Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

BUDOWA WTRYSKIWACZA DELPHI

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Budowa wtryskiwacza Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Wtryskiwacz firmy Delphi składa się z kilku głównych elementów, a pierwszym z nich jest metalowa obudowa, która otacza całe urządzenie i pełni funkcję zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wewnątrz obudowy znajduje się wirnik, który przesuwa się w górnym korpusie wtryskiwacza. Wirnik ten kontroluje przepływ paliwa do końcówki wtryskiwacza, która jest odpowiedzialna za wtrysk paliwa do silnika. Końcówka wtryskiwacza składa się z kilku elementów, w tym dyszy wtryskowej, iglicy, tłoka i sprężyny. Dysza wtryskowa jest elementem, który wtryskuje paliwo bezpośrednio do komory spalania. Iglica jest połączona z tłokiem, który steruje wtryskiem paliwa poprzez kontrolowanie przepływu paliwa przez dyszę. Sprężyna pozwala na kontrolowanie siły z jaką tłok uciska iglicę do dyszy wtryskowej.

Budowa wtryskiwacza Delphi
Budowa wtryskiwaczy Delphi


Jak skonstruowany jest wtryskiwacz DELPHI

Ogólnie taki wtryskiwacz Delphi 2.0 TDCI składa się z szeregu całkiem nieprzystępnych, ale obiecujących w swym działaniu podzespołów. Przebrniemy przez nie zaczynając od wlotu paliwa, a to na początku trafia na złącze przelewu i sprężynę. Teraz z ogromnym ciśnieniem natrafia na cewkę i kotwicę elektromagnesu, by dalej napotkać kulkę zaworu oraz całkiem okazałą, w porównaniu do reszty, komorę sterującą zaworu. Chociaż tłoczek, który jest kolejną jego częścią, wcale nie jest mniejszy. Aby paliwo mogło zostać odpowiednio rozpylone niezbędna okazuje się, zlokalizowana w naszym omawianym przedmiocie, sprężyna rozpylacza, komora rozpylacza, a także niesamowicie precyzyjna igła rozpylacza. To wszystko umożliwia bezpośredni wtrysk paliwa, który nie może mieć miejsca bez kanalika wtryskowego, który jest swoistym zakończeniem tego elementu. Wszystko to powinniśmy zobaczyć, kiedy z pełną fascynacją obserwujemy, jako szczęśliwy świadek tego incydentu, rozbieranie wtryskiwacza Delphi. Ostatecznie czynność ta jest wymagająca, z powodu dużej ilości maleńkich podzespołów, które budują ten element i dlatego przy rozkładaniu go na części pierwsze trzeba być wyjątkowo uważnym.

Jak skonstruowany jest wtryskiwacz DELPHI
Jak skonstruowany jest wtryskiwacz DELPHI
Udostępnij wpis

Komentarze

Gustaw

Wystawiono Rok temu

Budowa wtryskiwacza Delphi jest skomplikowana, ale składa się z kilku głównych części: 1. Pompa: Pompa jest odpowiedzialna za dostarczanie paliwa do wtryskiwacza pod wysokim ciśnieniem. 2. Zawór elektromagnetyczny jest odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie wtryskiwacza i kontrolowanie ilości paliwa, która jest wprowadzana do komory spalania. 3. Dysza: Dysza jest odpowiedzialna za precyzyjne rozpylanie paliwa pod ciśnieniem. 4. Uszczelki: Uszczelki służą do uszczelnienia połączeń między poszczególnymi częściami wtryskiwacza. 5. Przewód paliwowy: Przewód paliwowy jest odpowiedzialny za przepływ paliwa z pompy do wtryskiwacza. 6. Elektronika: Wtryskiwacz Delphi jest zwykle kontrolowany przez elektronikę, która odpowiada za dostosowanie ilości paliwa, która jest wprowadzana do silnika, w zależności od warunków pracy silnika.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki