ZA NISKIE CIŚNIENIE WTRYSKU
Za niskie ciśnienie wtrysku może mieć kilka przyczyn i nie jest to oczywista kwestia. Poprawna zasada działania systemu Common Rail bazuje na wykorzystaniu różnicy ciśnień w dwóch komorach paliwa wtryskiwacza. W górnej komorze panuje wyższe ciśnienie, w dolnej zaś jest ono niższe, co powoduje nacisk trzpienia wtrysku na iglicę umieszczoną w końcówce wtryskiwacza i jego zamknięcie. W momencie podania paliwa elektromagnes znajdujący się w górnej części wtrysku powoduje podniesienie zaworka przelewowego i spadek ciśnienia w komorze. To z kolei skutkuje podniesieniem się iglicy zamykającej i podaniem paliwa do komory spalania. Stąd też, gdy gdy ciśnienie paliwa trafiające do wtryskiwacza jest za niskie, zostaje zaburzona praca całego układu.

Typy konstrukcji wtryskiwaczy
Wtryskiwacze Common Rail wyposażone są w elektroniczne systemy, których zadaniem jest regulacja ciśnienia otwarcia wtryskiwacza. Całym procesem zarządza komputer wysyłający impulsy do elektromagnesu. Można spotkać także wtryskiwacze z regulacją ciśnienia przy pomocy specjalnych podkładek. Podkładki do regulacji ciśnienia wtryskiwaczy w tego typu wtryskach znajdują się nad sprężyną umieszczoną w pobliżu rozpylacza w dolnej części. Kiedy ciśnienie paliwa jest większe niż siła tej sprężyny następuje uniesienie iglicy rozpylacza i podanie paliwa. Kolejnym typem konstrukcji są wtryski, w których regulacja zachodzi przy pomocy śruby. Występują one głównie w silnikach nieco starszych. Niskie ciśnienie na listwie wtryskowej niekoniecznie oznacza problemy z pompą wysokiego ciśnienia. Zdarza się, że pompa paliwowa działa bez zarzutów, ale uszkodzone wtryskiwacze powodują upływ ciśnienia, a w rezultacie nadmierne przedostawanie się paliwa do komory spalania i przewodów przelewowych wtryskiwacza. Dzieje się tak, gdyż zbyt niskie ciśnienie uniemożliwia zamknięcie się końcówki wtrysku, przez co pozostaje on stale otwarty. O skutkach jakie niesie za sobą za duże ciśnienie wtrysku możesz przeczytać w innym opracowanym przez nas artykule.

Udostępnij wpis
Komentarze
Janusz
Wystawiono Ponad 3 tygodnie temu
Zbyt niskie ciśnienie wtrysku może prowadzić do wielu problemów z silnikiem, takich jak niska moc silnika, nierównomierna praca silnika, słabe osiągi, zwiększone zużycie oleju napędowego,zwiększona emisja szkodliwych substancji. Przyczyny zbyt niskiego ciśnienia wtrysku mogą być różne i mogą obejmować uszkodzenie pompy wysokiego ciśnienia, regulatora ciśnienia, przewodów paliwowych, zaworu przelewowego, wtryskiwaczy, zanieczyszczenie filtra paliwowego. Aby rozwiązać problem zbyt niskiego ciśnienia wtrysku, należy skonsultować się z profesjonalnym mechanikiem samochodowym, który przeprowadzi diagnozę i określi przyczynę problemu oraz zaleci odpowiednie rozwiązanie.
Czy ta opinia była pomocna?
Arni
Wystawiono 2 lata temu
Nie wiedzialem, ze niskie cisnienie wtrysku moze zaburzyc prace calego ukladu. Ciekawy artykuł!
Czy ta opinia była pomocna?