Z JAKĄ SIŁĄ DOKRĘCAMY WTRYSKI
Z jaką siłą dokręcamy wtryski oraz jak ustalić odpowiedni moment dokręcania? Moment dokręcania wtryskiwacza (Delphi, Bosch) jest wartością wektorową mówiącą o tym, z jaką siłą (F) należy dokręcać śrubę ramieniem klucza (L) by zapewnić trwałe i najbardziej optymalne połączenie ze sobą dwóch elementów. Wartość momentu podaje się w niutonometrach (Nm). Często zdarza się, że kierowcy bądź też warsztaty nie zdają sobie sprawy z istoty znajomości dokładnej wartości momentu skręcającego, co może prowadzić do niechcianych i niebezpiecznych awarii. Zagrożenie stwarza zarówno zbyt słabe, jak i zbyt mocne przykręcenie śrub wtrysków. W przypadku niedostatecznego dokręcenia złącze śrubowe może się luzować i drgać. Użycie za dużej siły może skutkować z kolei zbytnim naprężeniem złącza i jego pęknięciem. Zatem jakim momentem dokręcać wtryskiwacze (2.0 TDI, 2.2 HDI, itp.) aby mieć pewność, że śruby zostaną należycie przykręcone?

Ustalanie momentu dokręcania
Odpowiednie dane pozwalające ustalić z jaką siłą dokręcić wtryski 1.6 HDI, 1.9 TDI, 2.0 TDI lub innego typu najlepiej szukać na stronach danych producentów. Każdy producent powinien wyszczególnić adekwatne wartości w zależności od określonego typu silników oraz układów wtryskowych. Dane te można również szukać w tabelach prezentujących wymagania sił sprężania i momentów dokręcenia dla śrub. Mierząc moment obrotowy, trzeba pamiętać o dokonaniu pomiaru statystycznego (zaraz po zakończeniu dokręcania) oraz dynamicznego (wykonywanym w trakcie kolejnych etapów dokręcania). Do poprawnego dokręcenia wtrysków stosuje się klucz dynamometryczny. To precyzyjne narzędzie zwykle posiada licznik wartości momentu dokręcania oraz dwa miejsca chwytu. Trzymanie klucza w pozycji dalszej względem dokręcanej śruby zapewnia większą siłę momentu. Należy pamiętać, aby przy przykręcaniu śrub obracać klucz zgodnie z wyznaczonym kierunkiem oraz zawsze odciążyć go zaraz po całkowitym dokręceniu.

Udostępnij wpis
Komentarze
Adam
Wystawiono 2 miesiące temu
Siła dokręcania wtryskiwaczy zależy od modelu samochodu i producenta. Zaleca się skorzystanie z podręcznika samochodu lub skonsultowanie się z profesjonalnym mechanikiem, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące siły dokręcania wtryskiwaczy w danym modelu samochodu. Ogólnie rzecz biorąc, siła dokręcania wtryskiwaczy jest niewielka, zazwyczaj wynosi od 10-20 Nm. Przykręcanie za mocno może spowodować uszkodzenie gniazda wtryskowego, w wyniku czego trzeba będzie wymienić silnik. Dlatego ważne jest by dokręcanie było realizowane z umiarem i z zastosowaniem dołączonego klucza dynamometrycznego, który umożliwi dokładne odmierzenie siły nakręcania.
Czy ta opinia była pomocna?
Tomek
Wystawiono 2 lata temu
Fajny artykuł, w końcu będę wiedział jak dokręcić swoje wtryski Delphi
Czy ta opinia była pomocna?