Test przelewowy - na zimnym czy ciepłym silniku?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją

Test przelewowy wtryskiwaczy należy przeprowadzać na ciepłym/rozgrzanym silniku. Sprawdzanie korekt na zimnym silniku nie będzie oddawało prawdziwego i rzetelnego obrazu pracy wtryskiwaczy, ponieważ nierozgrzany silnik potrzebuje od wtrysków podawania większej ilości paliwa, niż jest to konieczne w normalnych warunkach jazdy.
Test przelewowy przeprowadzony na zimnym silniku poinformuje diagnostę o wystąpieniu ewentualnych usterek w obrębie silnika, takich jak np. nieszczelność cylindrów, słaba kompresja czy dysfunkcja wtryskiwaczy. Warto wiedzieć, że usterki te mogą się na siebie nakładać, więc aby uzyskać realny wizerunek stanu technicznego i poziomu zużycia wtryskiwaczy, należy postępować zgodnie z technologią producenta i rozgrzać silnik do temperatury roboczej, która wynosi ok 80° C.
Cenną informację jest także, że temperatura robocza jest różna w zależności od silnika, dlatego mając na uwadze powyższe, przy rozgrzaniu auta można kierować się: temperaturą otwarcia termostatu, minimalną temperaturą rozgrzania samochodu (70°) lub procedurami określonymi przez producenta danego modelu auta.
Reasumując, sprawdzanie korekt wtryskiwaczy na zimnym silniku daje obraz na temat ogólnego stanu technicznego silnika, natomiast sprawdzanie korekt na rozgrzanym silniku, poinformuje o parametrach pracy wtryskiwaczy oraz pozwoli wskazać uszkodzony wtrysk.
Gdzie najlepiej sprawdzić parametry wtryskiwaczy Common Rail?
Sprawdzenie wtrysków najlepiej zrealizować w profesjonalnym serwisie samochodowym, gdzie technologia naprawy wymaga użycia nowoczesnych narzędzi i specjalistycznych urządzeń diagnostycznych. Ponadto, doświadczeni pracownicy warsztatu wiedzą, jak prawidłowo odczytać korekty uzyskane w czasie testów i jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony.
Dla kierowców Diesli z pewnością ciekawostką będzie informacja na temat interpretacji wyników testów przelewowych. Mianowicie, trzeba wiedzieć, że korekta wtrysku na plus świadczy o konieczności zwiększenia dawki w sterowniku silnika, natomiast minusowa korekta wtrysku, mówi o potrzebie zmniejszenia dawki.
Znajomość właściwości wtryskiwaczy oraz prawidłowa adaptacja wtrysków jednoznacznie przekłada się na odpowiednie funkcjonowanie tych podzespołów, a co za tym idzie, równą pracę jednostki napędowej. Trzeba więc bezwzględnie pamiętać o tym, że po każdej wymianie wtryskiwaczy konieczne jest wprowadzenie nowych kodów IMA zawierających indywidualne dla każdego modelu wtrysku parametry.

Komentarze
Robert
Wystawiono 2 lata temu
Test przelewowy powinien być przeprowadzany z zimnym silnikiem. Wymaga to, aby silnik nie był uruchamiany przez co najmniej kilka godzin przed przeprowadzeniem testu, aby olej ustabilizował się w głowicy silnika i skrzyni korbowej. W tym stanie można uzyskać najdokładniejsze wyniki testu. Jeśli test jest przeprowadzany z ciepłym silnikiem, olej w głowicy i skrzyni korbowej jest rozrzedzony i nie będzie odzwierciedlał prawdziwej sytuacji w silniku. Może to prowadzić do fałszywie pozytywnych lub fałszywie negatywnych wyników testu.
Czy ta opinia była pomocna?