Test wtryskiwaczy Diesel
Szereg badań diagnostycznych, na które składa się kompletny test wtryskiwaczy Diesel można podzielić na dwie kategorie. Są nimi:
Badanie charakterystyki parametrów paliwowych wtryskiwacza:
- dawek paliwa,
- dawek przelewowych,
- szczelności wtryskiwacza,
- strugi rozpylania,
Pomiar elektrycznych parametrów wtryskiwaczy:
- rezystancji wtryskiwacza,
- pojemności elektrycznej.
Badania te przeprowadza się z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn testujących, a zmierzone wyniki porównywane są do wartości standardowych zamieszczonych w komputerowej bazie danych. Na tej podstawie można określić nieprawidłowości oraz przyczyny usterki wtryskiwacza.
Przed testowaniem wtrysków należy je dobrze wyczyścić z zalegających osadów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, co najskuteczniej robi się za pomocą myjek ultradźwiękowych. Bardzo ważna jest także wzrokowa ocena wtrysków pod mikroskopem, dzięki której można zobaczyć nawet najdrobniejsze uszkodzenia elementów wtryskiwacza.
Z kolei do bardziej podstawowych sposobów badania wtrysków należy test przelewowy. Jest on dość popularny z tego względu, że jest stosunkowo łatwy do przeprowadzenia nawet w warunkach domowych i nie jest do tego koniecznie potrzebny zaawansowany tester wtryskiwaczy. Trzeba jednak pamiętać, że wyniki tego testu mają raczej charakter poglądowy.
Diagnostyka wtryskiwaczy Diesla – odpowiadamy
Aby mieć pewność, że diagnostyka wtryskiwaczy Diesla będzie szybka i efektywna ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Sprawdzanie wtryskiwaczy na komputerze gwarantuje wiarygodne wyniki pomiarów i zmniejsza ryzyko błędu ze strony człowieka. Dodatkowo, maszyny testujące automatycznie gromadzą dane z badań, które można łatwo wydrukować i udostępnić do wglądu klientowi. Poprawne wykonanie testu wtryskiwaczy i ustalenie przyczyn awarii jest niezbędne do przeprowadzenia naprawy jaką jest regeneracja wtryskiwaczy. Dlatego też warto w tej kwestii zwrócić się do sprawdzonego serwisu motoryzacyjnego.
