25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

WTRYSKIWACZE PIEZOELEKTRYCZNE – WIKIPEDIA

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.85

Czym tak naprawdę są i jak działają wtryskiwacze piezoelektryczne? Wikipedia podaje definicję piezoelektryków jako kryształów powodujących wytwarzanie się ładunków elektrycznych pod wpływem naprężeń mechanicznych. Co to jednak oznacza w praktyce i jak to się ma do układu wtryskowego? W zależności od sposobu sterowania wyróżnia się dwa rodzaje wtryskiwaczy Common Railelektromagnetyczne oraz piezoelektryczne. Zasada działania wtryskiwacza elektromagnetycznego opiera się o wykorzystywanie różnicy ciśnień w dwóch komorach wewnętrznych wtrysku. Rdzeń wtryskiwacza stanowi długi trzpień z tłoczkami, który napiera na końcówkę zamykającą, tzw. iglicę. Gdy paliwo podawane jest do górnej komory, w której panuje wysokie ciśnienie (równe ciśnieniu na listwie wtryskowej), elektromagnes znajdujący się na górze wtryskiwacza podnosi zaworek przelewowy powodując spadek ciśnienia w górnej komorze. To sprawia, że iglica zamykająca unosi się, a paliwo może zostać podane do komory spalania. Z kolei paliwo, które pozostało w górnej części wtryskiwacza uchodzi z powrotem do obiegu zasilania. Z kolei jak działa wtryskiwacz piezoelektryczny?

 

Wtryskiwacz piezoelektryczny podczas regeneracji w naszym salonie
Wtryskiwacze piezoelektryczne Wikipedia


Budowa i działanie piezoelektryków

Konstrukcja wtryskiwaczy piezoelektrycznych jest nieco inna, lecz w gruncie rzeczy zasada działania jest identyczna. Tutaj w miejsce elektromagnesu i trzpienia wykorzystuje się specjalny materiał piezoelektryczny, który wykazuje znacznie mniejszą bezwładność niż elektromagnes oraz dodatkowy przetwornik hydrauliczny, który pomaga. Podobnie jak poprzednio, podanie paliwa następuje w wyniku dopływu prądu do wtryskiwacza. Różnica ciśnień w dwóch komorach (umieszczonych w pobliżu iglicy) powoduje zamykanie i otwieranie iglicy rozpylacza i podanie paliwa. Budowa wtryskiwacza piezoelektrycznego umożliwia osiągnięcie jeszcze wyższego ciśnienia paliwa w porównaniu z wtryskami elektromagnetycznymi, sięgającego ponad 2000 barów. Dzięki temu liczba dawek w jednym cyklu wynosi nawet od 5 do 7, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa oraz lepszej kultury pracy silnika.

 

Przykładowy wtryskiwacz piezoelektryczny
Budowa i działanie piezoelektryków

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO