TDI CR co to znaczy?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją

Skrót TDI to angielski zwrot Turbo Direct Injection oznaczający turbodoładowanie z zastosowaniem wtrysku bezpośredniego. Natomiast skrót CR oznacza układ Common Rail (w dosłownym znaczeniu wspólna szyna) odnoszący się do technologii instalowanej w wysokoprężnych silnikach Diesla zasilanych wtryskiwaczami. Z turbodoładowaniem o wtrysku bezpośrednim mamy do czynienia w samochodach wyprodukowanych przez koncern Volkswagen AG. Akronim TDI wykorzystywany jest od momentu pierwszej seryjnej instalacji tego typu silnika, czyli od roku 1989. Podsumowując: TDI CR to oznaczenie dla samochodów z turbodoładowanymi silnikami Diesla zasilanymi wtryskiwaczami Common Rail.
Turbo Direct Injection – TDI co to znaczy?
W dosłownym tłumaczeniu TDI oznacza turbodoładowanie z wtryskiem bezpośrednim. Tego typu technologia instalowana jest w wysokoprężnych silnikach Diesla koncernu Volkswagen AG (VW, Porsche, Volvo, Seat, Skoda) od 1989 roku. Ze względu na układ zasilania silniki TDI można podzielić na trzy kategorie: te zasilane pompowtryskiwaczami, pompą rozdzielaczową lub zasilane układem Common Rail.
1. Nowe silniki 2.0 TDI CR – jak rozpoznać?
Autem nowych Diesli jest dostarczanie paliwa pod stosunkowo stałym ciśnieniem, niski hałas, mniejsze zużycie paliwa oraz odpowiedni proces spalania. Silniki 2.0 TDI CR występują w dwóch wersjach: z wałkiem rozrządu i bez niego. Aktualnie silnik Common Rail pracuje z ciśnieniem 1800 barów, jednak cały czas trwają pracę mające na celu zwiększenie ciśnienia. W pierwszej kolejności będziemy mieli okazję korzystać z nich w samochodach marki Audi. Silnik ten wspomagany jest wtryskiwaczami, a już nie pompowtryskami. Chcąc wiedzieć, jak rozpoznać silnik common rail od pompowtryskiwaczy, warto zapoznać się budową obydwu podzespołów.
2. Silniki 2.0 TDI: które warto kupić, a których unikać? – 2.0 TDI common rail opinie
Według opinii kierowców najbardziej awaryjne wydają się być wersje wyprodukowane przed rokiem 2008 i montowane w pojazdach klasy średniej. Natomiast zakup samochodu z technologią Common Rail, jak najbardziej można wziąć pod uwagę. W silnikach tych wyeliminowano większość problemów, które dotyczyły starszych jednostek 2.0 TDI z pompowtryskiwaczami (zacierały się, a głowice pękały). Warto wiedzieć, że awaryjność danego silnika zależna jest od modelu samochodu, w którym jest on zainstalowany.

3. Silnik 2.0 TDI CR VAG – awarie, problemy, opinie – 2.0 TDI common rail
Silnik 2.0 TDI z układem Common Rail z pewnością pozostawia w tyle auta zasilane pompowtryskami, ponadto uważany jest za mało awaryjny. Jeśli tylko pamiętamy o terminowym serwisie (np. wymienieniu paska rozrządu po ok. 200 tys. km), to nie mamy problemów ze sprawnością pojazdu. Ewentualne usterki mogą wystąpić po bardzo dużym przebiegu (np. problem z kołem dwumasowym, filtrem DPF czy wtryskiwaczami).
Komentarze
Janek
Wystawiono 2 lata temu
TDI CR to skrót od "Turbocharged Direct Injection Common Rail", co oznacza zasilanie paliwem poprzez bezpośredni wtrysk paliwa pod ciśnieniem w układzie Common Rail. Jest to rodzaj silnika Diesla, w którym używane jest turbo do podnoszenia ciśnienia powietrza dostarczanego do silnika oraz układ Common Rail do dostarczania paliwa pod wysokim ciśnieniem. Silniki TDI CR charakteryzują się wysoką sprawnością i niskim zużyciem paliwa. Są również bardziej ekologiczne ze względu na niższe emisje szkodliwych substancji do atmosfery. Są często stosowane w samochodach osobowych, ciężarowych i maszynach rolniczych.
Czy ta opinia była pomocna?