Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

ZA NISKIE CIŚNIENIE WTRYSKU

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas

Za niskie ciśnienie wtrysku może mieć kilka przyczyn i nie jest to oczywista kwestia. Poprawna zasada działania systemu Common Rail bazuje na wykorzystaniu różnicy ciśnień w dwóch komorach paliwa wtryskiwacza. W górnej komorze panuje wyższe ciśnienie, w dolnej zaś jest ono niższe, co powoduje nacisk trzpienia wtrysku na iglicę umieszczoną w końcówce wtryskiwacza i jego zamknięcie. W momencie podania paliwa elektromagnes znajdujący się w górnej części wtrysku powoduje podniesienie zaworka przelewowego i spadek ciśnienia w komorze. To z kolei skutkuje podniesieniem się iglicy zamykającej i podaniem paliwa do komory spalania. Stąd też, gdy gdy ciśnienie paliwa trafiające do wtryskiwacza jest za niskie, zostaje zaburzona praca całego układu.

Pompowtryski
Za niskie ciśnienie wtrysku


Typy konstrukcji wtryskiwaczy

Wtryskiwacze Common Rail wyposażone są w elektroniczne systemy, których zadaniem jest regulacja ciśnienia otwarcia wtryskiwacza. Całym procesem zarządza komputer wysyłający impulsy do elektromagnesu. Można spotkać także wtryskiwacze z regulacją ciśnienia przy pomocy specjalnych podkładek. Podkładki do regulacji ciśnienia wtryskiwaczy w tego typu wtryskach znajdują się nad sprężyną umieszczoną w pobliżu rozpylacza w dolnej części. Kiedy ciśnienie paliwa jest większe niż siła tej sprężyny następuje uniesienie iglicy rozpylacza i podanie paliwa. Kolejnym typem konstrukcji są wtryski, w których regulacja zachodzi przy pomocy śruby. Występują one głównie w silnikach nieco starszych. Niskie ciśnienie na listwie wtryskowej niekoniecznie oznacza problemy z pompą wysokiego ciśnienia. Zdarza się, że pompa paliwowa działa bez zarzutów, ale uszkodzone wtryskiwacze powodują upływ ciśnienia, a w rezultacie nadmierne przedostawanie się paliwa do komory spalania i przewodów przelewowych wtryskiwacza. Dzieje się tak, gdyż zbyt niskie ciśnienie uniemożliwia zamknięcie się końcówki wtrysku, przez co pozostaje on stale otwarty. O skutkach jakie niesie za sobą za duże ciśnienie wtrysku możesz przeczytać w innym opracowanym przez nas artykule.

Przykładowy wtryskiwacz BOSCH
Typy konstrukcji wtryskiwaczy
Udostępnij wpis

Komentarze

Janusz

Wystawiono Ponad 3 tygodnie temu

Zbyt niskie ciśnienie wtrysku może prowadzić do wielu problemów z silnikiem, takich jak niska moc silnika, nierównomierna praca silnika, słabe osiągi, zwiększone zużycie oleju napędowego,zwiększona emisja szkodliwych substancji. Przyczyny zbyt niskiego ciśnienia wtrysku mogą być różne i mogą obejmować uszkodzenie pompy wysokiego ciśnienia, regulatora ciśnienia, przewodów paliwowych, zaworu przelewowego, wtryskiwaczy, zanieczyszczenie filtra paliwowego. Aby rozwiązać problem zbyt niskiego ciśnienia wtrysku, należy skonsultować się z profesjonalnym mechanikiem samochodowym, który przeprowadzi diagnozę i określi przyczynę problemu oraz zaleci odpowiednie rozwiązanie.

Czy ta opinia była pomocna?

Arni

Wystawiono 2 lata temu

Nie wiedzialem, ze niskie cisnienie wtrysku moze zaburzyc prace calego ukladu. Ciekawy artykuł!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki