W jaki sposób naprawić zacinające się wtryskiwacze?
Zawieszanie się wtrysku związane jest ze stopniem jego zabrudzenia, głównie iglicy i dyszy rozpylającej. Najprostszym sposobem na odwieszenie wtryskiwacza paliwa jest poddanie go profesjonalnemu czyszczeniu. Fachowiec po diagnostyce dobierze odpowiedni sposób czyszczenia, który skutecznie usunie zalegające osady utrudniające pracę wtryskiwacza.
Jeśli czyszczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, kolejną opcją jest kompleksowa regeneracja wtryskiwaczy, która polega na wymianie zużytych, uszkodzonych elementów i przywróceniu komponentom pełnej sprawności.
W przypadku dużego zużycia lub rozległego uszkodzenia mechanicznego, konieczna może okazać wymiana wtryskiwaczy na nowe.
Zawieszający się wtryskiwacz stwarza niebezpieczeństwo uszkodzenia jednostki napędowej, w szczególności cylindra z którym współpracuje. Może też spowodować uszkodzenie zaworów, gniazd zaworowych, dziury w tłoku, komory spalania. Prędzej czy później taki zepsuty wtrysk przyczyni się do powstania poważnej awarii i wizyty w serwisie na dłuższą i kosztowną naprawę.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |
Od czego najczęściej psują się wtryski w dieslu?
Wtryski najczęściej ulegają usterce z powodu stosowania złej jakości paliwa, zwłaszcza takiego w którym jest woda i liczne zanieczyszczenia. To właśnie jest czynnik, który ma największy negatywny wpływ na nasz pojazd.
Brak wymiany filtrów, płynów eksploatacyjnych, a także zła codzienna eksploatacja pojazdu, to również proszenie się o kłopoty. Ich zaniedbanie prowadzi do gromadzenia się wszelakich zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić precyzyjne elementy wtryskiwaczy paliwa.
Ile wytrzymują wtryskiwacze Common Rail?
Zasadniczo wtryskiwacze paliwa mają to do siebie, że ze względu na specyfikę swojej pracy z czasem muszą się psuć. Jednak, jak twierdzą ich producenci wtryskiwacze powinny wytrzymać w pojeździe od 150 do 250 tysięcy kilometrów. Rzecz jasna, wpływ na to ma wiele różnych czynników.
Dlatego też musimy stosować się po pierwsze do zaleceń producenta, a po drugie musimy dbać o to, aby tankować jedynie wysokiej jakości paliwo, z rekomendowanych stacji. Równie ważne jest regularne serwisowanie pojazdu, które pozwala na szybkie wykrycie potencjalnych problemów z układem wtryskowym i dbanie o wymianę filtrów, które wyłapują zanieczyszczenia uszkadzające wtryski.
Jak można przedłużyć żywotność wtrysków?
- Inwestowanie w paliwo dobrej jakości, co ważniejsze unikanie jazdy na rezerwie baku. Wówczas pompa zaczyna zasysać nagromadzone zanieczyszczenia z dna baku, które mogą skutecznie uszkodzić wtryski.
- Unikanie gwałtownego przyśpieszania, hamowania. Powinniśmy uważać na tak zwane katowanie silnika (nagłe zrywy, wysokie obroty), zwłaszcza kiedy jest on zimny.
- Regularna wymiana filtra paliwa i oleju w naszym aucie, to również podstawa. Filtr paliwa, to czołowy element układu paliwowego w naszym samochodzie, który odpowiedzialny jest za wyłapywanie wszystkich zanieczyszczeń krążących w paliwie.
- Regularne serwisowanie pojazdu, a także sprawdzenie wtrysków zgodnie z zaleceniami producenta. Istotne jest również sprawdzenie pompy wysokiego ciśnienia. Jeżeli zaczynają się problemy z pompą, to szybko może dojść do awarii wtryskiwaczy poprzez opiłkowanie pompy.
Komentarze