25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Z JAKĄ SIŁĄ DOKRĘCAMY WTRYSKI

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.79

Z jaką siłą dokręcamy wtryski oraz jak ustalić odpowiedni moment dokręcania? Moment dokręcania wtryskiwacza (Delphi, Bosch) jest wartością wektorową mówiącą o tym, z jaką siłą (F) należy dokręcać śrubę ramieniem klucza (L) by zapewnić trwałe i najbardziej optymalne połączenie ze sobą dwóch elementów. Wartość momentu podaje się w niutonometrach (Nm). Często zdarza się, że kierowcy bądź też warsztaty nie zdają sobie sprawy z istoty znajomości dokładnej wartości momentu skręcającego, co może prowadzić do niechcianych i niebezpiecznych awarii. Zagrożenie stwarza zarówno zbyt słabe, jak i zbyt mocne przykręcenie śrub wtrysków. W przypadku niedostatecznego dokręcenia złącze śrubowe może się luzować i drgać. Użycie za dużej siły może skutkować z kolei zbytnim naprężeniem złącza i jego pęknięciem. Zatem jakim momentem dokręcać wtryskiwacze (2.0 TDI, 2.2 HDI, itp.) aby mieć pewność, że śruby zostaną należycie przykręcone?

 

Przykładowy wtryskiwacz Common Rail
Z jaką siłą dokręcamy wtryski


Ustalanie momentu dokręcania

Odpowiednie dane pozwalające ustalić z jaką siłą dokręcić wtryski 1.6 HDI, 1.9 TDI, 2.0 TDI lub innego typu najlepiej szukać na stronach danych producentów. Każdy producent powinien wyszczególnić adekwatne wartości w zależności od określonego typu silników oraz układów wtryskowych. Dane te można również szukać w tabelach prezentujących wymagania sił sprężania i momentów dokręcenia dla śrub. Mierząc moment obrotowy, trzeba pamiętać o dokonaniu pomiaru statystycznego (zaraz po zakończeniu dokręcania) oraz dynamicznego (wykonywanym w trakcie kolejnych etapów dokręcania). Do poprawnego dokręcenia wtrysków stosuje się klucz dynamometryczny. To precyzyjne narzędzie zwykle posiada licznik wartości momentu dokręcania oraz dwa miejsca chwytu. Trzymanie klucza w pozycji dalszej względem dokręcanej śruby zapewnia większą siłę momentu. Należy pamiętać, aby przy przykręcaniu śrub obracać klucz zgodnie z wyznaczonym kierunkiem oraz zawsze odciążyć go zaraz po całkowitym dokręceniu.

 

Wtryskiwacz Bosch po regeneracji
Ustalanie momentu dokręcania

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO