25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

WYMIANA PODKŁADKI POD WTRYSKIEM

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.67

Wielu kierowców zastanawia się, czy przy awarii wtryskiwaczy wymiana podkładki pod wtryskiem jest koniecznością. Podkładka wtryskowa w układzie Common Rail znajduje się pomiędzy wtryskiwaczem, a jego gniazdem. Odpowiada ona za uszczelnienie układu wtryskowego. Przyczyny jej uszkodzeń są podobne do tych, które wpływają na zużywanie się wtryskiwaczy. Gdy z różnych przyczyn z cylindra wydostaje się mieszanka paliwa, spalin i sadzy, osiada ona na wrażliwych częściach wtrysku oraz na podkładce i powoduje ich zapieczenie. Wymiana podkładki jest niezwykle istotna, ponieważ pozostawienie starej może doprowadzić do tego, że nowy wtryskiwacz będzie zużywał się znacznie szybciej i znów się zapiecze. Zapieczona podkładka wtryskiwacza może prowadzić do niedostatecznego uszczelnienia wtrysku, co pociąga za sobą występowanie przedmuchów. Objawy uszkodzonej podkładki pod wtryskiem to między innymi przedostawanie się spalin do wnętrza pojazdu, utrata kompresji, spadek mocy silnika czy charakterystyczne cykanie wtryskiwaczy.

 

Przykładowy wtryskiwacz podczas regeneracji
Wymiana podkładki pod wtryskiem


Na co należy uważać przy naprawie?

Taka naprawa może okazać się dość problematyczna, a sam koszt wymiany podkładki pod wtryskiwaczem zależy w dużej mierze od tego jak mocno zapieczony jest wtryskiwacz. Bywa, że podczas usuwania uszkodzonego wtrysku niekiedy uszkadza się głowicę czy pokrywy zaworów lub też sam wtrysk urywa się. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest demontaż głowicy silnika i wybijanie wtrysku specjalnym wybijakiem. Dlatego też nieraz bardzo pomocne przy tego typu operacji jest wykorzystywanie specjalistycznego sprzętu o napędzie hydraulicznym, który pozwoli wykonać naprawę bez żadnych szkód. Nie wszystkie serwisy jednak mają taki sprzęt na wyposażeniu. Ponadto, przy wymianie podkładek pod zapieczonymi wtryskiwaczami należy pamiętać, aby dobrać właściwą, gdyż choćby minimalne, milimetrowe nieścisłości mogą powodować problemy. Wtrysk przebiega wtedy pod innym kątem, co skutkuje nieprawidłową pracą silnika. Przed dobraniem odpowiednich podkładek zaleca się frezowanie gniazd wtryskiwaczy w przypadku, gdy wyjęcie uszkodzonych wtrysków przysporzyło dużo problemów.

 

Wtryskiwacz Bosch po regeneracji w naszym salonie
Na co należy uważać przy naprawie?

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO