25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Ustawianie ciśnienia wtryskiwaczy

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.82

Dbanie o poprawne ustawianie ciśnienia wtryskiwaczy jest jedną z ważniejszych kwestii w przypadku eksploatacji tych podzespołów. Odpowiednio wysokie ciśnienie wtrysku zapewnia wysoką wydajność spalania i kulturę pracy silnika. Na wartość ciśnienia duży wpływ ma sprężyna zamykająca iglicę wtryskiwacza. Im mocniej jest ona ściśnięta, tym ciśnienie wtrysku będzie wyższe. Regulacja ciśnienia otwarcia wtryskiwacza przebiega z wykorzystaniem specjalnych podkładek regulacyjnych. Jak to jednak przebiega w rzeczywistości?

Domyślnie wtryskiwacz pozostaje w stanie zamkniętym, a sprężyna dociska iglicę zamykającą utrzymując odpowiedni poziom ciśnienia. W chwili, gdy ma nastąpić wtrysk do komory spalania, do wtryskiwacza wpływa impuls elektryczny powodujący podniesienie zaworu przelewowego i zmianę ciśnień w komorach wtrysku. Ciśnienie otwarcia wtryskiwacza określa wartość ciśnienia niezbędnego do pokonania siły sprężyny. Gdy jest za niskie, wtryskiwacz się nie otworzy. Aby z kolei zapewnić właściwe naprężenie sprężyny, stosuje się specjalne podkładki do regulacji ciśnienia wtryskiwacza, standardowo wymieniane przy regulacji wtrysku paliwa. Oto jak zazwyczaj przebiega ustawianie ciśnienia wtryskiwaczy w serwisie krok po kroku:

1. Kompleksowe czyszczenie wtryskiwaczy,
2. Wlanie płynu kalibracyjnego,
3. Sprawdzenie wtryskiwaczy na stole probierczym pod kątem szczelności,
4. Wymiana podkładek regulacyjnych wtrysków,
5. Nadanie nowych kodów IMA (jeśli to konieczne),
6. Ponowna kontrola.

Podczas wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z wtryskiwaczami trzeba pamiętać, żeby dbać o czystość warunków pracy – wszelkie zanieczyszczenia mogą spowodować zacięcie się wtrysków.

Ustawianie parametrów wtrysków na maszynie
Ustawianie ciśnienia wtryskiwaczy


Samodzielna wymiana końcówek wtryskiwaczy

W celu regulacji ciśnienia wtrysku można także przeprowadzić samodzielną wymianę końcówek wtryskiwaczy, ponieważ zdarza się, że uszkodzone, nieszczelne końcówki są odpowiedzialne za nieprawidłowe ciśnienie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, gdyż podczas takiego zabiegu łatwo jest uszkodzić pozostałe części wtryskiwacza. Wtryski trzeba także montować odpowiednim momentem, zbyt silne dokręcenie może spowodować zniszczenie korpusu wtryskiwacza. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc oddanie wtrysków do profesjonalnego serwisu.

Rozłożony wtryskiwacz w celu wymiany końcówek
Samodzielna wymiana końcówek wtryskiwaczy

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO PROCEDURA ROZPATRYWANIA REKLAMACJI PRAWO ODSTĄPIENIA OD UMOWY ZAWARTEJ NA ODLEGŁOŚĆ GWARANCJA