędowa pracuje nierówno nie tylko na biegu jałowym, ile i podczas jazdy. Niezakodowane wtryskiwacze determinują ponadto zwiększone zużycie paliwa i znacznie wyższą emisję spalin do środowiska. Obciążony w ten sposób układ wydechowy prędzej czy później wykaże niepokojące i kosztowne w skutkach objawy zapchania filtra cząstek stałych lub katalizatora. Wtryskiwacze CR należy kodować, ponieważ to dla wprawionego mechanika proste zadanie, które ustrzeże kierowcę przed ponownym demontażem wtrysków oraz kosztami związanymi z wysoce prawdopodobnym wystąpieniem uszkodzeń wtórnych spowodowanych niezakodowanymi lub błędnie zakodowanymi wtryskiwaczami działającymi w układzie Common Rail.

Wyrównanie pracy wtryskiwaczy dzięki nadaniu im kodów IMA
Kod IMA - wyrównanie pracy wtryskiwaczy
Udostępnij wpis

Komentarze

Igi

Wystawiono Rok temu

Jeśli w samochodzie z silnikiem Common Rail zostaną zamontowane niezakodowane lub nieodpowiednie wtryskiwacze, mogą wystąpić następujące objawy: 1. Problemy z odpalaniem: nieodpowiednie wtryskiwacze mogą powodować trudności z odpalaniem silnika lub jego niestabilną pracę. 2. Nierównomierne wykorzystanie paliwa: nieodpowiednie wtryskiwacze mogą prowadzić do nierównomiernego wykorzystania paliwa przez silnik, co może skutkować zwiększonym zużyciem paliwa. 3. Problemy z mocą silnika: nieodpowiednie wtryskiwacze mogą prowadzić do spadku mocy silnika. 4. Problemy z emisją spalin: nieodpowiednie wtryskiwacze mogą prowadzić do zwiększonej emisji szkodliwych substancji do atmosfery. 5. Błędy komputera: nieodpowiednie wtryskiwacze mogą powodować błędy w komputerze pokładowym,

Czy ta opinia była pomocna?

Adam

Wystawiono 2 lata temu

Witam mam pytanie odnośnie audi a6 c6 3.0 tdi sprawdziłem kod IMA w Vcds i każdy wtrysk ma inny kod niż jest wybity na kołnierzu od wtrusku czy podczas regeneracji wtrysku jeśli nadaje się nowy kod to czy wtedy on będzie inny niż faktycznie ma wtrysku ? Może moje wtryski były regenerowane i dla tego kody z komputera nie pokrywają się z wybitym numerem ?

Czy ta opinia była pomocna?

Manio

Wystawiono 3 lata temu

Nie wiedziałem, że rozkodowane wtryski mają takie same objawy jak uszkodzone. Ciekawy artykuł

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki