Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Wtryskiwacze 1.5 dCi

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Wtryski do 1.5 dCi Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Wtryskiwacze 1.5 dCi to jedne z najpopularniejszych wtrysków na rynku. Do charakterystycznej dla Renault, Dacii i Nissana wysokoprężnej jednostki napędowej, w zależności od oznaczeń silnika, pasują zarówno wtryskiwacze Bosch, jak i wtryskiwacze Delphi. Postanowiliśmy wyjaśnić, dlaczego znany 1.5 dCi klekocze, jaka jest wydajność wtryskiwaczy 1.5 dCi oraz czy trzeba przeprowadzać kodowanie wtryskiwaczy Renault 1.5 dCi. Zapraszamy do pierwszego artykułu poświęconego wtryskiwaczom w określonych silnikach Diesla! Kolejne opracowania na temat wtrysków już czekają w kolejce do publikacji!

Przykładowe wtryskiwacze Common Rail 1.5 dCi
Wtryskiwacze 1.5 dCi

1. Wtryski 1.5 dCi – stukanie na wolnych obrotach

W modelach takich, jak Renault Clio, Scenic czy Megane 1.5 dCi stuki w silniku to często objaw wtryskiwaczy. Jednostka napędowa 1.5 dCi zyskała złą sławę właśnie przez układ wtryskowy, jednakże problem z wtryskami Renault da się szybko, tanio i skutecznie rozwiązać. Zazwyczaj za dźwięk stukania czy klekotania na wolnych obrotach odpowiedzialność ponoszą wtryski Common Rail, chociaż może to być także stukanie panewki 1.5 dCi. Wracając do tematu wtryskiwaczy, na niepokojące dźwięki wydobywające się spod maski, wpływ może mieć nagar nagromadzony na wtryskiwaczach lub rozszczelnienie wtrysku. Podobne wnioskowanie można przeprowadzić w przypadku modeli z rodziny Clio 1.2 – stuki w silniku wzbogacone nierówną pracą silnika, wahaniami mocy i szarpnięciami pojazdu to niewątpliwe objawy awarii wtryskiwaczy Common Rail. Co należy zrobić z uszkodzonymi wtryskami? Kiedy 1.5 dCi 110 klekocze, nie musimy od razu kupować kompletu fabrycznie nowych wtryskiwaczy. O wiele korzystniejszą opcją jest regeneracja wtrysków 1.5 dCi, o której nieco więcej napiszemy poniżej.

Wtryskiwacz stuka na wolnych obrotach - wtryski 1.5 dCi
Wtryski 1.5 dCi - stukanie na wolnych obrotach


1.5 dCi Common Rail

Znane i nie przez wszystkich lubiane wtryski CR 1.5 dCi to bardzo wrażliwe elementy układu paliwowego. Tak naprawdę wystarczy jednokrotnie zatankować wątpliwej jakości paliwo, a do wtryskiwaczy mogą przedostać się zanieczyszczenia, które w poważny sposób zaburzają działanie wtrysków. Czy w takiej sytuacji warto kupować wtryski 1.5 dCi? OLX, Allegro i inne platformy sprzedażowe to źródła licznych ofert sprzedaży używanych, regenerowanych oraz nowych wtryskiwaczy Common Rail. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zakup wtryskiwaczy nie jest jedyną opcją, gdyż w znacznej większości przypadków wtryskiwacze zdemontowane z pojazdu nadają się do regeneracji. Warto rozejrzeć się za serwisem, w którym można zregenerować wtryskiwacze 1.5 dCi Delphi lub Bosch. Jeśli podamy numer seryjny wtryskiwacza, z pewnością uzyskamy informacje na temat zakresu cenowego usługi regeneracji wtrysków 1.5 dCi. W charakteryzowanych jednostkach napędowych spotkamy wtryski o numerach seryjnych podanych poniżej. Oznaczenia wtryskiwaczy Bosch 1.5 dCi to między innymi 0445110485 lub 0445110652. W 1.5 dCi znajdziemy także wtryski Delphi o przykładowych numerach: EJBR01801A, EJBR01801Z, EJBR01901Z, EJBR02101Z, EJBR01201Z, EJBR01401Z, EJBR01701Z, EJBR02101Z. Dobór właściwego wtryskiwacza 1.5 dCi jest możliwy po sprawdzeniu dokładnych danych oraz numeru VIN pojazdu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wtryskiwacze, które nie są dedykowane do określonego modelu, nie będą mogły właściwie w nim pracować. Jeśli decydujemy się na wtryski regenerowane lub używane, pamiętajmy, że kodowanie wtryskiwaczy (CLIP lub inne interfejsy) jest kryterium niezbędnym do ich optymalnego działania.

Udostępnij wpis

Komentarze

Baran

Wystawiono Ponad 3 tygodnie temu

Wtryski renault Megane 2. 1.5. dCi. poproszę o Cene i odpowiedź

Czy ta opinia była pomocna?

Damian

Wystawiono 4 miesiące temu

@Kamil Dzień dobry, prosimy o kontakt telefoniczny w celu ustalenia szczegółów odnośnie procesu regeneracji i potencjalnej ceny.

Czy ta opinia była pomocna?

Kamil

Wystawiono 4 miesiące temu

Dzień dobry, Proszę o szacunkową ofertę na regenerację wtrysków do Renault Megane 3 1.5 dci 110

Czy ta opinia była pomocna?

Ernest

Wystawiono Rok temu

Wtryskiwacze 1.5 dCi są ważnym elementem układu wtryskowego silników diesla o pojemności 1.5 dCi. Ich głównym zadaniem jest dokładne dawkowanie paliwa do silnika, co przyczynia się do lepszych osiągów, niższego zużycia paliwa i mniejszych emisji spalin. Istnieje kilka typów wtryskiwaczy 1.5 dCi, w tym wtryskiwacze Common Rail, które słyną z dokładności dawkowania paliwa. Te wtryskiwacze są przystosowane do pracy z różnymi rodzajami paliw, w tym z biodieslem. Są też bardziej odporne na zanieczyszczenia niż tradycyjne układy wtryskowe i mogą pracować przez długi czas bez konieczności czyszczenia. Choć są trwałe i niezawodne, to jednak potrzebują regularnego serwisu, co może podnieść koszty eksploatacji. Wymagają one specjalistycznej wiedzy i narzędzi do naprawy i konserwacji.

Czy ta opinia była pomocna?

Banan

Wystawiono 4 lata temu

Dokonywałem wymiany wtryskiwaczy 1.5 dci miesiąc temu, bardzo jestem zadowolony, ekspresowa wysyłka. Kurier zabrał te uszkodzone wtryski, zwrócili mi potem za to 400 zł. Polecam!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki