Za co odpowiada sterownik pompy wtryskowej w Dieslu?
Mamy dla Ciebie ponad 1000 dostępnych pomp Common Rail | |
Cena | Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Sterownik pompy wtryskowej jest odpowiedzialny za:
- przede wszystkim immobilizer, czyli zabezpieczenie antykradzieżowe, które odcina zapłon. Dopiero użycie kluczyka sparowanego ze sterownikiem umożliwi rozruch silnika;
- właściwą wartość tak zwanego kąt wyprzedzenia wtrysku;
- odpowiednią dawkę dostarczanego paliwa.

1. Sterownik pompy a sterownik silnika nadzorujący pompę
Mechanizm, jakim jest sterownik pompy wtryskowej, nie występuje w nowoczesnych modelach aut. Aktualnie pompa wtryskowa Common Rail sterowana jest za pomocą sterownika silnika i odpowiada za:
- czas i tryb otwarcia zaworu (DRV lub ZME);
- ogólne uruchomienie pompy (niektóre nie mają zaworu).
Podsumowując, sterownik silnika przede wszystkim ma za zadanie uruchomić pompę w momencie uruchomienia jednostki napędowej.
2. Kodowanie sterownika pompy wtryskowej
Tego typu zadanie przeprowadzamy na testerze diagnostycznym lub stole probierczym. Ważne jest, że pominięcie czynności kodowania sterownika pompy wtryskowej będzie wiązało się z niemożnością odpalenia samochodu. Jednak, aby ustalić, czy konieczny jest serwis pompy wtryskowej, czy naprawa sterownika pompy wtryskowej, należy przeprowadzić profesjonalną diagnostykę.
3. Metoda naprawy pompy wtryskowej
Chodzi oczywiście o kompleksową regenerację, za pomocą której odzyskamy odpowiednie właściwości pompy. Czyszczenie części skutecznymi metodami oraz wymiana niesprawnych odgrywają tutaj kluczową rolę. Ciekawostką jest, iż regenerowane pompy wtryskowe wykazują w czasie racy takie same parametry, jak zupełnie nowe podzespoły.
Typowe objawy uszkodzonego sterownika pompy wtryskowej w Dieslu
Uszkodzony sterownik pompy wtryskowej oznacza problemy z uruchomieniem auta, a gdy już uda się go odpalić, nie będzie reagował, na wciśniecie pedała gazu. Poza tym często spotkamy się z nagłym gaśnięciem samochodu. Innym objawem będzie pojawienie się na interfejsie diagnostycznym błędów pompy.

Aby więc sprawdzić faktyczny stan techniczny pompy wtryskowej oraz poziom uszkodzenia sterownika, należy pojechać do sprawdzonego serwisu samochodowego, który posiada właściwe urządzenia testujące. Pocieszające jest to, że naprawa sterownika pompy wtryskowej jest możliwa, wystarczy, że zajmą się tym doświadczeni mechanicy.
Komentarze
Adam
Wystawiono 2 lata temu
Sterownik pompy wtryskowej (ECU) w silniku Diesla odpowiada za sterowanie działaniem układu wtryskowego paliwa. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej ilości paliwa do silnika w odpowiednim momencie, co pozwala na utrzymanie optymalnej mieszanki paliwowo-powietrznej i zapewnienie efektywnej pracy silnika. ECU komunikuje się z różnymi czujnikami w silniku, takimi jak: czujnik położenia wałka rozrządu, czujnik ciśnienia oleju, czujnik temperatury cieczy chłodzącej, czujnik prędkości obrotowej, czujnik ciśnienia powietrza itd. Te czujniki pozwalają sterownikowi na określenie warunków panujących w silniku, na przykład pozycji wału korbowego, temperatury silnika czy też obciążenia silnika. Na podstawie informacji pochodzących z czujników, ECU decyduje o odpowiedniej dawce paliwa do wtrysku, jak również o momencie jego wtryskiwania. To pozwala na utrzymanie odpowiedniej mieszanki paliwowo-powietrznej i zapewnienie efektywnej pracy silnika. ECU także uwzględnia informacje pochodzące z innych systemów w samochodzie, takich jak klimatyzacja czy też układ napędowy, by optymalizować pracę silnika oraz poprawić efektywność paliwową.
Czy ta opinia była pomocna?