25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

ZA NISKIE CIŚNIENIE WTRYSKU

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.74

Za niskie ciśnienie wtrysku może mieć kilka przyczyn i nie jest to oczywista kwestia. Poprawna zasada działania systemu Common Rail bazuje na wykorzystaniu różnicy ciśnień w dwóch komorach paliwa wtryskiwacza. W górnej komorze panuje wyższe ciśnienie, w dolnej zaś jest ono niższe, co powoduje nacisk trzpienia wtrysku na iglicę umieszczoną w końcówce wtryskiwacza i jego zamknięcie. W momencie podania paliwa elektromagnes znajdujący się w górnej części wtrysku powoduje podniesienie zaworka przelewowego i spadek ciśnienia w komorze. To z kolei skutkuje podniesieniem się iglicy zamykającej i podaniem paliwa do komory spalania. Stąd też, gdy gdy ciśnienie paliwa trafiające do wtryskiwacza jest za niskie, zostaje zaburzona praca całego układu.

 

Pompowtryski
Za niskie ciśnienie wtrysku


Typy konstrukcji wtryskiwaczy

Wtryskiwacze Common Rail wyposażone są w elektroniczne systemy, których zadaniem jest regulacja ciśnienia otwarcia wtryskiwacza. Całym procesem zarządza komputer wysyłający impulsy do elektromagnesu. Można spotkać także wtryskiwacze z regulacją ciśnienia przy pomocy specjalnych podkładek. Podkładki do regulacji ciśnienia wtryskiwaczy w tego typu wtryskach znajdują się nad sprężyną umieszczoną w pobliżu rozpylacza w dolnej części. Kiedy ciśnienie paliwa jest większe niż siła tej sprężyny następuje uniesienie iglicy rozpylacza i podanie paliwa. Kolejnym typem konstrukcji są wtryski, w których regulacja zachodzi przy pomocy śruby. Występują one głównie w silnikach nieco starszych. Niskie ciśnienie na listwie wtryskowej niekoniecznie oznacza problemy z pompą wysokiego ciśnienia. Zdarza się, że pompa paliwowa działa bez zarzutów, ale uszkodzone wtryskiwacze powodują upływ ciśnienia, a w rezultacie nadmierne przedostawanie się paliwa do komory spalania i przewodów przelewowych wtryskiwacza. Dzieje się tak, gdyż zbyt niskie ciśnienie uniemożliwia zamknięcie się końcówki wtrysku, przez co pozostaje on stale otwarty. O skutkach jakie niesie za sobą za duże ciśnienie wtrysku możesz przeczytać w innym opracowanym przez nas artykule.

 

Przykładowy wtryskiwacz BOSCH
Typy konstrukcji wtryskiwaczy

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO